Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 654Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Střet propagandy s realitou. Covid vysává i Si Ťin-pchinga

Článek Daniely Kučerové. Když lidé vidí utrpení, propaganda nefunguje. Zdá se tak, že Si Ťin-pching do roku 2023 tou pravou nohou nevykročil. Vůdci, který nemá žádného rivala, by nakonec mohl zlomit vaz rostoucí hněv davu. Možná, jednou.

10:05

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 720Včera 05:14

Želé či sušenky. Obchodníci cílí na dospívající další neregulovanou drogou

Článek Sáry Němcové. Mezi mladými Čechy získává na oblibě nová droga HHC. Jde o jednu z látek obsažených v konopí a nabízí ji desítky webů a obchodů. Dlouhodobé dopady na zdraví jsou ale podle odborníků neznámé.

Epizoda 725Včera 08:55

Záchrana světa a rentgenové oči. Klinika šíří materiály proruské sekty

Článek Vojtěcha Gavriněva. Chodí tam lidé se závažnými zdravotními problémy, často jsou psychicky na dně. A oni je tímto způsobem oslovují, říká návštěvnice centra, které vyšetřuje rakovinu prsu.

Epizoda 717Včera 06:17

Stát chce přimět Ukrajince k očkování, u Čechů zájem o vakcíny padá

Článek Daniely Přádové. Česko se nově snaží zvýšit proočkovanost mezi ukrajinskými uprchlíky. Dezinformace o vakcínách jsou mezi nimi ale mnohdy ještě silněji rozšířené než mezi Čechy. Některé z falešných zpráv dávají válku za vinu právě očkování.

Epizoda 725Včera 12:17

Vliv vagnerovců v Africe roste. Motivací je i válka na Ukrajině

Článek napsala Natálie Sousa. Zlato, diamanty, vodka, cukr – výběr surovin, které Prigožinova skupina generuje nebo prodává v Africe, a získává tak finance mimo jiné i na akce na ukrajinské frontě. Vliv vagnerovců tak na kontinentu dále roste.

Epizoda 725Včera 07:41

Tchaj-wan místo Číny a dobré jméno jinde. Pavel může pomoct byznysu i jako voják

Článek Terezy Šídlové. Nově zvolený prezident Petr Pavel na Hrad přinese jako bývalý voják hlavně bezpečnostní know-how. Na jeho podporu ale čeká i český byznys. Ekonomická diplomacie je tradičně jedním z klíčových úkolů nové hlavy státu.

Epizoda 725Před dvěma dny 09:39

Zprávy z bojiště: K pádu Bachmutu už nechybí mnoho

Článek Matouše Lázňovského. Ruské síly dále rozvíjejí útok jihozápadně od Bachmutu, aby odřízly město od zásobování. Na jihu pak zahájily novou ofenzivu, zřejmě s cílem vyhnat ukrajinské dělostřelectvo z dostřelu důležité železnice.

Epizoda 724Před dvěma dny 05:14

Komentář: Volební bubáci aneb Proč strašení válkou nevyšlo

Komentář Nikoly Hořejše, psychologa a analytika projektu České zájmy v EU. Jak dopadlo strašení ve volbách? Podle dat moc nezabralo, i když se Češi bojí mnoha věcí víc než obvykle.

Epizoda 718Před dvěma dny 04:51

Brexitová blamáž. Britové místo zboží kontrolují jen mazlíčky urpchlíků

Článek Vlasty Macháčové. Když Spojené království odcházelo z EU, vybudovalo na svých hranicích kontrolní stanoviště pro import evropského zboží. Kontroly ale nikdy ani nezačaly a většina těchto zařízení tak zůstává opuštěná.

Epizoda 723Před třemi dny 14:28

Pod čarou: Neodsuzujme žvanění politiků. Jazyk za nic nemůže

Newsletter Matouše Hrdiny: Při rozborech předvolebních debat věnovala veřejnost i odborníci spoustu pozornosti tomu, jakým jazykem kandidáti mluvili. A ať už volby vyhraje kdokoliv, zase se dočkáme spousty komentářů, jak vyjadřování nového prezidenta přispělo k jeho vítězství, a zda to bylo čestně či naopak proti jakýmsi pravidlům „slušné komunikace“.

Epizoda 722Před čtyřmi dny 05:33

Penzijko funguje, fondy vydělávají. To jen ekonom Münich nepochopil třetí pilíř

Komentář Aleše Poklopa. Penzijní spoření funguje a fondy vydělávají i přes několik slabších let, píše v komentáři šéf asociace penzijních fondů Aleš Poklop. Polemizuje s kritikou ekonoma Münicha, jenž se obul do výnosnosti fondů i poplatků, jež si účtují