Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 14725. květen 2022

Poslechněte si podcast: Strana rozhodla: Vinni. A z hokejových mistrů světa byli nepřátelé a vězni

Článek Michala Komárka: Obhajovat titul v Londýně 1950 už čeští reprezentanti nesměli. Politici se báli, že se hokejisté nevrátí.

13:04

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1045Dnes 07:15

Zázrak z Ďolíčku. Bohemians se vracejí do Evropy, ale musí najít azyl

Článek Stanislava Hraběte. Dlouhých 36 let čekali Bohemians Praha 1905 na chvíli, kdy se opět představí na evropské scéně, kde na přelomu 70. a 80. let minulého století dodávali fanouškům nezapomenutelné zážitky. Bayern Mnichov, Anderlecht Brusel, Ajax Amsterodam, Tottenham Hotspur, FC Valencie, 1. FC Köln, AS Saint-Etienne, Rapid Vídeň. Tak věhlasné a další týmy zavítaly v nejúspěšnějším období Bohemians Praha (1979–1987) do kultovního Ďolíčku. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231634] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1045Dnes 12:00

Oligopoly v Česku. Kdo ovládá většinu trhu s potravinami a proč to škodí

Analýza Filipa Horáčka. Máslo, mléko, vejce, kuřecí maso a mouka. Pět potravin, pět oligopolů, kdy většinu trhu ovládá pár firem. Po nástupu Babišovy vlády se dotace začaly psát na míru velkým podnikům na úkor malých a středních zpracovatelů. Rizikem oligopolních struktur jsou tajné cenové dohody (kartely) a utlačení menších hráčů, kteří mají horší vyjednávací sílu. To se sice v šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neprokázalo. Ukázalo se ale, jak jsou v případě pěti základních potravin – másla, mléka, vajec, kuřecího masa a mouky – rozloženy síly na trhu v celé vertikále: tedy u zemědělců, ve výrobě potravin a v obchodu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231638] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1037Dnes 05:53

Zakázané barvy. Kdo v Rusku vytáhne modrou a žlutou, říká si o problémy

Článek Tomáše Perglera (načetla robotka Jana): Rusové se udávají za sebemenší projev, v němž vidí možnou podporu Ukrajiny. Stačí cokoli v ukrajinských národních barvách. „Za chvíli budeme střílet sýkorky,“ povzdychl si poslanec. Známá ruská televizní moderátorka a propagandistka Oljga Skabejevová chtěla v první polovině května popřát svým fanouškům na sociální síti Telegram hezké jaro, podcenila však výběr barev. Na fotce, kterou zveřejnila, byly modré a žluté květy. Ještě ten den ale snímek z jejího kanálu zmizel. Kyticí v ukrajinských národních barvách na sebe Skabajevová přivolala vlnu hněvu, nebo v lepším případě posměchu, a tak fotku raději bez komentáře odstranila. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231452] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1034Dnes 11:20

„Je to nezákonné,“ napsal do Bruselu. Ministr mu zrušil úřad

Článek Lukáše Valáška, Jiřího Pšeničky a Adély Jelínkové. Pavel Kodym vybudoval úřad dohlížející na konkurenční prostředí na železnici. Pak do Bruselu poslal dopis, že napumpování miliard do Českých drah je nezákonné. Ministr dopravy obratem rozhodl o zrušení úřadu. Argumentuje úsporami. Posledních čtyřicet let pracoval Pavel Kodym pro stát a staral se o železnici. Před šesti lety ho vláda vybrala do pozice, v níž měl garantovat, že zhruba 120 dopravců, kteří dnes chtějí po Česku přepravovat lidi a náklad ve vlacích, bude mít férový přístup ke kolejím. A že stát, který sám vlastní České dráhy, nebude konkurenci v podnikání bránit. Pavel Kodym se tak stal hlavou této „hlídací“ instituce nazvané Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře. [https://www.updi.cz/cs/]Nyní je přesvědčen, že se ho ministr dopravy Martin Kupka (ODS) zbavil právě proto, že své poslání plnil. Ministerstvo dopravy totiž Kodymův úřad ruší. Oficiálně kvůli úsporám. „Od příštího roku bude tuto agendu řešit antimonopolní úřad. Ušetříme na provozních nákladech,“ říká ministr Kupka. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231391] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1036Včera 10:30

Zájem o Věru a co dál? Češi chtějí od citlivé podpory Tchaj-wanu víc

Článek Ondřeje Koutníka a Terezy Šídlové. Diplomatické vazby mezi Českem a Tchaj-wanem nadále posilují. Dnes v Praze jedná tchajwanský náměstek ministra zahraničí. Češi na ostrově usilují o silnější zastoupení - jak na politické, tak obchodní úrovni. Česko-tchajwanské diplomatické dobrodružství nedávnou cestou předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) neskončilo. Jak zjistily Seznam Zprávy, v pátek Prahu navštíví náměstek tchajwanského ministra zahraničí Roy Lee. Jednání má mít ekonomický ráz, za českou stranu ho povede politický náměstek za ODS Jiří Kozák. Seznam Zprávám to potvrdily diplomatické zdroje. Černínský palác vzhledem k citlivosti schůzky zvolil v odpovědi obecnější ráz. „Platí, že s tchajwanskou stranou udržujeme tradičně a dlouhodobě na dané exekutivní úrovni přímou komunikaci. Ta se týká primárně základních témat vzájemné spolupráce v hospodářské, vědecké či kulturní oblasti,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí Ministerstva zahraničí Mariana Wernerová. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231520] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1040Včera 06:21

