- Podcasty
- Stříbrný vítr
Poslechněte si podcast: Jarmila Heissigerová vede největší fakultní oční pracoviště. Které objevy ji naplňují úžasem?
Jako přednostka vede profesorka Jarmila Heissigerová největší fakultní oční pracoviště v naší zemi. Také je vášnivá stepařka, múzická bytost a maminka tří dětí. Čím ji v době dospívání potrápil její vlastní zrak? Jaká profesně motivovaná úvaha ji napadla ve chvíli, když se jí jako první potomek narodil chlapec? A které objevy a léčebné metody ji naplňují úžasem?
Stříbrný vítr
Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.
Režisér Hynek Bočan: Proč na premiérách svých snímků zavíral oči?
Asistent režie má úžasný život, volnou hlavu. Režisérský život prostupuje samota a zodpovědnost, říká legendární osobnost filmu Hynek Bočan. Co se v rovině osobní i profesní naučil díky vlastním dětem? Necítil se někdy až nezdravě pohlcen závažnými tématy, kterým se jako filmař věnoval? A proč na premiérách svých snímků nejednou zavíral oči?
Miřenka Čechová: V jakém pohybu si představitelka tanečního divadla nevěří?
V dětství si hýčkala sen o baletu. Jeho naplnění věnovala hodně, ale dnes už balet nedělá. Nadání pohybové i intelektuální proměňuje Miřenka Čechová v představení, v nichž je interpretkou, choreografkou, režisérkou. Kdy se v ní poprvé ozval svobodomyslný duch? V jakém stylu pohybu si opravdu nevěří? A překvapilo ji její tělo tanečnice v tak přelomovém okamžiku, jakým je příchod potomka na svět?
Přemysl Rut. Vábí ho vyprávění i zpěv. Věnuje se jim jako interpret i badatel
Celý život ho vábí dvě stěžejní témata: příběh, tedy vyprávění, a píseň, tedy zpěv. Profesor Přemysl Rut se jim věnuje v rozličných podobách jako interpret i badatel. Kdy zjistil, že ho písnička dokáže přivést až k Pánubohu? Jaký druh ticha má nejraději? A o co přicházíme, když písně převážně posloucháme, leč sami neinterpretujeme?
Co se jí osvědčilo ve vztahu s komplikovanými muži, prozradí Magdaléna Vášáryová
Umět prohrávat a umět odejít je velmi důležité, říká milovnice knih, matematiky, sociologie, dáma, kterou ponejvíce vnímáme jako herečku a diplomatku, Magdaléna Vášáryová. Co se jí osvědčilo ve vztahu s komplikovanými muži – otcem, manželem či výraznými režiséry? Kdy poznala, že dokáže uhranout lidi i zvířata? A jak se po dlouhých letech cítí na jevišti, navíc v opeře?
Jan Hrušínský: Co mu dalo a co vzalo rozhodnutí provozovat soukromé divadlo?
Rodiče mě vždy vedli k tomu, abych měl respekt a úctu k lidem, kteří něco dovedou. Nesu si to celým životem, říká herec a divadelní ředitel Jan Hrušínský. Jak vzpomíná na dva měsíce, během nichž se coby 15letý ocitl společně s tátou před kamerou v hlavních rolích komorního filmu? Kolik energie vložil do bigbítu a hraní na basovku? A co mu dalo a co vzalo rozhodnutí provozovat soukromé divadlo?
Helena Suková: Proč by aktivní sportovci neměli sledovat sociální sítě?
V sedmi letech jí kvůli zdraví zapověděli sport, ale znáte to, zakázané ovoce…. Pozvání přijala někdejší hvězda světových kurtů, nedávno uvedená do Mezinárodní tenisové síně slávy, Helena Suková. Jak se stalo, že jí věta z publika zmařila výhru? Proč by podle ní aktivní sportovci neměli sledovat sociální sítě? A zjistila při studiu psychologie, jak co nejlépe zvládnout konec sportovní kariéry a prázdnotu po opojných pocitech vítěze?
Hana Švejnohová. A od kdy ví, že život není to, co chceme, ale to, co máme?
Rádio je moje nejmilejší profese, velká, fatální, byť často i zničující láska, říká moderátorka a spisovatelka Hana Švejnohová. Jak se jí daří držet na uzdě svůj živelný temperament? U kterého z řady nelehkých rozhodnutí na cestě za štěstím velmi postrádala radu svého tatínka? A od kdy ví, že život není to, co chceme, ale to, co máme?
Choreograf Jiří Kylián: Proč by měli politici chodit do baletu?
Původně chtěl být dirigentem, nakonec místo hudebníků vede tanečníky – a to na světové úrovni. Mistr Jiří Kylián. Kdy tento jedinečný choreograf pochopil, že ve jménu uvěřitelného projevu musí tanečníci sáhnout nesmírně hluboko do své podstaty a duše? Proč by podle něj měli politici chodit do baletu? A jakou společnicí je pro Jiřího Kyliána nejistota?
Fotografku Zuzanu Mináčovou uhranul svět kinematografie
Drobná a kurážná žena s fotoaparátem, která dlouhá léta patřila k tvářím karlovarského filmového festivalu. Zuzana Mináčová oplývá i po devadesátce úžasnou vitalitou. Čím ji tak uhranul svět kinematografie i výtvarné fotografie? Co se naučila od italských kolegů? A kolik úsilí vložila do jedné občanské iniciativy, za kterou se jí obec Kamenice odvděčila velkolepou výstavou jejích velkoformátových snímků?
Vyučující neumí pracovat s dětskou radostí, tvrdí psycholog Václav Mertin. Co dnešní děti trápí?
Věřte, že po poslechu vyprávění dětského psychologa Václava Mertina najdete v nitru netušené zdroje trpělivosti, pochopení, vlídnosti a tolerance. Umíme dostatečně pečovat o rozvoj dítěte, jeho vzdělání, zdraví a duši? Co současné děti nejvíc trápí? A jak nastolit v rodinách harmonickou atmosféru?