Balanc
22. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Strach bez stresu neexistuje. Bojíte se v životě příliš? Naučte se s tím pracovat

„Naše základní a nejvýraznější vlastnosti se formují podle toho, co vnímáme ve světě jako nebezpečné,” říká v Balancu psycholog a psychoterapeut Tomáš Zuda. Strach je jedna ze základních emocí, máme ji společnou se zvířaty. Může stát ale také životním postojem. Bojím se změnit práci, bojím se rozejít, bojím se lidí, bojím se zkoušet nové věci. Jak si ze strachu udělat kamaráda a proč ho nepotlačovat?

25:35

Balanc

Vydává: Český rozhlas

Balanc je magazín o seberozvoji, prospěšném životním stylu a důležitosti dobrých mezilidských vztahů. Je odpovědí na náročnou dobu a společnost, která vyvolává deprese, úzkosti a nadměrný stres.

Web

Před dvěma dny 29:09

Ve snech žijeme úplně jiný život. Přinášejí pravdu, potlačené problémy i políbení múzou

„Sny jsou zakopané poklady, miluji výklady snů”, říká rektor Pražské vysoké školy psychosociálních studií, klinický psycholog a psychoterapeut Jiří Růžička. Sny mohou ukazovat mnohé. Naše přání, obavy, nevyřešená témata. Ale mohou i ohlašovat i to, co přijde. Kámen úrazu je interpretace, snu je někdy těžké v bdělém stavu porozumět. Abychom ale sen přijali a integrovali, nemusíme ho přesně vyložit. Podle docenta Růžičky snům často rozumíme právě tehdy, když sníme.

Před týdnem 24:57

Vztahy vysoce citlivých. Jdou do hloubky, ale mohou mít tendenci k uzavřenosti

„Spousta lidí ke mně přichází s otázkou, zda patří také mezi vysoce citlivé,“ řekla v Balancu terapeutka a zážitková pedagožka Alena Wehle, která nedávno o vysoké citlivosti a své zkušenosti s ní vydala knihu. Pro mnoho lidí je prý úlevné zjistit, že jsou vysoce citliví. Že nejsou jiní, divní, nemocní. Jak se ale jejich charakterové rysy projevují ve vztazích?

Před 3 týdny 38:16

„Zajímá nás jakákoliv deprese.“ Lékař Filip Tylš o ketaminem asistované psychoterapii

„Je to metoda urychlení psychoterapeutického procesu. Může přinést unikátní vhledy na sebe sama,“ říká v Balancu vedoucí lékař kliniky Psyon a psychoterapeut Filip Tylš. V Praze je možné podstoupit ketaminem asistovanou psychoterapii. Mnoha lidem tato metoda může rychle, byť na kratší čas, ulevit od závažných projevů duševních potíží. Co je ketaminem asistovaná psychoterapie, pro koho je vhodná a jaká má rizika?

9. květen 2023 23:39

Je nepříjemné sex odmítat i být odmítnut. Jak sladit odlišné sexuální potřeby v páru?

„V partnerství se sexuální potřeby mění, na problémy v sexu narazí více než polovina lidí,“ říká v Balancu psychoterapeutka a psycholožka Iva Rolederová. Nesoulad v intimním životě může vést ke konfliktům a být i důvodem k opuštění vztahu. Je to ale téma, kterému samozřejmě pomáhá komunikace. Je důležité znát nejprve svou sexualitu a potřeby, abychom je druhým mohli předat. A poté naslouchat protějšku, navzájem se učit a posilovat vztah. Jak se mění partnerská sexualita?

2. květen 2023 23:23

Vrátíme se k sobě? Přece nechcete být ve vztahu s někým, kdo v něm nechce být s vámi

„Partnerství nebo manželství bývá pro naši identitu jádrové, rozchod může otřásat celou osobností,“ říká v Balancu psycholožka a psychoterapeutka Iva Rolederová. Někteří lidé přirovnávají rozchod nebo rozvod ke smrti, prožívají ho velmi silně. A to i v případě, že se pro něj rozhodli sami nebo dohodou. Objeví se náročné emoce, které mohou být silné a nečekané. S rozpadem vztahu se lze vyrovnat konstruktivně i destruktivně. Co dělat po rozchodu?

18. duben 2023 27:51

Fungují potravinové doplňky? Terapie není jen dosypávání serotoninu, i přírodní léčba může zabrat

„Léky prochází celou řadou náročných testů, potravinový doplněk musí být jen nezávadný,“ říká pro Balanc psychiatr a psychoterapeut Vít Knop. Trh s doplňky potravy je obrovský, řada z nich slibuje zázračné účinky. Lidé je používají také k podpoře duševního zdraví, dokonce i k léčbě úzkostí nebo deprese. Fungují lépe, stejně nebo hůře něž léky? Jaká mají rizika a kdy je lepší zvolit běžné léky?

11. duben 2023 25:03

Léčit deprese léky, bylinami nebo terapií? Důležité je klienty netlačit, říká psychiatr

„Neexistuje nejlepší lék, který zabere vždy a pro každého,” říká v Balancu psychiatr a psychoterapeut Vít Knop. Množství lidí má zkušenost s léky na léčbu depresí a úzkostí. Někteří je odmítají jako něco umělého, chemického a preferují jiné způsoby léčby. Jiní se naopak bojí nebo se nechtějí podívat na příčinu svých problému a chodit na psychoterapie. Kdy je vhodný čas pro léky, pro psychoterapii a mohou se doplňovat?

4. duben 2023 24:41

Tělo je naše nejbližší příroda. Oddělením od živého světa si škodíme, návrat nám může prospět

„Začali jsme více používat technologie a příroda k nám přestala promlouvat,“ říká v Balancu terapeut, kouč, lektor a ředitel sociálních služeb Tomáš Hawel. S klienty chodí jako terapeut do přírody –⁠ na výlety, vícedenní putování a pracuje s nimi i na zahradě. Snaží se spojit těla i myšlení s okolním přírodním světem, což pomáhá lépe vnímat sebe sama. Takové spojení nám prý prospívá, je léčivé a funguje jako psychologická i tělesná terapie.

29. březen 2023 37:40

Vztah není švýcarák pro život – nevyřeší vše. O singles s poradenským psychologem Jiřím Procházkou

„Single člověk může být šťastný a lidé ve vztahu nešťastní. Podprahově slyšíme, že bez partnerů nejsme dost,“ říká pro sérii pořadu Balanc Moderní láska Jiří Procházka, poradenský psycholog a psychoterapeut. Žijeme ve sdílené představě, žít ve vztahu je normální a prospěšné. Lidský život ale může sytit mnoho vztahů, zejména přátelské a žádný vztah nás neudělá šťastnými a nevyřeší naše trable. Jsou singles častěji osamělí a je život bez partnerského vztahu sobecký?

22. březen 2023 35:30

Muž je pro rovnoprávnost, ale uklízí žena. S Šárkou Homfray o proměně genderových rolí

„Ve vztazích se genderové role ukazují ve všem. Vzhled, seznamování, sex, péče o domácnost, děti i finance,“ vypočítává jen některé z oblastí Šárka Homfray, odborová právnička a publicistka. Mladší lidé boří genderové stereotypy. Dělí si péči o domácnost, otcové zůstávají častěji doma s dětmi, ženy budují kariéry. Naráží ale na systémové překážky i zdvižené obočí širší rodiny a okolí. Jak se proměňují genderové role v Česku?