Okolo češtiny
10. říjen 2023

Poslechněte si podcast: Starej Procházka. Víte, že se tak přezdívalo císaři Františku Josefu I.?

Příjmení Procházka má v Česku víc než třicet tisíc nositelů. Věděli jste ale, že měl takovou přezdívku rakouský císař František Josef I.? Nebo že dříve přezdívku Procházka dostávali i lidé, kteří měli sklon k bloumání a toulání? Více už náš bohemista.

04:12

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před třemi dny 03:20

Pozdě, ale přece

V češtině se můžeme setkat s nejrůznějšími rčeními, přirovnáními, ale také ustálenými slovními spojeními. Co například takové „pozdě, ale přece“? Odkud se vzalo a co vlastně znamená? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.

Před týdnem 04:06

Stopy češtiny na staré olomoucké univerzitě

Olomoucká univerzita zanedlouho oslaví 450 let svého trvání. Zajímavé je, čeština se na ní dlouhou dobu vůbec neobjevovala. V prvních dvou stech letech se na této škole totiž učilo jen latinsky. Více prozradí náš bohemista.

Před 2 týdny 03:29

Spojka „až“. Jak často ji v dnešní mluvě používáme?

Dokáží spojky stejně jako podstatná jména přinášet informace o věcech kolem nás? Co třeba taková, na první pohled nezajímavá, spojka „až“? Proč ji dnes používáme méně, než třeba před třiceti lety a jak to souvisí s vývojem jazyka? Na tyto jazykové otázky se zaměří náš bohemista.

Před 3 týdny 03:44

Zlatá mládež a horních deset tisíc

Slovu „zlato“ rozumějí všichni Slované, ostatně i německé a anglické „gold“ nám také není cizí. Jak to souvisí s pojmem „zlatá mládež“? Nejen tím se zabýval náš bohemista.

31. říjen 2023 03:11

Sněden, nebo snězen. Jaký tvar je spisovný?

Sněden, nebo snězen? Která z variant je spisovná? Podléhá ohýbání sloves různým nářečím? Na tyto jazykové otázky nám odpoví náš bohemista.

24. říjen 2023 03:53

Udělat botu

Jak všichni moc dobře víme, čeština umí být pěkně záludná. Co třeba takové sloveso zvetit se? Znáte jeho význam a v jakých kontextech se používá? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.

17. říjen 2023 04:03

Zvetit se, spisovné nebo nikoli?

Jak všichni moc dobře víme, čeština umí být pěkně záludná. Co třeba takové sloveso zvetit se? Znáte jeho význam a v jakých kontextech se používá? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.

3. říjen 2023 03:49

Víte, co je to presupozice?

Číst mezi řádky nebo vnímat jemné nuance mluveného slova, to jsou dovednosti, které jsou pro pochopení sdělení v některých případech klíčové. A právě s nimi může mít velký problém umělá inteligence, speciálně v našem jazyce. Minimálně si to myslí olomoucký bohemista Ondřej Bláha.

26. září 2023 04:15

Proč se z prince Charlese stal král Karel III.?

Proč říkáme hlavě Spojeného království Karel a ne Charles, jak jsme byli zvyklí desítky let? A jak to mají jiné slovanské jazyky s přizpůsobováním jmen panovníků? Téma pro našeho bohemistu.