Zprávy z Vysočiny
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Stavba Horáckého zimního stadionu v Jihlavě je na dobré cestě

Vedení města Jihlava dnes představilo plán financování celé stavby za téměř 2 miliardy. Pokud vše dobře půjde, demolice staré budovy by mohla začít na přelomu června a července.

03:17

Zprávy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každou hodinu vám přinášíme čerstvé zprávy. Relaci vysíláme vždy v celou hodinu. Zpravodajský maraton ráno doplňujeme krátkým přehledem vždy v půl.

Web

Dnes 01:40

Lidi bez domova zaplnili v posledních dnech jihlavskou noclehárnu

Česko zasáhly největší mrazy letošní zimy. Pro lidi na ulicích jsou velmi nebezpečné, v nejhorších případech jim může jít o život. I proto v některých městech fungují takzvané zimní noclehárny.

Včera 02:20

Na rehabilitaci u fyzioterapeuta lidé na Vysočině čekají i měsíce

Nemocnice i rehabilitační centra hledají fyzioterapeuty často marně. A poznávají to i pacienti, kteří s bolestmi čekají dlouhé týdny, než se dostanou na rehabilitaci. V Česku vychází 89 masérů na 100 tisíc obyvatel. Většina evropských zemí je na tom podle srovnání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj lépe, Německo a Norsko jsou na trojnásobku. Rozšiřovat zázemí a sehnat nové zaměstnance se teď snaží třeba rehabilitační centrum na žďárské poliklinice.

Včera 01:31

Budova bývalé školy na náměstí v Třešti začne znovu sloužit od března

Poslední necelé dva týdny mají zedníci na to, aby dokončili opravu bývalé školy na náměstí v Třešti. První nájemci se do ní nastěhují na začátku března. Uvnitř budovy v současné době pracují desítky dělníků. Musí termín stihnout. Přitom podle původního plánu měla být oprava hotová v srpnu loňského roku.

Včera 01:49

U Víru na Žďársku vzniká ledová stěna, pro horolezce bude připravená o víkendu

Ledová stěna ve Víru na Žďársku sloužila horolezcům už před Vánocemi. Kvůli následné oblevě ale vydržela jen 14 dní. S příchodem silných mrazů se teď z jejího okolí opět ozývá zvuk čerpadel a v blízké době by se na stěně mohli objevit i lezci s cepíny a mačkami.

Před dvěma dny 02:37

Jihlavská nemocnice podle Nejvyššího kontrolního úřadu nakoupila zbytečně drahé operační stoly

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu některé nemocnice nakupovaly zbytečně drahé nebo nadbytečné vybavení. Kontroloři vytkli některé nákupy i jihlavské nemocnici. Úřad se při kontrole zaměřil na využití celkem 7,5 miliard korun z evropských dotací. Peníze rozdělovalo Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Centrem pro regionální rozvoj v letech 2014 až 2022.

Před dvěma dny 03:05

Lidé na Vysočině ruší své živnostenské listy, nechtějí používat datové schránky

Kvůli povinnosti zřídit si datovou schránku začal klesat počet registrovaných živnostníků na Vysočině. Vysoký počet žádostí o ukončení živnostenského oprávnění registrují úřady napříč krajem. Dávají to do souvislosti s nově platnou povinností pro podnikající fyzické osoby zřídit si datovou schránku.

Před dvěma dny 02:28

Jindřichohradeckou úzkokolejku chce provozovat brněnská společnost Gepard Express

Na úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a Obrataně by se mohly znovu vrátit vlaky. Společnost Jindřichohradecké místní dráhy je sice v insolvenci a před týdnem jí Drážní úřad odebral všechny licence, zájem o provoz na úzkokolejce ale projevila brněnská společnost Gepard Express.

Před dvěma dny 01:50

Nejnižší nezaměstnanost v Česku je na Pacovsku, bez práce je tam 62 lidí

Jen 62 nezaměstnaných má celá oblast Pacovska. Ve městě a okolí přitom žije 5 700 lidí v produktivním věku. A zatímco Česko drží pozici země s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, Pacovsko má stejnou pozici na republikové úrovni.

Před čtyřmi dny 02:25

Seriály o policistech mu připadaly nesmyslné, pelhřimovský kriminalista napsal vlastní detektivku

Před několika lety seděl pelhřimovský kriminalista Ondřej Fanta doma u televize a říkal si, že seriály o policistech nedávají moc smysl. Rozhodl se proto, že napíše svůj příběh z policejního prostředí. Jeho knihu Vraždy na dvojce si teď lidé můžou přečíst.

Před pěti dny 01:56

Upravené stopy na Vysočině najdou nově běžkaři na jednom webu

Vydatné sněžení v posledních dnech přineslo radost lyžařům, kteří můžou během nadcházejících jarních prázdnin vyrazit na svahy a do stopy. Ty upravené už nemusejí hledat na webech jednotlivých měst a spolků. Pod názvem Bílá magistrála je nově přehledně a na jednom místě nabízí destinační agentura Koruna Vysočiny.