NejnovějšíDnes

Poslechněte si podcast: Etnolog Mnislav Zelený: Co bychom měli převzít od domorodých etnik Amazonie?

V dětství ho bavil orientační běh. Časem přestal potřebovat kompas i mapu. O síle intuice, přirozených instinktech a významu sepětí s přírodou vypráví etnolog a publicista Mnislav Zelený. Proč je potřeba přivádět děti k prožitkům bolesti? Co dalšího bychom měli převzít od domorodých etnik Amazonie? A kdy pochopil, že většina lidí na světě je dobrá?

39:42

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Před týdnem 40:59

Spisovatelka Marie Formáčková: Proč se my Češi tak shazujeme, ačkoli jsme zdatní a chytří

Novinářka, spisovatelka a pedagožka Marie Formáčková umí překvapit, třeba svou vášní pro rovnice a sudoku. Co se jí v novinařině příčí? Čím ji inspirovala přítelkyně Helena Růžičková? A řídí se důsledně receptem na dlouhověkost od Zity Kabátové?

Před týdnem 40:58

Fotograf Jan Saudek: Proč z domova odstranil zrcadla?

„Je dobré žít dlouho a přijít k rozumu, což se mi podařilo poměrně nedávno,“ říká fotograf Jan Saudek, který zanedlouho oslaví 87. narozeniny. Proč ze svého současného domova odstranil zrcadla? Jak by si ho v ideálním případě měly pamatovat vlastní děti? A kdy si přiznal, že zatímco se ve fotografii snažil říkat pravdu, ženám lhal?

Před 2 týdny 39:51

„Nepodaří se v životě všechno.“ Bilanční i vtipný rozhovor Radima Uzla s Jitkou Novotnou

„Sexu a fotbalu v této republice rozumí úplně každý. Já teda fotbalu ne,“ glosoval Radim Uzel svým typickým zvučným hlasem zkušeného ochotníka v roce 2016. Poslechněte si jeho bilanční rozhovoru s Jitkou Novotnou o sexuologii i peripetiích vztahů mezi mužem a ženou z jeho vlastní zkušenosti. Radim Uzel se v audiozáznamu zpovídá i ze své vášně pro kuchyň.

Před 3 týdny 42:35

Jak nachází společnou řeč a humor s vnoučaty a dětmi vůbec? Odpovídá herečka Pavlína Filipovská

Profesionalita, péče o mateřštinu, k tomu vlídnost a hřejivá pohoda provázejí práci Pavlíny Filipovské. Kde a s kým si dopřává duševní lázně? A co jí našeptává Stříbrný vítr, hra, ve které debutovala na jevišti a která k ní svou poetikou promlouvá dodnes?

23. duben 2022 44:11

Miloš Skalka: Jak vzpomíná na prázdniny u Josefa Škvoreckého?

Do světa hudby i přátelství, která se na jejím pozadí zrodila, vás zve jeden z prvních českých diskžokejů, hudební publicista a moderátor Miloš Skalka. Jak vzpomíná na prázdniny u strýčka Josefa Škvoreckého? Co stálo v dopisech, které mu rodiče psali v roce 1969 do Ameriky? A podle čeho se pozná vydařená diskotéka?

16. duben 2022 36:52

Liběna Rochová: Co všechno zrcadlí náš oděv?

Liběna Rochová, oděvní designérka a vysokoškolská pedagožka byla nedávno uvedená do Síně slávy českého designu. Jako malá navštěvovala maminku v divadle, psala básně, ilustrovala je a zaslala k posouzení Jiřímu Suchému. Co všechno podle ní zrcadlí náš oděv? Proč své spolucestující ze zájezdu důrazně pobídla, aby se převlékli? A od kdy ví, že krása souvisí s vnitřní harmonií?

9. duben 2022 36:41

Felix Slováček: Kdy pochopil, jak jeho hra na klarinet působí na naslouchající dámy?

Milovník swingu i klasiky, virtuosní hráč na saxofon a klarinet. Kdy pochopil, jak podmanivě působí jeho hra na přihlížející a naslouchající dámy? Kdo ho přivedl k tenisu? Co pro něj znamená sláva? A kdy byl vůbec nejšťastnější v domě, který s manželkou zakoupili v dosti dezolátním stavu?

2. duben 2022 43:39

Werich neztrácel humor ani ve chvílích bolestí, vzpomíná jeho hospodyně Eva Tůmová

„Někdo sbírá motýly, já zajímavé lidi a jejich osudy,“ říká Eva Tůmová, která byla hospodyní Jana Wericha. Našlo se v jejím dramatickém dětství, poznamenaném válkou i vězněním rodičů dost dobrého? Co pro ni znamenala blízkost rodiny Werichových a Janův humor, který se nevytrácel ani ve chvílích bolestí? A jak vzpomíná na práci s dětskými onkologickými pacienty pod vedením profesora Kouteckého?

26. březen 2022 44:18

Chirurg Jan Trachta: Na humanitárních misích se mi vrátí radost z medicíny

Na humanitárních misích se mu vždy vrátí radost z medicíny a pak se zase rád věnuje práci na Klinice dětské chirurgie v Motole. Kdy si Jan Trachta uvědomil nebezpečí dobře skrývané samoty, kterou poznal u jiných Lékařů bez hranic? Co s jeho ženou, kurážnou humanitární pracovnicí, vykonalo trojnásobné mateřství? A jak lékaři prospívá imaginace, kterou natrénuje čtením knih, sledováním filmů nebo při hovorech v hospodě?