- Podcasty
- Středočeská setkání
Poslechněte si podcast: Rozdělovské věžáky jsou pozoruhodné dílo socialistického realismu, míní kladenský patriot Jiří Mika
Když budete chtít navštívit zajímavé muzeum, můžete se vydat do kladenského Muzea věžáků. Najdete ho v Rozdělově, a to přímo v jednom z obytných věžových domů, které tam vyrostly v 50. letech minulého století. A ve kterých se dodnes bydlí. Dozvíte se tam o době rozvíjejícího se kladenského průmyslu, kdy musela spousta lidí do Kladna za prací dojíždět. A pro které bylo potřeba vybudovat nové bydlení. O tom všem skvěle vypráví tamní průvodce a kladenský patriot Jiří Mika.
Středočeská setkání
Pojďte spolu s námi poznat zajímavé Středočechy. Jejich příběhy, profese, zážitky i splněné sny.
Důležitá je atmosféra důvěry. Děti by se neměly bát říct cokoli, říká učitel dějepisu David Venclík
K historii přivedl Davida Venclíka jeho osvícený dědeček, který ho už coby předškoláka vozil po hradech a zámcích. Další důležitou osobou pro něj byl učitel dějepisu na základní škole v Nučicích, který k výuce přistupoval značně inovativním způsobem. Včetně toho, že své studenty brával na hodiny věnované historii mimo školní budovu. A stejně to dnes dělá i historik a učitel dějepisu a společenských věd na základní škole a gymnáziu Nový PORG David Venclík.
Závislost dospívajících na mobilních telefonech je snahou o únik z reality, říká Michaela Štáfková
Závislost si člověk může vytvořit prakticky na čemkoli. Nejen na návykových látkách. Podle Michaely Štáfkové, vedoucí psychologické a adiktologické dorostové ambulance v Kladně, je velkým nebezpečím je zejména pro mladou generaci, pro kterou představuje snadný únik z reality. Jakoukoli závislost vnímá jako vážnou nemoc, kterou je potřeba léčit. I když to většinou nebývá vůbec snadné.
Sochař Zdeněk Hošek koupil v Květnici zchátralý mlýn. Dokázal mu dát podobu z Ladových obrázků
Talent se u Zdeňka Hoška projevil už v raném dětství. Do obyčejného notýsku si dokázal kreslit celé hodiny. Později zkusil tvořit i sochy. Když se pak rozhodoval, co bude studovat, bylo to velké dilema. Nakonec vyhrála sochařina. Po skončení studií potřeboval pro svou práci ateliér, a tak v Květnici u Prahy koupil starý zchátralý mlýn. A po letech neúnavné práce z něj vytvořil nejen své umělecké zázemí, ale i bydlení, které si svým půvabem nezadá s obrázky Josefa Lady.
Karolína Suková učí majitele i své kolegy z veterinární ordinace číst řeč psího těla
Karolína Suková pochází z Vestce u Prahy. Už od dětství ji obklopovala spousta zvířat, včetně toho nejvěrnějšího. Možná i proto se později rozhodla studovat etologii. Tedy nauku o chování zvířat. To ji pak zavedlo jako ošetřovatelku do pražské zoologické zahrady, potom coby sestru do veterinární ordinace. Celý život se ale věnuje své velké vášni, trénování psů. Poslední dobou je učí především správné komunikaci a socializaci.
Jiří Jiroušek pořizuje ze vzduchu úchvatné snímky naší země. Nejvíc ze všeho má rád mlhy
Jiří Jiroušek žije v Kotenčicích u Příbrami. Mimo jiné i proto, že má spoustu nejrůznějších koníčků. Jedním z nich je létání na motorovém paraglidu. A pak také fotografování české krajiny. Tyhle dvě záliby dokázal spojit dohromady a díky tomu vznikají dechberoucí snímky celé České republiky. Ty představuje nejen na příležitostných výstavách, ale i v tematických obrazových publikacích.
Zážitková hra Demetrix ukazuje, jak vnímají svět lidé s demencí, říká Veronika Frühbauer
S lidmi trpícími demencí se poprvé setkala, když jí bylo 19 let. Jako pečovatelka nastoupila do organizace, při které časem vzniklo i denní centrum pro lidi s demencí. Už tehdy začala přemýšlet o tom, jak dlouho se může člověk s touto nemocí potýkat a co všechno s sebou takové onemocnění nese. A jak moc mohou kvalitu života nemocného ovlivnit lidé okolo něj. Proto založila organizaci Dementia, podporující jak nemocné, tak i jejich blízké, kteří o ně pečují.
Umím si uplést i drátěnou košili, říká šéf skupiny historickému šermu Páni z Kolína Miroslav Horáček
Historie zajímala Miroslava Horáčka od dětství. První knížkou, která ho oslovila, byly Obrázky z českých dějin a pověstí, psané komiksovou formou. A když pak viděl historický fantasy film Poslední propadne peklu, ve kterém se to hemžilo bojovými scénami ponořenými do mlhy a světel pochodní, byl fascinovaný. Později začal jezdit na archeologické brigády, sbírat staré mince a studovat nauku o erbech. Když dospěl, založil skupinu historického šermu Páni z Kolína.
Johana Spáčilová: Před natáčením koně připravíte na hluk i kouř. Pak někdo otevře deštník a je konec
Johana Spáčilová seděla na koni poprvé v pěti letech. Jako u většiny dětí to bylo na poníkovi v zoologické zahradě. S opravdovým ježděním začala o pět let později v jezdeckém oddíle. A když se pak dostala do westernového městečka ve Vestci u Prahy, naučila se i spoustu dalších věcí. Lehnout si s koněm na zem, vzepnout ho na zadní, střílet za jízdy z luku. Dnes se svým stádem koní žije na ranči v Pozově, části Postupic na Benešovsku. A připravuje koně pro filmová natáčení.
Turistika nikdy nebyla považovaná za sport. Jde hlavně o pohyb v přírodě, říká Zdeněk Jirásek
Zdeněk Jirásek má turistiku v genech. Prarodiče z tatínkovy strany byli trampové, ti od maminky chodili hodně po výletech. A i když ho chození v dětském věku nijak zvlášť nebavilo, nakonec se z něj stala celoživotní láska. Dnes se toulá po celém Středočeském kraji a řada míst patří mezi tak zvané srdcovky. A navíc je velice aktivním členem středočeského Klubu českých turistů, který nejenom chodí po turistických trasách, ale zároveň i bádá a píše průvodce.