Pro a proti
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Koupí zásobníků plynu získáme jistotu, míní Matoušek. Stát ale neumí podnikat, nesouhlasí Koblovský

Vláda Petra Fialy rozhodla v utajeném režimu, že za 360 milionů eur (v přepočtu za 8,5 miliardy korun) koupí společnost RWE Gas Storage, která vlastní šest podzemních zásobníků plynu. Premiér akvizici zdůvodňuje nutností získat kontrolu nad zacházením s plynem. Přinese odkup větší energetickou bezpečnost státu? „Lepšího zabezpečení docílíme lepší regulací,“ navrhuje právník Koblovský. „Stát ale získá zdravou ziskovou firmu,“ podotýká Jiří Matoušek ze společnosti Centropol.

24:11

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Dnes 24:29

Mají se pacienti kvůli novele zákoníku práce, která zdvojnásobuje počty přesčasů lékařů, bát přepracovaných mladých doktorů a snížení kvality zdravotní péče?

Nebo se novelou jen legalizuje běžná praxe v nemocnicích, které mnohdy bez přesčasů lékařů nedokáží zajistit provoz? Debatovat s Lukášem Matoškou budu s předsedou Sekce mladých lékařů České lékařské komory Janem Přádou a předsedou senátního výboru pro zdravotnictví Romanem Krausem z ODS, bývalým ředitelem dvou brněnských fakultních nemocnic u sv. Anny a nemocnice Brno. Moderuje Lukáš Matoška

Včera 24:39

Volební favorit Smer. Mířilo by Slovensko s Ficem stále na Západ?

Smer Roberta Fica zůstává necelé dva týdny před parlamentními volbami favoritem, jak vyplývá z posledních průzkumů. Znamenalo by Ficovo vítězství odklon Slovenska od Západu? „Podobně se strašilo, když Georgia Meloniová měla v Itálii nakročeno k vítězství. Hovořilo se téměř o návratu fašismu,“ tvrdí politolog Lukáš Valeš. „Itálie je úplně jiný příběh. Nebyla součástí sovětské zóny,“ oponuje Petr Havlík (ODS).

Před dvěma dny 23:53

Sněmovna kolbištěm. Patří emoce do politiky?

Nula, zbytečný ministr, parazit. Taková slova použil ve Sněmovně Andrej Babiš (ANO) na adresu ministra Martina Dvořáka (STAN). Bylo to za hranou? „Ano. Můžeme spolu diskutovat, můžeme nesouhlasit, ale musíme zůstat slušní,“ míní místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle kolegy Karla Havlíčka (ANO) každá akce budí reakci. „Pokud pan Dvořák řekl, že Andrej Babiš lže, krade a dělá špinavou práci, dostal na politickém kolbišti, což je Sněmovna, tvrdou odpověď,“ říká.

Před třemi dny 24:39

Nastává soumrak herních automatů a kasin?

Obce už nebudou mít takový profit z herních automatů. Vláda v konsolidačním balíčku změnila pravidla pro zdanění hazardu. Nově půjde víc peněz státu a část daní z heren připadne obcím, které na svém území žádné tzv. bedny nemají. Bude to motivovat samosprávy, aby snižovaly gamblerství, nebo přijdou o peníze, které by využily třeba na prevenci závislého chování či odstraňování negativních dopadů heren? Přesune se legální hazardní průmysl do šedé zóny černého hazardu?

Před šesti dny 25:22

Česko bez léků. Změní to připravovaná novela?

30 tisíc balení penicilinu dorazilo tento týden do Česka. Jedná se o druhou část z 300 tisíc přislíbených antibiotik. V řadě lékáren ale stále nejsou k dostání. Situaci by měla řešit chystaná novela, která má především zajistit rovnoměrnou distribuci léků. Je krize opravdu zažehnána? „Novela ruší chráněný distribuční kanál,“ kritizuje připravovanou legislativu Marek Hampel. „Zavádí striktní ochranný model pro výrobce, distributora i lékárnu,“ oponuje Jakub Dvořáček.

Před týdnem 24:53

Měl by se vrátit český velvyslanec do Moskvy? Diskutují Alexandr Vondra a Ondřej Kolář

České ministerstvo zahraničí zvažuje návrat velvyslance do Moskvy. Následovalo by tak příkladu západních zemí jako Německa a Británie, Spojených států či Dánska. Je to v zájmu České republiky? „Ano, měla by poslat velvyslance do Moskvy,“ myslí si europoslanec Alexandr Vondra (ODS). „Z mého pohledu ne,“ nesouhlasí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09).

Před týdnem 25:04

Novela penzijního zákona je změna do hezkého počasí, říká prezidentův poradce Marek

„Vláda otálí s důležitými změnami a my ztrácíme konkurenceschopnost.“ Po zaměstnavatelských svazech se s tímto upozorněním v otevřeném dopise obrátili na premiéra Petra Fialu i exportéři. Může současná vláda podnikat razantnější ekonomické reformy? V Pro a proti diskutují ekonomický expert ODS Jan Skopeček a poradce prezidenta a hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Před týdnem 25:13

Porevoluční očista soudcovského stavu byla dostatečná, říká soudkyně Brožová. Marvanová nesouhlasí

Předlistopadová profesní minulost soudců by se podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy neměla znovu prověřovat, oslabilo by to důvěru v právo a instituce. „Pokud někdo kandiduje na funkci, jako je ústavní soudce, logicky mohou padat otázky na celý jeho život. Nerozdělovala bych to na před a po roce 1989,“ říká nezávislá senátorka Hana Kordová Marvanová. „Pokud jde o paušální prověřování soudců, už není co prověřovat,“ míní bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

Před týdnem 24:38

Je to jako koupit si Ferrari a jezdit s ním do Lidlu, říká k nákupu stíhaček F-35 exministr Zaorálek

Ministerstvo obrany dokončuje vyjednávání o jedné z největších investic v historii české armády – nákupu amerických stíhaček F-35. Opozice si stěžuje, že od ministerstva nemá dost informací a obviňuje ho, že si nepočíná transparentně. „Ministerstvo postupuje špatně od prvního okamžiku,“ tvrdí místopředseda Sociální demokracie (dřív ČSSD) Lubomír Zaorálek. „Postupuje přesně tak, jak je mu umožněno,“ oponuje Jan Hofmann (ODS).

Před týdnem 24:26

Jde to s platy učitelů od deseti k pěti? Debatují pedagožka a poslankyně

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) začátkem školního roku čelí otázkám, jak chce zajistit kvalitu vzdělávání a slibovaný růst platů učitelů s navrhovaným rozpočtem. Ten oproti loňskému roku počítá pro jeho resort s poklesem o 11,6 miliardy. Porostou platy učitelů na zákonem daných 130 procent průměrné mzdy? „Peníze se na to nenajdou,“ tvrdí pedagožka Petra Mazancová. „Ještě bych neházela flintu do žita,“ reaguje poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.