Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 48010. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Sto dní u moci. Jak si vede bankovní rada ČNB v novém složení?

Článek Lukáše Voženílka: Obměněná bankovní rada ČNB, včetně nového guvernéra Aleše Michla, má za sebou sto dní u moci. Zatím „vládne“ tak, jak se očekávalo a nezvedá úrokové sazby. Její „novou“ politiku ale může změnit turbulentní světové dění.

12:34

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 890Dnes 03:50

Jurečkův důchodový tým posílí ženy z opozice. Jedna navrhuje podporu rodin

Článek Petra Švihela. Jedenáct poradců, kteří řeší úpravy českého penzijního systému, se rozšíří o dvě zástupkyně opozičních poslaneckých stran. Zatímco hnutí ANO svojí kandidátku ještě oficiálně neodtajnilo, za SPD to bude poslankyně Lucie Šafránková. Setkání ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se zástupci sněmovní opozice má první hmatatelný výsledek: hnutí ANO i SPD vyšlou do poradního týmu k chystané důchodové reformě své zástupce. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228232] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 887Dnes 08:29

Kam USA nemohly, úspěšně vstoupila Čína. Co přináší saúdsko-íránské usmíření

Analýza Milana Rokose. Tam, kde se USA vzhledem k neexistujícím diplomatickým vztahům s Íránem angažovat nemohly, vstoupila do hry Čína. Normalizace vztahů Saúdské Arábie a Íránu může změnit celý Blízký východ. A ne nutně špatným směrem. V nejchudší arabské zemi, Jemenu, se sice stále válčí, překvapivá zpráva z minulého týdne ale může mnohé změnit. Na okraji Arabského poloostrova totiž proti sobě bojují povstalci z kmene Hútiů podporovaní Íránem a centrální vláda, za níž stojí koalice vedená Saúdskou Arábií. Obě blízkovýchodní mocnosti si ale po sedmi letech podaly ruce a s čínským přispěním oznámily normalizaci vztahů. Jedna z nejhorších humanitárních katastrof světa, kterou Západem opomíjený konflikt vyvolal, má po devíti letech šanci skončit. A to je v zájmu obou mocností – krvavá válka nepřinesla úspěch ani jedné straně, kromě lidských i materiálních ztrát čelí obě strany obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se podle OSN opakovaně dopouštějí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228043] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 890Dnes 04:38

300 lahví alkoholu. Proto Mynář poslal policii na podřízené

Článek Vojtěcha Gavriněva, Radka Nohla, a Kristiny Cirokové. Dokument popisuje nové skutečnosti o tom, co podle hradního advokáta Marka Nespaly zjistila kontrola ve skladu alkoholu lánského zámku. Podle bývalého vedení Hradu byl sklad téměř prázdný. Kontrola ve skladu na prezidentském zámku v Lánech, v němž byl domácí stáčený alkohol, upozornila na nesrovnalosti, které se týkají stovek láhví. Alkohol se pálil z ovoce ze sadů na Hradě a v Lánech a měl se využívat zejména při protokolárních akciích prezidenta Miloše Zemana. Jenže tam podstatná část lahví neskončila. Tento případ souvisí s akcí, kterou před koncem Zemanova mandátu spustil jeho kancléř Vratislav Mynář. Nechal při ní zkontrolovat, jak se hospodařilo za bývalého vedení Správy Pražského hradu v čele s Ivem Velíškem. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228227] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 889Včera 04:00

Vagnerovci brzy přijdou na Ukrajině o velkou část bojovníků, tvrdí ISW

Článek Kateřiny Motyčkové. Tisíce trestanců, které v ruských věznicích na podzim naverbovali vagnerovci, brzy opustí válečnou frontu. Podle Institutu pro studium války to hraje do karet Putinovi, který se snaží v Kremlu oslabit pozici šéfa soukromé armády. Vagnerova soukromá armáda v příštích týdnech pravděpodobně přijde o většinu trestanců, kteří bojují v jejích řadách, upozorňuje americký Institut pro studium války (ISW). Vyprší totiž jejich šestiměsíční vojenské smlouvy a vězni dostanou slíbenou milost. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228178] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 886Včera 06:19

