Můj dům studio
Sezóna 1Epizoda 151. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Stavební systémy: Co vše nabízí a kolik nám ušetří peněz a času

Stavební systémy nejsou nic nového pod sluncem, jelikož za systém můžeme považovat i běžné cihly. Moderní materiály ale nabízejí stavebníkům ohromné možnosti, jak stavět rychle, přesně a energeticky úsporně. Jaké jsou tedy všechny možnosti? Odpovídá Petr Kotek, odborný redaktor Můj dům.

17:04

Můj dům studio

Vydává: Můj dům

Podcast o bydlení, architektuře a stavbě rodinného domu

Web

31. červenec 2023 30:37

Sádrokarton a jeho využití ve výstavbě

Vlastnosti a schopnosti suché výstavby dosáhly v dnešní době takové úrovně, že mohou konkurovat tradičním materiálům, zejména pak z pohledu akustických vlastností konstrukcí. Vděčí za to dlouholetému vývoji sádrokartonových desek, jejichž výběr a jednoduchá záměna jednoho typu desky za jiný umožňuje stavět konstrukce odlišných parametrů a vlastností, které nelze s jinými stavebními technologiemi v podstatě srovnat. Příběh vývoje sádrokartonu a především jeho současný potenciál podrobně vysvětlil v Můj dům studiu Ing. Miroslav Nyč, vedoucí produkt managementu společnosti Knauf. Posluchač se kromě jiného dozví rozdíly mezi sádrokartonovými deskami, aby si tak mohl udělat představu o jejich vlivu na vlastnosti konstrukcí. Nechybí argumenty a hlavní benefity konstrukcí, které si umí poradit s některými situacemi, jakými jsou například vlhkostně namáhané místnosti. Velkým tématem je pochopitelně stavební akustika, tedy z pohledu vzduchové neprůzvučnosti konstrukcí, vliv jednotlivých desek na tyto parametry a neméně důležitá souvislost mezi tloušťkou stěny (příčky) a typem sádrokartonové konstrukce.

27. červenec 2023 31:51

Plochy oken jsou u novostaveb stále větší

Energetické úspory jsou alfou a omegou dnešního stavebnictví. Hledá se každá příležitost, kde je možné ušetřit kilowatt hodinu energie, a nejsnadnějším způsobem úspor v budovách, je správná volba oken. Společnost HELUZ, kterou máme spojenou především s cihlami, do svého portfolia přidala i průsvitné konstrukce, tedy okna IZOS. Více k tématu řeknou obchodní ředitel firmy IZOS Ing. Petr Stejskal a projektový a produktový manažer firmy IZOS Ing. Martin Najman.

13. červenec 2023 40:14

Komplexnost stavebních systémů využívají firmy i jednotlivci

O komplexnosti stavebních systémů přišel do Můj dům studia mluvit manažer technického poradenství Ing. Filip Bosák z firmy HELUZ. 

4. květen 2023 30:44

Lukáš Kovanda: Co čeká české stavebnictví v roce 2023

Přednáška ekonoma Lukáše Kovandy na téma „Co čeká českou ekonomiku a stavebnictví v roce 2023“.

13. duben 2023 52:13

Smysluplný celek firmy HELUZ jako ruka podaná stavebníkům

Stavíte pouze jednou v životě a hotový dům už nelze změnit. Stavte ho tedy pořádně. To je hlavní myšlenka nové iniciativy Smysluplný celek společnosti HELUZ. Stavebníky v ní nabádá k tomu, aby projekt plánovali komplexně a kromě cen zvažovali další parametry. Například energetickou náročnost stavby, nutnost dodatečných oprav nebo její ekologickou stopu. Další výhody této iniciativy nastíní v našem podcastu Eliška Smolová a Pavel Heinrich z firmy HELUZ.

30. březen 2023 17:22

Pavel Kiršner: Stavbu na cizím pozemku nikomu nedoporučuji

Podle občanského zákoníku je stavba součástí pozemku, čili stavět na cizím s sebou nese určitá rizika. O dům bychom mohli klidně přijít. Je stavba na cizím pozemku vzácností? Jaká konkrétní rizika s sebou přináší? A jak soud posuzuje chování v dobré víře? Odpovídá Pavel Kiršner z advokátní kanceláře Ciprýn & Kiršner.

15. březen 2023 17:18

Proč stoupá obliba pórobetonu? Skýtá ideální stavební vlastnosti

Pórobeton je velmi oblíbený stavební materiál pro své ideální vlastnosti. Práci s ním zvládne i poučený laik a manipulace s ním je poměrně jednoduchá. Proč se pórobetonu říká Ytong a v čem je toto pojmenování zavádějící, objasňuje odborný redaktor Petr Kotek.

2. březen 2023 25:48

Gabriela Kaprálová: Rekonstrukce zemědělské usedlosti na moderní bydlení

Velmi zajímavé venkovské stavení najdeme v těsné blízkosti vyhledávaného středověkého hradu. Můžeme ho nazvat třetím domem pod skálou, protože je třetím pokračováním rekonstrukce unikátní zemědělské usedlosti na moderní vícegenerační bydlení a rekreaci. O průběh proměny jsme si povídali s architektkou Gabrielou Kaprálovou, autorkou rekonstrukce.

14. únor 2023 45:37

Roman Pommer: Jak vybrat dobrého obkladače a jak obklady správně udržovat

Na webových stránkách Cechu obkladačů ČR je desatero, podle kterého lze vybrat dobrého obkladače. A jedno z pravidel zní, pokud má obkladač čas přijít hned druhý den, což se někdy může stát, protože mu zrovna vypadne nějaká práce, nesmí přijít a hned začít obkládat. Takového okamžitě vyhodit, říká v Můj dům studiu prezident Cechu obkladačů ČR Roman Pommer.

26. leden 2023 32:13

Pavel Podruh: Jak se žije v celoročně soběstačném domě

Poblíž Vyššího Brodu vznikl v minulých letech zcela unikátní soběstačný dům, který je celoročně nezávislý na energetických sítích. Jeho autorem je Pavel Podruh, který dokázal, že fotovoltaika za správně nastavených podmínek může dávat dostatek energie i v zimních měsících.