- Podcasty
- Středočeská setkání
Poslechněte si podcast: Víno by mělo povznést nejen tělo, ale i ducha, míní vinař Lukáš Rudolfský z Kutné Hory
Víno je něco, čím se naše země rozhodně může pochlubit. A to nejenom její moravská část. I u nás ve středních Čechách jsou místa, kde se pěstuje skvělé víno. Ale samozřejmě nejde jenom o místo, kde roste, ale i o jeho zpracování. A když někdo o víno pečuje poctivě a s láskou, je to na něm znát. Přesvědčit se o tom můžete třeba ve Vinných sklepech Kutná Hora, které už dvacet let vede vinař Lukáš Rudolfský.
Středočeská setkání
Pojďte spolu s námi poznat zajímavé Středočechy. Jejich příběhy, profese, zážitky i splněné sny.
Usednout za volant historického vozu je výjimečný pocit, říká restaurátor Škoda muzea Michal Velebný
Na rozhovor přijel samozřejmě ve škodovce. Ta je jeho láskou po celý život. Michal Velebný představuje totiž už třetí generaci svojí rodiny, která je s mladoboleslavskou Škodovkou spojená. Sice chvilku uvažoval o tom, že by se stal leteckým mechanikem. Nakonec ale přece jen zvítězila auta. A navíc ta krásná, historická, která v sobě uchovávají atmosféru starých časů.
Do půlnoci je zámek náš, od půlnoci pana knížete, říká kastelán na Loučeni Vratislav Zákoutský
Zámek Loučeň na Nymbursku není tím největším a nejspíš ani nejkrásnějším zámkem u nás, ale má neuvěřitelně přátelskou atmosféru. Od roku 2000 je v soukromých rukách. I díky tomu se stal jedním z prvních, který začal být pro návštěvníky otevřený po celý rok. Kromě toho pro ně chystá spoustu krásných akcí, jejichž nedílnou součástí je kastelán zámku Vratislav Zákoutský.
Umělecký řezbář Roman Strouhal vyrábí masky Krampusů. Byla to láska na první pohled, vzpomíná
Průvod Krampusů viděl Roman Strouhal z Mladé Boleslavi poprvé před patnácti lety v rakouském lyžařském středisku Schladmingu. A byl to pro něj silný zážitek. Strašidelný a úchvatný zároveň. Když se vrátil zpátky domů, začal přemýšlet o tom, jak něco podobného dostat k nám. A tak si udělal řezbářský kurz, vyrobil prvních pět masek a založil vlastní skupinu Eligor Krampus.
Rozdělovské věžáky jsou pozoruhodné dílo socialistického realismu, míní kladenský patriot Jiří Mika
Když budete chtít navštívit zajímavé muzeum, můžete se vydat do kladenského Muzea věžáků. Najdete ho v Rozdělově, a to přímo v jednom z obytných věžových domů, které tam vyrostly v 50. letech minulého století. A ve kterých se dodnes bydlí. Dozvíte se tam o době rozvíjejícího se kladenského průmyslu, kdy musela spousta lidí do Kladna za prací dojíždět. A pro které bylo potřeba vybudovat nové bydlení. O tom všem skvěle vypráví tamní průvodce a kladenský patriot Jiří Mika.
Důležitá je atmosféra důvěry. Děti by se neměly bát říct cokoli, říká učitel dějepisu David Venclík
K historii přivedl Davida Venclíka jeho osvícený dědeček, který ho už coby předškoláka vozil po hradech a zámcích. Další důležitou osobou pro něj byl učitel dějepisu na základní škole v Nučicích, který k výuce přistupoval značně inovativním způsobem. Včetně toho, že své studenty brával na hodiny věnované historii mimo školní budovu. A stejně to dnes dělá i historik a učitel dějepisu a společenských věd na základní škole a gymnáziu Nový PORG David Venclík.
Závislost dospívajících na mobilních telefonech je snahou o únik z reality, říká Michaela Štáfková
Závislost si člověk může vytvořit prakticky na čemkoli. Nejen na návykových látkách. Podle Michaely Štáfkové, vedoucí psychologické a adiktologické dorostové ambulance v Kladně, je velkým nebezpečím je zejména pro mladou generaci, pro kterou představuje snadný únik z reality. Jakoukoli závislost vnímá jako vážnou nemoc, kterou je potřeba léčit. I když to většinou nebývá vůbec snadné.
Sochař Zdeněk Hošek koupil v Květnici zchátralý mlýn. Dokázal mu dát podobu z Ladových obrázků
Talent se u Zdeňka Hoška projevil už v raném dětství. Do obyčejného notýsku si dokázal kreslit celé hodiny. Později zkusil tvořit i sochy. Když se pak rozhodoval, co bude studovat, bylo to velké dilema. Nakonec vyhrála sochařina. Po skončení studií potřeboval pro svou práci ateliér, a tak v Květnici u Prahy koupil starý zchátralý mlýn. A po letech neúnavné práce z něj vytvořil nejen své umělecké zázemí, ale i bydlení, které si svým půvabem nezadá s obrázky Josefa Lady.
Karolína Suková učí majitele i své kolegy z veterinární ordinace číst řeč psího těla
Karolína Suková pochází z Vestce u Prahy. Už od dětství ji obklopovala spousta zvířat, včetně toho nejvěrnějšího. Možná i proto se později rozhodla studovat etologii. Tedy nauku o chování zvířat. To ji pak zavedlo jako ošetřovatelku do pražské zoologické zahrady, potom coby sestru do veterinární ordinace. Celý život se ale věnuje své velké vášni, trénování psů. Poslední dobou je učí především správné komunikaci a socializaci.
Jiří Jiroušek pořizuje ze vzduchu úchvatné snímky naší země. Nejvíc ze všeho má rád mlhy
Jiří Jiroušek žije v Kotenčicích u Příbrami. Mimo jiné i proto, že má spoustu nejrůznějších koníčků. Jedním z nich je létání na motorovém paraglidu. A pak také fotografování české krajiny. Tyhle dvě záliby dokázal spojit dohromady a díky tomu vznikají dechberoucí snímky celé České republiky. Ty představuje nejen na příležitostných výstavách, ale i v tematických obrazových publikacích.