Kintera vystavuje lidské emoce v sudech. Kdyby se vylily, je to katastrofa

Recenze Jonáše Zbořila. Na výstavu z praček, kabelů i cívek před lety přilákal 160 tisíc návštěvníků. Teď se výtvarný hitmaker vrací s výzkumem našeho nitra. Deníkovým kresbám Krištofa Kintery se můžete sebeironicky smát. Nebo si dovolte soucit. Když člověk vstoupí do síně holešovického DOXu, má pocit, jako by se ocitl uvnitř strašidelné sociální sítě. Vysoké zdi jsou pokryté obrazy šklebících se tváří a krátkých, znepokojivých statusů. Obří timeline, která na člověka padá. Jeden z nejúspěšnějších současných českých výtvarníků, Krištof Kintera, nastavuje lidstvu vypouklé zrcadlo. Všechno je v něm trochu strašidelné a trochu směšné. Když před pěti lety vystavoval v Rudolfinu, zajímal ho vztah přírody a člověka. Z výstavních síní vytrhal parkety a podlahy pokryl součástkami z našich telefonů, počítačů, monitorů. Svět výstavy Nervous Trees ukazoval naši civilizaci jako podrost lesa. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228138] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 884Včera 07:54

V Rusku vydělává i řetězec s miliardáři z Česka. Odchod neovlivníme, říkají

Článek Jiřího Pšeničky. Miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč jsou největšími vlastníky německé sítě velkoobchodů Metro, která navzdory válce stále působí v Rusku. Říkají, že nemají páky, aby řetězec přiměli k odchodu. Jde prý o věc managementu. Navzdory Putinově válce na Ukrajině setrvávají v Rusku tři významné západoevropské obchodní řetězce s potravinářským zbožím. Kromě francouzského Auchan vede ke zbývajícím dvěma významná česká linka. Řetězec Globus, jak Seznam Zprávy už uvedly [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-ruska-sit-hypermarketu-je-rizena-z-prahy-cesi-pojedou-do-moskvy-na-zkusenou-227792], řídí nyní svoji ruskou filiálku z Prahy, u další německé skupiny Metro, známé v Česku samoobslužnými velkoobchody Makro, by pak do setrvání na ruském trhu mohli promluvit i dva domácí miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Jejich firma EP Global Commerce má podle aktuálních údajů v Metro AG už téměř 46 procent akcií. Nikdo jiný v tomto obchodním gigantu, který má po celém světě tři desítky filiálek a 93 tisíc zaměstnanců, nedrží více. Rodiny původních německých zakladatelů mají dle oficiálních údajů jen 24 procent, 30 procent akcií je na volném trhu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228108] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 885Včera 06:04

Obrat korunního svědka v obří kauze dotací. Proč otočil, už řeší policie

Článek Radka Nohla. Bývalý šéf dotačního úřadu Petr Kušnierz několik let popisoval policii systematické machinace při rozdělování dotací z Evropské unie. Minulý týden vzal náhle všechna svá svědectví zpět. Policie prověřuje, co za tím je. Po zhruba sedmi letech přestal s policií spolupracovat korunní svědek největší dotační kauzy v Česku. Bývalý ředitel dotačního úřadu na severozápadě Čech Petr Kušnierz se minulý týden přímo u soudu vzdal statusu spolupracujícího obviněného. Úřady už podle zjištění Seznam Zpráv začaly pátrat po tom, co ho k tomuto obratu, který může znamenat zlom v obří kauze, vedlo. Petr Kušnierz ve svých svědectvích popisoval, jak se na systematických manipulacích při rozdělování dotací z Evropské unie podíleli vlivní a v kauze obvinění podnikatelé severu Alexandr Novák či Daniel Ježek nebo jaký podíl na machinacích měli bývalí hejtmani nebo další vysoce postavení politici v regionu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227971] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 888Včera 06:41

