- Podcasty
- Středočeské příběhy

Poslechněte si podcast: Pro Petra Herrmanna byl návrat domů z války smutným okamžikem
V Dobříši sice nikdy nebydlel, přesto se tu díky široké rodině cítil jako doma. Zázrakem přežil pochod smrti a po návratu domů doufal, že se alespoň s někým ze svých 25 nejbližších příbuzných setká. Zůstal sám. Celý život se pak snažil, aby se na jeho rodinu a další naše zmizelé sousedy nezapomnělo.
Středočeské příběhy
Zajímavé osobnosti, netradiční povolání, rekordy a úspěchy ze středních Čech a Prahy.
Smíchovský tank se bojů nikdy neúčastnil. Na podstavec putoval rovnou z výrobní linky
Tank číslo 23 do Prahy nepřijel v květnu, ale až v červenci roku 1945. Natřený na růžovo teď stojí ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech.
Generál Karel Kutlvašr přinesl Praze svobodu od okupantů, sám o ni za komunistů přišel
Generál Karel Kutlvašr byl v květnu 1945 v čele povstaleckých jednotek v Praze a dovedl Čechy k osvobození z německé okupace. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl z armády propuštěný a skončil ve vězení.
Jednonohý jeřáb popelavý našel v ZS Huslík nový domov. Díky protéze může znovu chodit
Jeřábi popelaví díky mírným zimám již neodlétají na zimu do teplých krajin. Pokud jsou zdraví a plní síly, dokážou zimu přečkat i v našem prostředí. Problém ale vznikne, pokud mají zranění nebo jsou tělesně postižení.
Tasmánský čert občas řve jako dinosaurus, ale není agresivní. Krmíme je z ruky, říká chovatel
Před čtyřmi měsíci do pražské zoo dorazili ďábli medvědovití. V pavilonu nazvaném Darwinův kráter se zabydleli dva samci Elrond a Durin a dvě samice Faline a Sandra Dee.
Kroniky už nešustí papírem, jsou digitální. Kronikářka Hlavence dopisovala kroniku 25 let zpátky
Kronikáři uchovávají historii pro příští pokolení. Kroniku by měla vést každá obec, přičemž zápis do kroniky musí být proveden aspoň jednou za rok. Obecní kronikáři ale často chybí. Například v Hlavenci nedaleko Brandýsa nad Labem kroniku nikdo nepsal od sedmdesátých let minulého století. Díky nadšení a obětavé práci Zdeny Zimové se podařilo kroniku postupně doplnit.
Láska k auto-moto historii spojuje členy Veterán Klubu Sedlčany. Za vznikem stojí šest nadšenců
Veterán Klub Sedlčany funguje od roku 2011. Tehdy si šest místních nadšenců do historických vozidel začalo vyměňovat poznatky, zkušenosti, scházet se. „Shodli jsme se, že bychom měli tomu našemu uskupení dát nějakou hlavu a patu a založili jsme klub,“ vzpomíná Pavel Chýle, který je dnes prezidentem sedlčanského Veterán Klubu.
Palírna Radlík získala ocenění Palírna roku už potřetí. Za řemeslným lihovarem stojí dva spolužáci
Palírna Radlík je řemeslný lihovar z Jílového u Prahy, který už 27 let povznáší ovocné pálenky mezi prestižní destiláty. Původně malou palírnu založili v roce 1998 dva spolužáci Zdeněk Musil a Libor Lacina, a postupně ji rozšiřovali. K největšímu úspěchu patří trojnásobné ocenění Palírna roku a získání třech titulů Pálenka roku.
Reklamy na Ottovo mýdlo hýřily barvami a vtipem. Továrník využíval sílu propagace už před sto lety
Rakovnická továrna Rakona byla založena před 150 lety. Její historie je stejně pestrá jako dobové reklamy na Ottovo mýdlo. Slavný rakovnický podnikatel už tehdy věděl, jak důležitá je reklama. Dokládá to i sbírka plakátů, které v tuto chvíli vlastní nástupnická firma Procter a Gamble-Rakona.
Zásluhu na úspěšném odchovu varanů má kurátor plazů Petr Velenský. Mentálně se stal varanem
Za chovatelskou senzaci světového formátu se považuje rozmnožování varanů komodských v pražské zoo. Proslulá zoologická zahrada v anglickém Chesteru zaměřená na varany, dokázala za svou existenci odchovat jen šest mláďat. Oproti tomu pražští chovatelé dokázali přivést na svět za uplynulých patnáct let 66 mláďat. Zásluhu na tom má kurátor plazů, který se mentálně stal varanem a představuje si, jaké pro ně je žít na malém tropickém ostrově u Indonésie.