Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Státní kompenzaci za drahé energie mohou využít jen některé firmy na Teplicku

Příznivější ceny plynu pomohly některým průmyslovým podnikům na Teplicku. Třeba duchcovská sklárna po dvouměsíční odstávce zase obnovila výrobu. Připravuje také podklady pro žádost o dotace, které pro firmy na kompenzace nákladů na energie vypsalo ministerstvo průmyslu a obchodu.

02:30

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 01:56

Velká města v Ústeckém kraji zatím většinou neví, jestli a o kolik zdraží v příštím roce MHD

Od nového roku si lidé v Ústeckém kraji připlatí za jízdné v zelených krajských autobusech a osobních vlacích. Ceny vzrostou v průměru o 15 procent, nejvíc za jednorázovou jízdenku. Města zapojená do krajské integrované dopravy chtějí o zvýšení jízdného v MHD teprve jednat. Zatím tak není jasné, jak se ceny jízdenek změní.

Včera 01:50

Kadaň bude krytý bazén vytápět odpadním teplem ze stadionu. Stavební úpravy začnou ještě letos

V Kadani na Chomutovsku je jediný padesátimetrový bazén v Česku, který je na zimu krytý mobilní nafukovací halou. Město ji zatím vytápí a dofukuje pomocí dálkového vytápění, plavci mají k dispozici i vyhřívanou chodbu ze sousední budovy šaten. Kadaň chce ale v příštím roce ušetřit. K bazénu proto instaluje technologii, která využije odpadní teplo ze sousedního zimního stadionu.

Včera 02:00

Městská plavecká hala v Lounech topí zemním plynem. Nově z něj vyrábí i elektřinu

Lounská plavecká hala topí a ohřívá vodu v bazénu zemním plynem. Teď z něj také vyrábí elektřinu pro osvětlení, vodní atrakce nebo sauny. Zprovoznila kvůli tomu kogenerační jednotku. Mělo by to přinést úsporu nákladů za energie.

Včera 01:43

Předvánoční svařák nebo punč jen z papírových kelímků? Většině lidem v Ústí nad Labem to nevadí

Ve většině měst začaly adventní trhy. Svařák nebo punč už ale nedostanete v obyčejném plastovém kelímku, protože jednorázové plasty se od podzimu nesmí používat. Například v Ústí nad Labem tak lidé popíjejí teplé občerstvení z papírových kelímků. Oslovení návštěvníci Lidického náměstí v tom ale problém nevidí.

Před čtyřmi dny 01:55

Stromů napadených kůrovcem je na Chomutovsku letos méně, než loni. Podobně jsou na tom Krušné hory

Méně stromů napadených kůrovcem evidují letos ve srovnání s loňskem lesníci Městských lesů Chomutov. Téměř o polovinu méně škůdcem napadených stromů spočítali v Krušných horách i Lesy České republiky.

Před čtyřmi dny 01:58

Poslanci se budou na mimořádné schůzi zabývat návrhem na zrušení povinné elektronické evidence tržeb

Podnikatelům možná ubyde povinnost elektronicky evidovat tržby. Sněmovna se 25. listopadu zabývá vládním návrhem na úplné zrušení EET. Přišla s ní vládní koalice, podle které představuje elektronická evidence tržeb především zátěž pro podnikatele. Proti je naopak opoziční hnutí ANO podle kterého EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla státu víc peněz.

Před čtyřmi dny 02:03

Ústecká zoo má nový plán rozvoje – představila ho zastupitelům města

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem chce změnit dosud nevhodné podmínky chovu některých druhů zvířat kritizovaných i Evropskou asociací zahrad a akvárií. Plánuje také zlepšit prostředí pro návštěvníky – ať už úpravou obou vchodů nebo rozšířením parkovišť.

Před čtyřmi dny 01:58

Ústecký kraj má mít příští rok historicky nejvyšší rozpočet

Ústecký kraj by měl v příštím roce hospodařit s historicky nejvyšším rozpočtem. Počítá s tím návrh hospodaření, který projednala krajská rada.

Před pěti dny 02:11

S přípravami letu na Mars pomáhají i čeští vědci, včetně odborníků z ústecké univerzity

Dvanáctičlenný tým českých odborníků je zapojený do mezinárodních příprav letu na Mars. Psychologové, sociologové i zdravotníci zkoumají, co můžou kosmonauti při dlouhém letu prožívat.

Před pěti dny 01:55

V bývalých kasárnách v Litoměřicích vzniklo chráněné bydlení pro lidi s mentálním postižením

Budova bývalé vrátnice kasáren Pod Radobýlem v Litoměřicích bude mít brzy nové nájemníky. Místo vojáků tam najde svůj domov 12 lidí s mentálním postižením. Během dvanáctihodinových směn na ně budou dohlížet pečovatelé, sociální pracovníci a terapeuti z litoměřické diakonie. V takzvaném chráněném bydlení se mají klienti naučit větší samostatnosti.