Hledá se ředitel pro největší pražský podnik. Zaznívá jméno svědka z Dozimetru

Článek Vojtěcha Gavriněva. Michal Zděnek na sebe v loňském roce upozornil dvakrát - když podle policie sehrál pozitivní roli v kauze Dozimetr a když se později zaručil za šéfa rozvědky Petra Mlejnka. Teď by se mohl ucházet o roli v čele dopravního podniku. Rada hlavního města v pondělí zvolila zbývající tři členy dozorčí rady Dopravního podniku Praha a otevřela tím cestu k výměně jeho vedení. Nový náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) chce vybrat generálního ředitele DPP v otevřeném výběrovém řízení. Před časem se setkal i s Michalem Zděnkem - svědkem, který spolupracoval s policií v kauze Dozimetr. „Výběr nového vedení Dopravního podniku máme na programu. Na přesném harmonogramu se musí shodnout dozorčí rada,“ potvrdil Hřib pro Seznam Zprávy. Dozorčí rada se sejde už ve středu a podle Hřiba začne okamžitě připravovat obměnu všech pěti členů představenstva největšího městského podniku. Pro představu - Dopravní podnik Praha zaměstnává 11 tisíc lidí, roční obrat se pohybuje kolem dvou a půl miliard a jeho základní kapitál je přibližně 31 miliard. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228113] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 877Před dvěma dny 05:30

Ve Victorii se smí hajlovat. Po protestu proti translidem se to může změnit

Článek Jiřího Šumného. Při sobotním střetu stovek lidí s odpůrci trans komunity v Melbourne bylo vidět, jak někteří demonstranti hajlují. Australští politici nyní řeší zákaz nacistického pozdravu, aby se podobné nenávistné epizody už nemohly opakovat. Nacisté „nejsou v zemi vítaní“, jak napsal na twitteru premiér australského státu Victoria Dan Andrew poté, co se v sobotu v ulicích Melbourne střetly dva tábory demonstrantů kvůli právům trans lidí. Během shromáždění odpůrci LBGTQ+ práv a queer lidí otevřeně hajlovali a používali další nenávistnou symboliku, píše server ABC News [https://www.abc.net.au/news/2023-03-19/victoria-nazi-salute-peformed-parliament-government-response/102116672]. „Nebudu sdílet žádné fotografie, protože si prostě nezaslouží pozornost. Včera se sešli antitrans aktivisté, jen proto, aby šířili nenávist. Na schodech našeho parlamentu někteří z nich dokonce hajlovali,“ píše [https://twitter.com/DanielAndrewsMP/status/1637245304209829888?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1637245304209829888%7Ctwgr%5E7f56f3d52341c03bf7a336d90306adeb359b573c%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.news.com.au%2Fnational%2Fvictoria%2Fnews%2Fantitrans-speakers-fans-throw-nazi-salute-amid-counterprotest%2Fnews-story%2F997b16c1c4cbd5a6c72805f78c77a49b]Andrew. K násilnému střetu došlo poté, co protestující skupina mužů v černém začala hajlovat na schodech u parlamentu. Podle nejmenovaného poslance je potřeba přísnějších zákonů potlačujících podobné projevy rasismu a nenávisti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228021] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 882Před dvěma dny 10:24

„Přikládám tomu enormní význam.“ Vláda tlačí jaderný megaplán na čtyři bloky

Článek Ondřeje Koutníka. Vláda rýsuje osnovy velkého jaderného plánu na výstavbu čtyř nových bloků. Politicky je v tom aktivní zejména ministr financí Zbyněk Stanjura. Kritici upozorňují na až nepředstavitelnou nákladnost projektu. Výběrové řízení na dostavbu jednoho nového bloku v Dukovanech je v plném běhu, členové vlády ale dali do pohybu větší jaderný plán. Zatím v politické rovině. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce, aby kabinet Petra Fialy ještě v tomto funkčním období přišel s plánem na stavbu celkem čtyř nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. „Přikládám tomu enormní význam a domnívám se, že ještě tato vláda by měla rozhodnout o výstavbě ne jednoho, ale rovnou čtyř nových jaderných bloků. Z pohledu české energetiky jde o jednoznačnou prioritu,“ řekl Seznam Zprávám Stanjura. Slova o tom, že jeden nový blok nestačí, zaznívala i za minulé vlády. Ministr financí však chce přípravu dalších tří nyní akcelerovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228071] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.