Dopolední host
23. červen 2022

Poslechněte si podcast: Strašení budoucích rodičů mi přišlo nemístné, říká Máma na cestách Veronika Zelendová

„Máma na cestách vznikla už asi před pěti lety, když se mi narodila první dcerka Emička,” vypráví dopolední host Rádia ZET, bloggerka Veronika Zelendová. Nápad začít psát blog se ale zrodil ještě před narozením dcery. 

15:36

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Před třemi dny 19:08

Oldřich Pařízek: Několikrát jsem vystoupal na vrchol a skočil dolů. O tom je kniha Chytej!

Oldřichu Pařízkovi vyšla kniha Chytej! – Fotbalové vzlety a pády, kterou psal se sportovním novinářem Janem Paličkou. „Ta knížka rozhodně není poslední. Nejvíc se líbí ženám. Dostávám od nich zprávy, že je to pěkně napsané – slzy, štěstí, rodina, přátelé. Muži by byli radši za senzace, je to podle nich málo peprné. Do těchto interních věcí jsem se ale nechtěl pouštět,” říká dopolední host Rádia ZET, bývalý fotbalový brankář Oldřich Pařízek. 

Před čtyřmi dny 20:15

Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil, říká bývalý detektiv pražské mordparty Jan Štoček

Jan Štoček vydal knihu Vrah je v každém z nás, na které spolupracoval s moderátorkou a spoluautorkou podcastu Opravdové zločiny Lucií Bechynkovou. „Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil. Pak jsme se setkali s paní Bechynkovou a ta mě dokázala přesvědčit. Začali jsme napřed spolu a pak jsem některé příběhy napsal sám,” říká dopolední host Rádia ZET, bývalý pražský detektiv Jan Štoček. „Nechtěl jsem psát o Orlíku. Mně už tam moc prostoru nezbylo,” dodává. 

Před pěti dny 16:10

Naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán, říká ředitelka Probační a mediační služby

„Probace je dohled nad lidmi, kteří provádí výkon alternativních trestů na svobodě. Mediace znamená rozhovor mezi pachatelem a obětí o následku trestného činu. Jsme služba nejen dozírající na výkon trestu, ale také nabízíme pomoc obětem,” vyjmenovává Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby. „Vstupujeme do jakékoli fáze trestního řízení a naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán. Pracujeme i s lidmi odsouzenými ve věznicích a připravujícími se na možnost podmíněného propuštění. Pak na ně dohlížíme,” dodává dopolední host na Rádiu ZET. 

Před šesti dny 18:10

V každém člověku je indián neboli přirozená bytost, říká Pjér la Šéz

„Člověk se narodí jako indián. To znamená přirozená bytost. Když vidíte malé dítě, vidíte indiány. Akorát pak na sebe nabalí civilizační balast. Ten je pro mě ohromně nezajímavý, protože z něj neplyne nic, co by životu dávalo smysl. Jsou to spíš věci, které mu ho odebírají. Potom věnujeme pozornost něčemu, co se životem vůbec nesouvisí,” myslí si psycholog a umělec Pjér la Šéz, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 16:05

Koroner musí být ze své podstaty veselý člověk, konstatuje David Tuček

„Koroner musí být lékař. Provádí prohlídku těla zemřelého, pokud dojde k úmrtí mimo zdravotnické zařízení. Stanovuje příčinu a mechanismus smrti a vyplňuje příslušné dokumenty,” představuje svou práci koroner David Tuček, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. „Se smrtí se setkáváme dnes a denně. Je potřeba to vyvážit. Humor musí být černý jako asfalt, protože jinak by se z toho koroner zbláznil. Říkáme tomu duševní hygiena. Koroner musí být ze své podstaty veselý člověk,” doplňuje. 

Před týdnem 18:35

Ladislav Vízek: Fotbalové mistrovství světa vyhraje Francie

„Myslím, že to jde po silných generacích. Momentálně ji nemáme. Na ty předchozí generace nějak nemůžeme navázat. Ještě nějakou dobu nám to asi bude zapovězeno,” myslí si bývalý fotbalista Ladislav Vízek, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. Co by se podle něj muselo stát, abychom si ve fotbale zase polepšili? „Musí se sejít to ‚něco‘, co se sešlo nám. Byli jsme dobrá parta. To se narodí zčistajasna. Měli jsme lepši fotbalové časy, než máme teď.” 

Před týdnem 16:13

Martin Ballaty z GULE Food Truck: Handicapovaní jsou u nás plnohodnotní zaměstnanci

„Pracovat s lidmi s handicapem je příjemné poslání. Jsou strašně vděční za příležitost, že můžou plnohodnotně pracovat a bereme je mezi sebe jako sobě rovné. Zároveň nám nikdy neodmítli směnu ani neměli žádnou připomínku na jakoukoli činnost, takže pro mě jako vedoucího sociálního podniku je ta úloha hrozně jednoduchá a hezká,” myslí si zakladatel GULE Food Truck Martin Ballaty, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. „Je to hnací motor a neustálá motivace. Děláme správnou věc,” dodává gulmistr. 

Před týdnem 16:50

Lidi trápí, že jsme zabili červíka, ale smrt prasete ne, podivuje se chovatel Libor Sloupenský

„Prozatím je to pochutina. Až cena hmyzu výrazně klesne a až bude mnohem větší část společnosti chápat, že to je dobré, pak je tu určitě prostor pro různé výrobky z hmyzu. Já sám jsem z červů zkoušel dělat steak nebo paštiku. Jde z nich dělat ledacos,” zmiňuje chovatel jedlých červů Libor Sloupenský. „Chceme přesvědčit lidi, že je to dobré, a postupně touhle formou změnit názor společnosti,” doplňuje dopolední host Rádia ZET. 

Před 2 týdny 17:45

Miliardy se za covidu utrácely zbytečně, říká novinářka Markéta Dobiášová

Novinářka Markéta Dobiášová knižně zpracovává příběh profesora Jiřího Berana, který patří mezi kritiky vládního postupu při epidemii covidu. „On a celá řada dalších lidí upozorňovali na špatné řízení epidemie. Spousta věcí, kvůli kterým se utrácely miliardy, byla zbytečná,“ říká Markéta Dobiášová, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET.

Před 2 týdny 17:01

Žid Bergr je inspirován příběhem mého otce, skrýval se ve sklepě před deportací, říká Martin Komárek

Žid Bergr je kniha Martina Komárka inspirovaná příběhem jeho otce Valtra Komárka. Někdejší vicepremiér federální vlády se během druhé světové války skrýval před deportací do koncentračního tábora ve sklepě adoptivních rodičů. „Otec si v sobě celý život nesl obavu o rodinu. Ta bytostná úzkost musela pramenit z toho, že žil na pokraji smrti někde ve sklepě,“ říká Martin Komárek, který byl dopoledním hostem Rádia ZET.