- Podcasty
- Příběhy z Vysočiny

Poslechněte si podcast: Starý vějíř z velkomeziříčského muzea připomíná velkou událost konce devatenáctého století
V policích depozitáře muzea ve Velkém Meziříčí leží i staré vějíře. Některé dokumentují krásu doplňků dámské garderoby, jiné připomínají významné události. Například velkou národopisnou výstavu, která se konala v roce 1895.
Příběhy z Vysočiny
Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.
Švédské bedny, kladiny i ribstoly do tělocvičen vyrábí malé truhlářství ve Svratce už 99 let
Možná i u vás v sokolovně či v místní tělocvičně používáte nářadí, které pochází z truhlářské dílny Víta Ehrenbergera ve Svratce na Žďársku. V České republice jsou jen tři specializovaná truhlářství, která se výrobou sportovního nářadí zabývají, a jedno z nich sídlí právě v našem kraji.
Zlatá medaile z mistrovství světa funguje jako nejlepší nábor do týmu chotěbořských mažoretek
Mažoretky z Chotěboře mají doma tolik medailí ze závodů a mistrovství, že si na ně musí pořizovat speciální garnýže. Tou poslední je velmi cenný kov - zlatá medaile z Mistrovství světa 2022 v Chorvatsku. Kadetky zvítězily se svým defilé a tím zvedly mezi děvčaty z Chotěboře a okolí zájem o tento sport.
Kachle ze starých kamen ukazují příběhy svatých i sto let staré novinové zprávy
Z několika málo střípků, které ležely mnoho let pod zemí, dokážou archeologové a historici sestavit dávný příběh. Je to i případ 600 let starých kachlů z Velkého Meziříčí. Na své znovuobjevení čekaly v bývalém domku místního kamnáře.
Dynamickou zumbu i balanční cvičení bosu si oblíbily seniorky ve Žďáru nad Sázavou
V seniorském věku se dá cvičit různě. Od nenáročného cvičení na židlích, přes chůzi s hůlkami, plavání či jógu, až po posilovací cviky v rychlém tempu. Pokaždé to totiž závisí na tom, v jaké kondici člověk je, a jak mu slouží zdraví. Skupina seniorek ze Žďáru nad Sázavou si oblíbila cvičení na balanční pomůcce, které se říká bosu. A protože na lekce chodí pravidelně, nedělá jim cvičení žádné potíže.
Krajská knihovna Vysočiny získala celosvětové ocenění Green Library
Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě se v roce 2022 dostala mezi osm nejlepších knihoven světa, které získaly ekologickou cenu Green Library.
Alej Lipky kdysi spojovala telčský zámecký park s bažantnicí. Dnes je cílem procházek
Nejkrásnější alejí Vysočiny za rok 2022 se staly telčské Lipky. V anketě, kterou pravidelně vyhlašuje spolek Arnika, tentokrát soutěžilo pět krajských alejí. Lidé poslali nejvíc hlasů právě Lipkám. Alej pochází z osmnáctého století a je skoro kilometr a půl dlouhá.
Z ptačí pozorovatelny u Příseky můžete sledovat motáka pochopa, volavku i obyčejné sýkorky
Ke sledování ptactva, ale i zvěře v okolí, zve nová pozorovatelna, která se objevila u Příseky na Jihlavsku. I v těchto dnech, kdy teploty klesají pod bod mrazu a rybník je pod ledem, tam ale nějaký ten ptáček zalétne a my si na něj v závětří s termoskou čaje můžeme počkat.
Útočník Tomáš Čachotský za hokejovou Duklu Jihlava odehrál tisíc zápasů
Tisíc a jeden zápas ve žlutočerveném dresu hokejové Dukly Jihlava zatím zvládl jediný hráč v sedmašedesátileté historii klubu. Je jím útočník Tomáš Čachotský. Jubileum oslavil v pelhřimovském azylu, kde teď Dukla kvůli přestavbě haly působí. Oslavu si navíc zpříjemnil výhrou 7:1 nad Frýdkem-Místkem, kterou vyšperkoval gólem a asistencí. Nejvíc si ale užil ovace fanoušků, kteří ho považují za novodobou ikonu jihlavského klubu.
Modelář z Jihlavska vyrobil stovky hradů, zámků, lodí i aut z papíru. Začínal s ábíčkem
Říká se, že když si chlap hraje, nezlobí. František Nevosad z Jihlavska musí být zřejmě nejhodnější. Je to papírový modelář a hrady, zámky, ale i různá vozidla lepí od dětství. Má jich stovky.
V Pavlově u Ledče nad Sázavou vzniká keramika v tradiční japonské peci anagama
Neopakovatelnou originální keramiku vyrábí Igor Doležal z Pavlova u Ledče nad Sázavou. Používá k tomu tradiční japonskou pec anagama. Technologie umožňuje vznik jedinečných výrobků. Na jejich vzhled má vliv třeba i to, na jaké místo se v peci položí. O víkendu Igor Doležal pec po třech týdnech vypalování otevřel a zjistil, jak jeho misky a hrnky vlastně vypadají.