- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Střed Evropy je podle Járy Cimrmana v Havlíčkově Brodě. Označuje ho velký plechový trychtýř
Stejně jako Česká republika, má i Evropa hned několik svých geografických středů. Jeden z nich vypočítal známý český génius Jára Cimrman. Nachází se na Vysočině, na jedné zahradě v centru Havlíčkova Brodu. Od roku 2002 ho označuje ho skoro tři a půl metru vysoký trychtýř.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
Jeskyně Balcarka v Moravském krasu se chlubí mimořádně bohatou krápníkovou výzdobou
Balcarova skála jižně od Ostrova u Macochy ukrývá jednu z nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu. Balcarka se pyšní mnohotvárnou krápníkovou výzdobou, labyrintem chodeb a propastí ve třech výškových úrovních i jedním z největších skalních dómů v oblasti. Je otevřená od jara do podzimu a nabízí i velké parkoviště a vybavené návštěvnické centrum.
Štola číslo 1 v Jáchymově na Karlovarsku byla zkušební štolou. Dnes je zajímavou technickou památkou
Štola číslo 1 v Jáchymově na Karlovarsku patří do těžební oblasti dosud funkčního dolu Svornost a nachází se v její těsné blízkosti. V roce 1952 rozhodly o jejím vyražení Jáchymovské doly. Hlavním cílem bylo prozkoumat, zda je toto místo vhodné pro těžbu a ověřit výskyt uranového zrudnění.
Na výstavě divadelníků na zámku v Náměšti na Hané se můžete stát hercem. A poznat i další profese
Dominantou Náměště na Hané na Olomoucku je klasicistní zámek s francouzskými architektonickými vlivy. Návštěvníci si v něm prohlédnou dobový nábytek, sbírky porcelánu a dětských kočárků, dva arcibiskupské kočáry. A momentálně i výstavu, která se jmenuje „Až s příchodem herce ožívá scéna“. Je věnovaná dvěma místním mimořádným osobnostem, kterým učarovalo divadlo - herci Ladislavu Lakomému a scénografovi Ladislavu Vychodilovi.
U jihočeského Holkova si můžete projít část trasy někdejší věhlasné koněspřežné dráhy
Určitě jste slyšeli o tom, že někdo koupil zříceninu tvrze, faru nebo vojenský bunkr a začal památku opravovat nebo v ní udělal muzeum. Ale slyšeli jste o tom, že si někdo za podobným účelem koupil most a kus trati bývalé železnice? V tomto případě slavné koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince? Díky tomu se dnes můžete vydat na nejstarší železniční most v kontinentální Evropě a na dochovanou část někdejší trasy koňky u jihočeského Holkova.
Pohádkový les v Teplicích v Čechách je rájem pro děti. Nabízí i výhled na okolní kopce a Krušné hory
Výletním místem pro rodiny s dětmi a zároveň i pro milovníky krásných výhledů je Pohádkový les v Teplicích v Čechách v Ústeckém kraji. Nachází se na návrší jménem Janáčkovy sady, jen malý kousek od centra města.
Fara ve Vidžíně bývala tvrzí německých rytířů. Dnes zve na prohlídku a v budoucnu i za kulturou
Zámecká fara Vidžín stojí na malém vršku v obci Vidžín nedaleko města Úterý v Plzeňském kraji. Do jejího areálu se vchází vysokými vraty a za nimi je možné obdivovat několik staveb a upravenou zahradu. Počátek tohoto místa spadá do roku 1233. A byl to i rok, kdy toto místo i s přilehlými obcemi prodala královna Konstancie klášteru Teplá. Tehdy šlo ještě o opevněnou tvrz německých rytířů.
Beskydský hřeben Gruň nabízí krásné výhledy na blízké i vzdálené hory. A v noci úplně tmavou oblohu
V Moravských Beskydech se můžete vydat na hřeben jménem Gruň. Jeho název pochází z řeči horských pastevců z Rumunska, kteří se usadili v části Beskyd. Označoval odlesněný horský hřeben, přeměněný na rozsáhlé pastviny. A přesně tak vypadá beskydský Gruň dodnes. Kdysi býval hojně obydlený, dnes se po něm vydávají hlavně turisté, kteří tam najdou řadu zajímavostí. Například Švarnou Hanku.
Do Úpice v Podkrkonoší se můžete vydat za rodinou Čapkových. Čekají vás pohádky i národopis
Úpice je malé městečko v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Své dětství a mládí tam od roku 1890 prožívaly děti Antonína a Boženy Čapkových: Helena, Josef a Karel. Místní si toho velmi považují a slavnou rodinu tu na řadě míst připomínají. Městečko se totiž díky Karlu Čapkovi stalo i pohádkovým.
Ve Vodním domě Hulice vám představí různé tváře vody. A umožní vám relaxovat pod vodní hladinou
V těsné blízkosti vodní nádrže Švihov, která vznikla na řece Želivce před soutokem se Sázavou nedaleko středočeských Hulic, stojí Vodní dům. Moderní expozice představuje dvě tváře vody. Jednak jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů, jednak jako nezbytnou podmínku našeho života.