Babinet.cz
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Startuje komplexní průzkum sexuálního chování Čechů. Zaměří se na sexuální zdraví a zmapuje nové trendy

Kolik Čechů poznalo svého partnera online, kolik jich sleduje pornografii nebo trpí sexuální dysfunkcí. I na to se zaměřuje nový průzkum Národního ústavu duševního zdraví. Kromě sexuálních preferencí se zaměří i na sexuální odlišnosti. Poslední podobné šetření provedli výzkumníci v Česku před deseti lety.

15:04

Babinet.cz

Vydává: Babinet.cz

Rozhovory s odborníky a osobnostmi na témata, týkající se zdraví i dalších oblastí života

Web

Před pěti dny 13:26

Neurologická onemocnění jsou na vzestupu

V Česku nyní žije zhruba 200 tisíc pacientů s nějakým typem neurodegenerativního onemocnění. Jednou z příčin takového nárůstu může být i negativní vliv toxických látek v životním prostředí. Mezi neurologická onemocnění patří také cévní onemocnění, jakou jsou mrtvice, které akutně ohrožují mozek. Ročně postihují 25 tisíc lidí.

Před 3 týdny 14:35

Rozumět sobě a svému typu osobnosti je základ, říká psycholožka Šárka Miková

Psycholožka Šárka Miková díky své Teorii typů umožnila rodičům lépe chápat své děti a dospívajícím pochopit sama sebe. Vystihuje vrozené potřeby různých typů osobností a dává návod jak s nimi pracovat. Kniha „Nejsou stejné” se stala bestsellerem.

23. říjen 2023 13:54

když se řekne afázie. O co jde, vysvětluje MUDr. Martin Vogner

Afázie je porucha porozumění a tvorby řeči. Vzniká v důsledku narušení řečového centra v mozku, nejčastěji při cévní mozkové příhodě, ale také při nádorových onemocněních nebo úrazu hlavy. Afázií trpí v Česku přes 60 tisíc lidí, lék na tuto neurologickou nemoc ale neexistuje. Je to složitější cesta. Léčba vyžaduje pomoc logopéda, který terapii vede, sleduje vývoj a dává cvičení, na co se zaměřit a jak nejlépe zvládat každodenní trénink.

17. říjen 2023 10:36

Na co je tělo nastaveno, co se týče mikroorganismů. Hovoří profesor Jan Krejsek

Naše střevo je osídlené obrovským množstvím „dobrých“ a „zlých“ bakterií. Každý z nás má jiný mikrobiom, jinými slovy odlišné množství a zastoupení jednotlivých druhů bakterií. Je to neutichající boj jednotlivých skupin a my sami se můžeme rozhodnout, jaký typ bakterií podpoříme. Ideálním stavem pro naše zdraví je, když jsou obě skupiny v rovnováze. Toho můžeme docílit správnou a vyváženou stravou, ve které by neměl chybět dostatek vlákniny a fermentovaných mléčných produktů.

4. říjen 2023 13:54

Podle adiktologů je Česku nejvíc závislých dětí a mladistvých v Evropě. Hovoří praktická lékařka Alena Šebková

Přes 100 tisíc mladistvých u nás pije nadměrné množství alkoholu, 40 tisíc dospívajících kouří. Podle adiktologů  je tak v Česku nejvíc závislých dětí a mladistvých v Evropě. Pomoct by mohly nové kurzy pro pediatry. Rozpoznat a zachytit závislosti by tak lékaři mohli už při běžné preventivní prohlídce.

26. září 2023 12:53

Deprese i syndrom vyhoření mají celospolečenské důsledky. Jak zasahují do života Čechů?

Moderní svět se všemi svými vymoženostmi a technologickými zázraky s sebou přináší méně vítaný doprovod: zvyšující se výskyt psychických stavů, jako je syndrom vyhoření a deprese. Syndrom vyhoření neovlivňuje pouze profesní život, ale narušuje celkovou kvalitu života. Deprese představuje ještě hlubší problém, vedoucí k pocitům smutku, ztrátě radosti z činností i fyzickým příznakům, jako jsou poruchy spánku nebo chronická únava. Oba stavy navíc významně ohrožují rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Výzkumný tým Psychiatrické kliniky 1. LF UKa VFN vedený profesorem lékařské psychologie Radkem Ptáčkem se jako jediný u nás věnuje mapování syndromu vyhoření a deprese dlouhodobě již od roku 2014.

12. září 2023 10:41

O výběru kabelky pro podzimní období hovoří módní stylistka Gabriela Platilová

Právě nastal ten správný čas vyměnit letní kabelku a nahradit ji podzimním modelem. Jakáby vlastně měla být? Jaké jsou trendy a jaká se ke mně vůbec hodí? Kde mám vybírat? To jsouotázky, které vás možná v současných dnech napadají.

5. září 2023 09:48

Znojemské historické vinobraní se blíží. Na co se letos můžeme těšit?

Na druhý zářijový víkend láká návštěvníky program Znojemského historického vinobraní.Jde o největší slavnost vína u nás a letos odtajní novou představitelku královny EliškyPřemyslovny a také režisérku velkolepého historického průvodu.

26. srpen 2023 06:50

V Muzeu Mattoni naleznete vzácné ertefakty z dob slávy Heinricha Mattoniho. O vzniku a expozici muzea hovoří Ladislav Sýkora, ředitel a kurátor

Mattoni Muzeum v Kyselce ve své osmé sezóně připomíná bohatou historii značky, která letos slaví 150 let od svého založení obchodníkem a vizionářem Heinrichem Mattoni. Muzeum při příležitosti výročí významně rozšířilo svou expozici o historické láhve a etikety, reklamní materiály a originální předměty rodiny Mattoni.