3. květen 2022

Poslechněte si podcast: Stavba mladá, ale výjimečná: Liberecký plavecký bazén

Do roku 1984 měli Liberečané možnost zaplavat si pod střechou pouze v bývalých Císařských lázních. Ve zmiňovaném roce 1984 pak byl zkolaudován nový plavecký bazén na Tržním náměstí.

11:58

Kdyby zdi mohly vyprávět

Vydává: Český rozhlas

Redaktor Tomáš Mařas provází po stavbách, které mají příběh. A může to být příběh samotné budovy, nebo jejích obyvatel. 

Web

Před šesti dny 12:01

Úřad jinak: Trojdomí „nového“ Magistrátu města Liberce - 2. část

Liberecký takzvaný „nový magistrát“ je stavbou veskrze nevšední. Vznikl vnitřní přestavbou tří domů, které uvnitř spojil do jednoho rozlehlého a přehledného prostoru.

Před týdnem 12:00

Úřad jinak: Trojdomí „nového“ Magistrátu města Liberce

Liberecký takzvaný „nový magistrát“ je stavbou veskrze nevšední. Vznikl vnitřní přestavbou tří domů, které uvnitř spojil do jednoho rozlehlého a přehledného prostoru.

Před 3 týdny 11:40

Jedna z nejkrásnějších libereckých funkcionalistických budov: Bývalý obchodní dům Baťa

O bývalém obchodním domě v dolním centru Liberce se dá mluvit jako o mrakodrapu, ale s přihlédnutím k době jeho vzniku. Tehdejší recenzenti stavbou příliš nadšení nebyli a pranýřovali hlavně výšku stavby.

24. květen 2022 11:30

Švancerův Dům politické výchovy v Liberci

V centru Liberce, v ulici 1. máje, stojí dům, který na první pohled neupoutá příliš pozornost kolemjdoucích. Neupoutá jí ani na druhý, třetí, či jakýkoliv další pohled. K tomu, abyste si domu začali všímat víc, je třeba znát jeho historii.

17. květen 2022 11:35

Ve skutečnosti převážně černobílý: Červený dům v České Lípě

Českolipané kolem něj často prochází a možná si ani neuvědomí, že je to jediná památka svého druhu v Libereckém kraji a možná v severních Čechách vůbec.

10. květen 2022 12:21

Palác Dunaj: První velkoměstská budova, která pronikla do středu Liberce

Liberecké Soukenné náměstí je plné zajímavých staveb s příběhem. Mezi nepřehlédnutelné patří Palác Dunaj. Název získal po tehdejší pojišťovně, která objekt nechala postavit.

26. duben 2022 11:46

Liebiegova vila v Liberci: Z „jedové chýše“ hospodou i sídlem úředníků II

Při pohledu z Jablonecké ulice vypadá jako drobná, je ve skutečnosti vila rozsáhlým komplexem. Jednou z mnoha jejích zajímavostí je, že v domě jsou prvky výrazně starší než celá stavba. Další je třeba malovaný strop, který je v domech tohoto typu velikou zvláštností.

19. duben 2022 12:31

Liebiegova vila v Liberci: Z „jedové chýše“ hospodou i sídlem úředníků

Samotná vila, která z Jablonecké ulice vypadá jako drobná stavba, je ve skutečnosti rozsáhlým komplexem. Jednou z mnoha jejích zajímavostí je, že v domě jsou prvky výrazně starší než celá stavba. Další je třeba malovaný strop, který je v domech tohoto typu velikou zvláštností.

12. duben 2022 12:08

Býval nejvýstavnějším obchodním palácem v nově vzniklé čtvrti Kristiánov: Bergrův dům

Klasicistní stavba v liberecké ulici 8. března nebudí na první pohled příliš zvědavosti nebo nadšení. Dnes totiž postrádá svou původní eleganci. Je to ale dům se zajímavou historií, který si pozornost určitě zaslouží.