Zprávy pro Liberecký kraj
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Stav a výšku sněhu na lavinovém území v Labském dole zkoumali pracovníci KRNAP

Měřit výšku a vlastnosti sněhu pravidelně vyrážejí do vrcholových partií našich nejvyšších hor pracovníci Krkonošského národního parku. Výsledky těchto měření slouží k různým výzkumům a k předvídání pádu lavin. Data získává KRNAP z 42 míst na území celých Krkonoš.

01:55

Zprávy pro Liberecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Vysíláme pro Vás aktuální zprávy z regionu, domova i ze světa. Dozvíte se i sportovní výsledky, informace o počasí a dopravní situaci.

Web

Včera 02:49

V liberecké knihovně pokřtili knihu o legendárním kapelníkovi Ladislavu Barešovi

Původně šlo o absolventskou práci vnučky jednoho z členů orchestru Ladislava Bareše. Pak se začaly ozývat hlasy, že by bylo dobré práci doplnit a vydat knižně. Chopila se toho Česká beseda v Liberci a knihu Hely Hájkové s názvem Ladislav Bareš a jeho orchestr pokřtili 22. března 2023 v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Včera 01:00

V Hrádku nad Nisou bude nová výjezdová základna pro záchrannou službu

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje bude mít v Hrádku nad Nisou novou výjezdovou základnu. Teď tam záchranáři sídlí v pronajatém městském objektu, který není zcela vyhovující.

Před dvěma dny 03:32

Zoolog, skaut, spisovatel Miloslav Nevrlý je čestným občanem Liberce

Město Liberec udělilo 22. března 2023 čestné občanství Miloslavu Nevrlému. Devadesátiletý zoolog, spisovatel a skaut věnoval svůj zájem především Jizerským horám.

Před dvěma dny 01:05

Českolipští kriminalisté dopadli pachatele loupežného přepadení invalidy

Kriminalisté v České Lípě 21. března 2023 obvinili dvojici mužů ve věku 21 a 23 let za napadení invalidy na vozíku, ke kterému došlo v předchozím týdnu.

Před dvěma dny 02:07

Sklářská škola v Kamenickém Šenově pravděpodobně jediná v Česku vyučuje tvorbu mozaiky

Uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově chce vychovat novou generaci výtvarníků, kteří se budou profesionálně věnovat mozaice. Ve třetím ročníku ji v rámci výuky aktuálně studuje 18 studentů.

Před třemi dny 02:48

V Novém Boru začala výměna další části veřejného osvětlení za úspornější

Některá města a obce modernizují veřejné osvětlení. Místo energeticky náročných sodíkových výbojek pořizují LED lampy. Díky tomu se jim daří výrazně snižovat účty za elektřinu.

Před třemi dny 02:58

Areál firmy Kortan v Hrádku nad Nisou se potýká se starou ekologickou zátěží

V půdě i podzemních vodách jsou chemikálie z předchozí výroby, které ohrožují okolí studny a také řeku Nisu. Co se bude se zamořeným areálem dál dít, zjišťovala redaktorka Jana Pavlíčková.

Před čtyřmi dny 04:36

V centru Turnova začala oprava Dvořákovy ulice, lidé musí počítat s omezením

V Turnově začala rekonstrukce ulice Antonína Dvořáka. Ta vede od náměstí Českého ráje kolem radnice ke Kulturnímu centru Střelnice. Lidé musejí počítat s dopravním omezením, v ulici například nebude možné parkovat.

Před čtyřmi dny 02:06

Mnoha druhům žab hrozí vyhynutí. Světový den žab má proto upozornit na potřebu jejich ochrany

20. březen je Světovým dnem žab. Po celém světě se konají akce s cílem chránit tyto obojživelníky a upozornit na jejich ohrožení. Je tomu tak i v Krkonoších, kde v čase žabího tahu staví ochránci přírody podél silnic zábrany. Díky nim pak mnoho žab neskončí pod koly aut.

Před čtyřmi dny 02:59

V Jablonci nad Nisou začíná jarní úklid ulic. Lidé by měli přeparkovat auta, upozorňuje magistrát

Do ulic v Jablonci nad Nisou vyrážejí metací a kropicí vozy, začíná jarní úklid města. Díky mírné zimě ho tamní Technické služby mohly zahájit dřív než v předchozích letech. Pokud počasí vydrží, potrvá čištění ulic a chodníků 9 týdnů.