Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 13514. květen 2022

Poslechněte si podcast: Státní IT průšvih: hrozí, že nedokončené aplikace za miliardy skončí v koši

Článek Vojtěcha Blažka. Ministerstvo práce si zadalo studii, jestli má pokračovat v drahých IT zakázkách, které není schopné ani po deseti letech dokončit. Alternativní plán ve zkratce zní: zapomenout na dosud vyplacené miliardy a začít úplně znovu.

08:00

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 598Dnes 11:48

Pod čarou: Rozbrečel vás chrčící modem? I technologie mají duši

Newsletter Matouše Hrdiny: Nostalgické vzpomínky na minulost v nás může vyvolat leccos. Většinou to bývají vůně nebo chutě, ale také zvuky. A ty často bývají spojeny se starými technologiemi.

Epizoda 595Včera 13:32

Proč v Kataru padá méně gólů z dálky? Hráči poslechli rady mágů s čísly

Článek Matouše Lázňovského. „Datová revoluce“ mění fotbal. A to nejen na hřišti, jak vidíme v Kataru, ale ještě výrazněji v zákulisí.

Epizoda 597Před dvěma dny 05:34

Rozpočet školství odradí nejlepší zájemce o učitelství

Komentář Jana Zemana. Mladé lidi, které by lákalo učitelské povolání, odrazují nízké mzdy. Potenciálně nejlepší pedagogové často nakonec volí jiný obor, aby mohli založit rodinu a pořídit si bydlení. Což se pak může odrážet v kvalitě výuky našich dětí.

Epizoda 593Před dvěma dny 11:40

Manažeři popsali, jak jim Zeman vyhrožoval kriminalizací

Článek Ondřeje Koutníka. Prezident Miloš Zeman tlačil vlastníky dolů, aby uposlechli jeho pokyny. V opačném případě zmínil právní problémy. Ministryně posléze trestní řízení zažehla. „Vnímal jsem to jako vyhrožování stíháním,“ vzpomíná na jednání manažer.

Epizoda 594Před dvěma dny 11:54

Zprávy z bojiště: Na Ukrajině jako by nebojovaly dvě, ale tři různé armády

Článek Matouše Lázňovského. Na ukrajinské frontě vládne bláto. Ale i přesto vagnerovci podnikají u Bachmutu zatím nejlépe připravený útok za poslední měsíce. Podle svého a s vlastními cíli.

Epizoda 592Před dvěma dny 09:24

Po éře ultralevných peněz přichází náraz. Mladé generace se mohou bouřit

Analýza Jiřího Zatloukala. V minulé dekádě jsme viděli nejnižší úrokové sazby v historii. V ekonomice to mělo devastující efekty. Mladá generace je nespokojená s majetkovou nerovností a i samotným společenským zřízením.

Epizoda 591Před třemi dny 07:40

Klimatický účet války. Evropa šetří emise „zbytečně“, odhalil černý scénář

Článek Filipa Harzera. Ukrajina sčítá škody, které jí ruská invaze způsobila na životním prostředí. Nejde jen o zničené lesy a pole, ale i o dopady na klima. Obnova škod spáchaných Rusy totiž vyprodukuje miliony tun emisí.

Epizoda 591Před třemi dny 11:53

Facky, kopance, bití. Policie vyšetřuje šikanu s posvěcením vychovatelů

Článek Jana Nováka a Janka Kroupy. Seznam Zprávy shromáždily svědectví o poměrech ve výchovném ústavu u Znojma. Podle nich tam někteří pedagogové využívali starší svěřence k tomu, aby „vychovávali“ fackami mladší děti.

Epizoda 591Před třemi dny 06:22

Prezidentské volby rozhodne poslední emotivní heslo. Nemusí být pravdivé

Analýza Petra Holuba. Při volbě prezidenta nehrají roli stranické sympatie ani sociální původ. Experti se shodnou, že rozhodují emoce. Přesto volby v roce 2013 a 2018 ukázaly, že se společnost drží při výběru hlavy státu určitých pravidel.

Epizoda 590Před čtyřmi dny 05:39

Slibovali pohádkové zisky a lidé uvěřili. Další letadlo spadlo do konkurzu

Článek Daniela Nováka. Soud vyhlásil konkurz na majetek investiční společnosti J.O. Investment. Firma od 4000 lidí vylákala přes dvě miliardy korun. Představitelé společnosti již kvůli podezření z podvodu a praní špinavých peněz stojí před soudem.