Sousedský spor o stavbu mezi domy: Je to altán a mám povolení, říká investorka

Článek Vojtěcha Gavriněva. Úřední řešení není možné. Jediné, co nám zbývá, je důsledně blokovat okolní pozemky, popisují sousedé. Ve vilové čtvrti mezi pražskými Malvazinkami a Černým vrchem řeší obyvatelé bizarní sousedský spor. Mezi dvěma luxusními bytovými rezidencemi v ulici U Nikolajky začala majitelka jednoho z tamních bytů budovat další stavbu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231412] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1040Včera 05:45

Diagnóza: Mít v mobilu číslo na premiéra

Komentář Josefa Veselky. „Typologicky stejní lidé se derou na identická místa, jako za socialismu. Kádry se nemění, pouze prostředí je jiné, řeklo by se předrevolučním jazykem.“ Byl večer všedního dne, když jsem se posadil na své místo v letadle, které mne mělo odnést z jedné evropské metropole do Prahy. Z řady za sebou jsem zaslechl češtinu. Nechtěl jsem poslouchat, ale při sebevědomém důrazu těch hlasů to nešlo jinak. Dva muži, zřejmě kolegové ve věku kolem padesáti, začali rozebírat své pracovní problémy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231585] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1043Včera 11:09

Postradatelní a specialisté. Co se naučila ruská armáda od začátku války

Článek Matouše Lázňovského. Taktika ruských invazních vojsk na Ukrajině se od začátku války výrazně změnila a přizpůsobila okolnostem. Hlavní inovace a adaptace shrnuje zpráva britských odborníků, kteří sbírali data na bojišti i mezi vojenskými špičkami. Ruská armáda se na Ukrajině nedrží toho, co si sama napsala do svých manuálů a dalších dokumentů. K tomuto závěru došli autoři zatím nejpodrobnější veřejně dostupné analýzy vývoje ruské vojenské taktiky během bojů na Ukrajině. Jednotlivé ruské jednotky, ale i ústřední velení přišly s celou řadou novinek, které reagují na taktiku a vybavení protivníka či mají nahradit slabá místa invazních vojsk. Kvůli nedostatku dobře vycvičené pěchoty tak vznikly oddíly „postradatelných“, které chodí na zteč pod vlivem drog, ale i naopak skupiny specialistů, které se velení snaží maximálně šetřit. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231622] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1042Před dvěma dny 05:28

Šťastné slovo: „Klaus a Zeman dostanou výrazně přidáno.“ Sláva a příště prosím důstojně

Komentář Jindřicha Šídla (načetla robotka Jana): Renta pro české prezidenty na penzi by měla vyskočit o sto procent, což upřímně řečeno není pořád žádná velká sláva, ale přece jen to má o trochu blíž k důstojnosti. Bohužel, způsob, jakým se to má provést, příliš vznešený není. V poslední hře Václava Havla „Odcházení“ najdeme scény, kdy za hlavní postavou, bývalým kancléřem Riegerem přichází úlisná postava politického šíbra Vlastíka Kleina a nabízí obchod: Když Rieger nebude kritizovat Kleinova šéfa, nebude se muset vystěhovat ze státní vily, což, jak připomíná Klein, by bylo nedůstojné. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231613] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1041Před dvěma dny 13:44

Pod čarou: Ironie přestala být vtipná. Upřímnost víc sedí k době

Newsletter Matouše Hrdiny: Nejen na sociálních sítích je občas těžké rozlišit mezi realitou a mystifikací, a často se můžeme ztrapnit, když si upřímné sdělení spleteme s vtipem. Začíná to být nepříjemné spoustě lidí, a dnešní Pod čarou tak zkoumá, proč nejen generace Z zanevřela na ironii a nadsázku. Držet krok s vývojem internetové kultury bylo vždycky dost vyčerpávající. Čím je člověk starší, tím méně má času a motivace ke studiu aktuálních memů a digitálního humoru, a dříve či později se zákonitě ocitne „mimo mísu“. Celkový objem internetového obsahu ale roste geometrickou řadou a orientaci už tak často ztrácejí i mladí lidé, u kterých by se dalo předpokládat, že budou mít největší přehled. Digitálních subkultur je nespočet a každá má svůj specifický interní humor, který se navíc neustále proměňuje. Je tak nanejvýš pravděpodobné, že jakýkoliv pokus o vtip na sítích hrozí nepochopením a konfliktem. Nelze se proto divit, že dříve všudypřítomná ironie a nadsázka vychází z módy a na ceně nabývá upřímnost a opravdovost. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.