Příběhy z Vysočiny
10. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Stopy stavitele Santiniho vedou i do Humpolce

Dny architektury představují každý rok na podzim neobvyklé stavby zajímavé historické spojitosti mezi budovami, lidskými osudy a originálními nálady. V humpolecké 8smičce se letos během Dnů architektury rozhodli připomenout stavitele Jana Blažeje Santniho Aichela, který změnil tvář krajiny u nás.

02:43

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 03:00

Nemá vůbec nikoho, pana Karla z Domova ve Ždírci potěšil holicí strojek a cigarety

V Domovech pro seniory u nás žijí desítky tisíc lidí. Mnozí z nich už na světě nemají vůbec nikoho, a Vánoce jsou tak pro ně časem stejným, jako je zbytek roku, snad jen o něco smutnějším.

Před dvěma dny 03:04

V novoměstské Škole spolu se nesoutěží, neznámkuje, a často se chodí ven. Všechny děti to baví

Jeden den vyjmenovaná slova, druhý tvorba vlastní knížky a v pátek běžky. I takto se dá učit na základní škole, kam se děti těší, kde se nesoutěží, ani neznámkuje, a přesto se v ní naučí všechno, co pro život potřebují. Tak funguje Škola spolu, která sídlí v prostorách polikliniky v Novém Městě na Moravě v dolní části vedle arboreta.

Před třemi dny 03:08

Za druhé světové války chodili lidé na komedie. V Jihlavě měli výběr ze čtyř kin

Lidé se bavili i za chmurných dob druhé světové války. Televize nebyla, zábavy byly zakázané a rádio neměl každý. Chodili tak do kina. V Jihlavě bylo kin několik. A kromě propagandistických týdeníků se i jihlavští Češi museli smířit s většinou německy psanými plakáty.

Před šesti dny 02:57

Kukuřičné šustí je před tvarováním figurek třeba sušit, bělit a namáčet

Naši předkové byli v používání přírodních materiálů velmi vynalézaví. Figurky do vánočních betlémů dokázali vyrobit třeba i z kukuřičného šustí.

Před týdnem 02:35

Ztráta hlasu, těžká autonehoda a velká část života na vozíku. Marie Nahodilová má těžký osud

Sama pomáhá ostatním. Jako takzvaný peer dělá psychologickou podporu lidem, kteří skončili na invalidním vozíku. Jako kdysi ona sama. Teď se ale dostala do situace, kdy sama potřebuje pomoc.

Před týdnem 03:08

Obraz pod stromeček? Vybrat se dá třeba ve Vánoční Art Hrabárně. Většina obrazů vznikla na Vysočině

Už přemýšlíte o vánočních dárcích? Co třeba koupit pod stromeček obraz? Malíř veselých obrazů pestrobarevných zvířat a lidí Rudolf Brančovský se právě chystá už popáté nabídnout desítky svých děl v takzvané Vánoční Art Hrabárně.

Před týdnem 03:10

I když žijí na jiných stranách Atlantiku, stále je spojují geny, nadání a láska k hudbě

Dvě části rodiny žijí od sebe daleko - jedna v Častrově na Pelhřimovsku, druhá v kanadské Albertě. V obou vyrůstají talentovaní muzikanti, kteří teď dokázali své nadání spojit.

Před týdnem 02:55

Informace o vystěhovalcích do Ameriky najdete na internetu. Úředníci na Ellis Islandu byli pečliví

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se tisíce Čechů a Moravanů rozhodly hledat práci za oceánem. Amerika byla pro mnohé zemí neomezených možností, jiní tam třeba hledali anonymitu. Kde ti lidé skončili, mají dodnes v Americe potomky, nebo se vrátili? Ondřej Neubauer z Vepřové na Žďársku se vyhledávání vystěhovalců věnuje.

Před týdnem 02:46

Kříženka Pixie žila dlouho v rodině, která ji milovala. Teď hledá někoho, kdo ji nahradí

V psím útulku jihlavské městské policie v Pístově čeká na nového pána kříženka Pixie. Je milá a mazlivá. Odmalinka totiž měla milující pány. Teď by potřebovala nového.

Před 2 týdny 02:56

Na začátku minulého století si ženy sušily vlasy kovovými elektrickými fény značky Foen

První vysoušeče vlasů existovaly už na konci devatenáctého století. Těm dnešním se ale vůbec nepodobaly. Na elektrické, tvarem podobné těm dnešním, si ženy musely pár let počkat. Ale byly to krásné kousky, které jsou dnes ozdobami sbírek. Třeba té, kterou nashromáždil Robert Kostka z Jihlavy.