18. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Staví katedrály 21. století. „Ať můj mrakodrap zboří, přijde něco kvalitnějšího,“ říká Le Peutrec

„Mrakodrapy jsou katedrály 21. století. Je to spojnice mezi nebem a zemí. Stejně jako jsme ve 13. století demonstrovali sílu náboženství na katedrálách, tak dnes to jsou světové velmoci, kdo demonstruje svou ekonomickou sílu. Ukazují světu, co všechno dokážou, co jsou schopny zaplatit,“ myslí si architektka Eva Le Peutrec. Sama navrhuje mrakodrapy v Asii.

25:37

Dokument

Vydává: Český rozhlas

Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.

Web

Před šesti dny 27:37

Člověk bez minulosti

Odejít do emigrace znamená vždycky veliký zářez do osobního života. U Petra Cejnara to platilo dvojnásob i proto, že léto 1968 v Praze pro něj nepředstavovalo pouze krajně dramatickou situaci politickou, ale také osobní.

Před 2 týdny 25:42

Drogy v 21. století

V 21. století se celosvětově rozvíjí velkovýroba drog, na scéně začínají dominovat kartely. Tomu se věnuje závěrečný díl dokumentárního seriálu Drogy v Čechách.

Před 3 týdny 25:38

Pád železné opony

Pád komunismu a vznik Národní protidrogové centrály má na drogovou scénu v Čechách velký dopad.

17. červenec 2022 26:15

Droga jako zbraň

Historie potvrzuje, že drogy se mohou stát účinnou zbraní. To si uvědomují válčící mocnosti za druhé světové války i po ní. Jak lidé a státy bojují s drogou i proti droze?

10. červenec 2022 26:09

Hlad po radosti

Před 30 lety vznikla v systému Policie České republiky Národní protidrogová centrála, která sehrála významnou roli v boji proti zneužití drog. Čeští kriminalisté se ale s drogami potýkají už od samotného vzniku Československa. První díl je věnován období první republiky.

18. červen 2022 24:50

Operace Platinum - Pewter

V noci z 16. na 17. února 1945 seskočili u Javorného nedaleko Nasavrk čtyři parašutisté. Bohužel se jim během výsadku utrhly nožní pytle. Tvrdý dopad poničil většinu transportovaného materiálu, mimo jiné i obě vysílací stanice.

12. červen 2022 26:20

Cesta z pekla. Poslechněte si příběh o hledání léku na sexuální násilí

„Stálo nade mnou šest policajtů. Přesvědčovali mě, ať to nechám být,“ říká oběť znásilnění Ledimo, se kterou Lukáš Houdek natáčel v jihoafrickém Johannesburgu. I přes zastrašování a strach o život se mladá žena odmítla vzdát. Dokument o hledání cesty k tomu, jak sexuální násilí snížit, nás zavede do jihoafrické metropole i do hornické obce Rustenburg, kde znásilnění zažila každá čtvrtá žena.

11. červen 2022 23:45

Operace Wolfram

Parašutisté z Wolframu se měli spojit s partyzány a v beskydských kopcích bojovat s nepřítelem. Hned po seskoku přišli o radiostanici i radistu. Velitelem výsadku Wolfram byl kapitán Josef Otisk a skupinu tvořilo dalších 5 členů: rotní Josef Bierský, Josef Černota, Vladimír Řezníček, radista Karel Svoboda a četař Robert Matula.

4. červen 2022 24:34

Operace Barium a Calcium

Letadlo je přeneslo nad protektorát v noci z 3. na 4. dubna 1944. Calcium seskočilo v Mýtkách jihozápadně od Chrudimi, Barium pak nedaleko Vysoké nad Labem. Byl to první výsadek do protektorátu po více než roce.

28. květen 2022 24:37

Operace Antimony

Byl to první výsadek do protektorátu po atentátu na Heydricha a jeho hlavním úkolem bylo obnovit spojení Londýna s domácím odbojem. V podvečer 24. října 1942 vzlétlo z britského letiště letadlo s excelentním pilotem RAF ppor. Leo Anderlem. Říkalo se o něm, že dokáže vysadit parašutisty na střechu kontaktní adresy.