Český rozhlas - Osobnosti
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Stříbrný vítr: Co pro ni znamenal sborník písní jidiš, prozrazuje mezzosopranistka a pedagožka Jana Lewitová

V naší společnosti se nenosí spontaneita. O vrozený instinkt jménem zpěv nás často připravuje výchova s důrazem na dokonalost, říká mezzosopranistka a pedagožka Jana Lewitová. Do jaké míry navazuje na práci svého tatínka, legendárního neurologa prof. Karla Lewita? Co pro ni znamenal sborník písní jidiš, který jí z NDR přivezla spisovatelka Lenka Reinerová? A proč si musela dát panáka, než oslovila ke spolupráci Vladimíra Mertu?

42:12

Český rozhlas - Osobnosti

Vydává: Český rozhlas

Silná témata, o kterých se ve společnosti právě mluví.

Web

Dnes 47:47

Vizitka: Designérka Martykánová: Porcelánová plastika nemá být relikvie, ale zpestření lidských domovů

Za vším hledej starý venkovský dům. Tak by se dal začít vyprávět životní i profesní příběh mladé české designérky Moniky Martykánové. Právě dům rodičů, ve kterém na Opavsku vyrůstala, ji zásadně ovlivnil. Od dětství ji v něm obklopovaly nejrůznější staré předměty, artefakty a sošky, kterými se později začala jako designérka zabývat i ona sama. Ty její jsou ale současné a „fresh“ a často reflektují aktuální realitu kolem nás. Třeba tu, kterou jsme žili v době covidu.

Dnes 24:32

Jak to vidí...: Analytik Tureček: Když v Iráku mohli útočit Američané, proč ne my na Ukrajině, mohou se ptát Rusové

Co přinesla irácká operace, která začala před dvaceti lety? „Invaze neskončila tak rychle, jak se očekávalo, zemřelo přes sedm tisíc civilistů a přinesla erozi mezinárodního práva,“ podotýká zahraničněpolitický analytik Břetislav Tureček v pořadu Jak to vidí… „K válečným zločinům docházelo i v Iráku, britská a americká vojska do země vstoupila bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.“ Moderuje Zita Senková.

Včera 29:54

Host Lucie Výborné: Dotek čistého zla, vzpomíná novinářka Holcová na smrt Kuciaka. Dokument o vraždě novináře jde do kin

Investigativní novinářka Pavla Holcová byla spolupracovnicí novináře Jána Kuciaka, který byl v únoru 2018 zavražděn spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. „Po jejich vraždě jsme všichni potřebovali něco udělat,“ říká novinářka Pavla Holcová. Proč se stala jednou z hlavních postav dokumentu Kuciak: Vražda novináře? A jak dnes funguje mafie?

Včera 26:37

Osobnost Plus: Když se blíží nebezpečí, čeští politici to vyřeší zavřením očí, míní matematik Levínský

Matematik a dramatik René Levínský se mj. věnuje odhadu chování lidí, takže za covidu predikoval i vývoj pandemie. Pokud má komentovat návrh důchodové reformy, tvrdí: „Vlastně je to trochu podobné s pandemií, protože když se blíží nějaké nebezpečí, tak to spousta našich politiků řeší tím, že zavře oči. Prostě proto, že když jedete autem proti zdi, tak je to nepříjemný pocit. A zavřením očí ten nepříjemný pocit vyřešíte.“

Včera 43:18

Vizitka: Kněz a dokumentarista Jan Hanák: Odpuštění je dar, který dáváme sami sobě

Je knězem, dokumentaristou, šéfredaktorem i pedagogem. Jeho prací je naslouchat, ale taky dávat rady, co si se slyšeným počít – to když zrovna přednáší audiovizuální dokument na Masarykově univerzitě. S Michalem Burešem ale Jan Hanák ve Vizitce mluvil i o olomouckých devadesátých letech anebo o tom, za jakých okolností se smířil se svým otcem.

Včera 24:13

Jak to vidí...: Meteorolog Žák: Šance na záchranu planety tu ještě je. Dodržovat závazky ale lidstvo neumí

Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu varuje ve své poslední hodnotící zprávě, že už v příštím desetiletí planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o půldruhého °C. Změna je ale možná. Vyžadovat bude miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. O jak vážné varování jde? Podaří se lidstvu katastrofu zvrátit? Meteorolog Michal Žák v audiozáznamu ještě přiblíží, v čem může být meteorologie dobrodružná, i to, proč jsou výkyvy teplot stále častější.

Před dvěma dny 23:46

Dvacet minut Radiožurnálu: Putin se vůči Číně dostává do závislé pozice, míní expert na čínskou ekonomiku

Čínský vývoz do Ruska za rok 2022 stoupl téměř o 13 procent. Budou se vzájemné obchodní vztahy Ruska a Číny dál prohlubovat? Nestává se Rusko ekonomickým vazalem Číny? Dá se odpověď vyčíst z moskevských jednání Vladimira Putina s jeho čínským protějškem? Vladimír Kroc se ptal Viléma Semeráka, odborníka na čínskou ekonomiku z výzkumného centra CERGE-EI.

Před dvěma dny 29:57

Host Lucie Výborné: Úspěšně transplantujeme i 70leté pacienty s leukémií. Registr dárců je třeba široký, popisuje primář

„Vstupem do registru se stávám potenciálním dárcem. Stávám se vlastně permanentní šancí pro pacienty na celém světě,“ vysvětluje Pavel Jindra, vedoucí lékař Českého národního registru dárců a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Jaké jsou ideální poměry pro to, aby byl člověk přijat do registru dárců kostní dřeně? A co takové rozhodnutí obnáší? Poslechněte si rozhovor.

Před dvěma dny 50:59

Vizitka: Režisér Michal Vajdička: Konec rudého člověka měla být sarkastická sonda do duše Východu

Pokládá se za racionálního režiséra, který nepoužívá psychologickou zkratku a inscenace nestaví na vizuální opulentnosti ani na experimentu s prostorem. Čapkova Hordubala, kterým se uvedl jako kmenový režisér v pražském Národním divadle, zdědil, přes dramatika Martina McDonagha objevil sílu černého humoru a jako divák se rád chodí dívat na scény, kde „to dělají úplně jinak, než jak to umím já.“ Hostem Markéty Kaňkové byl ve Vizitce Michal Vajdička.

Před dvěma dny 23:58

Jak to vidí...: Ekonom Hindls: Ceny potravin v Evropě klesají. U nás se místo toho vede zákopová válka

Spotřebitelé v České republice čelí výraznému zdražování potravin. A to i navzdory tomu, že ceny v okolních státech již několik měsíců setrvale klesají. Co je příčinou? Do jaké míry může cenotvorbu ovlivnit stát? A proč je největší záhadou cukr? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě přiblíží, nakolik je tuzemské zemědělství a potravinářství soběstačné, vysvětlí hlavní problémy bankovního sektoru i to, na čem nejvíce profitovala společnost ČEZ.