Bourání
4. květen 2022

Poslechněte si podcast: Staré továrny jsou svědci zanikající doby. Kde je ještě vidět a navštívit?

Lukáš Beran, Benjamin Fragner a Jan Zikmund z Výzkumného centra průmyslového dědictví zkoumají staré průmyslové stavby –⁠ pivovary, komíny, vápenky i trafostanice. Co je na nich zajímavého? A proč je nemáme bourat, ale znovu využít?

41:49

Bourání

Vydává: Český rozhlas

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Web

Před týdnem 38:35

Věžák o dvaceti patrech ze dřeva? Nejsložitější je přesvědčit, že to jde

Architekt Filip Sudolský pracuje ve stockholmském ateliéru White Arkitekter, který navrhl druhou nejvyšší dřevostavbu světa, kulturní dům Sara ve městě Skelleftea. A také mnoho dalšího dřevěného.

Před 2 týdny 40:06

Lze sbírat domy a vystavovat architekty jako živé exponáty? V Muzeu umění Olomouc to zkusili

Martina Mertová je kurátorka architektonické sbírky v Muzeu umění Olomouc. Architekturu sbírá, vystavuje a taky aktivně bojuje za to, aby byla krásnější – přinejmenším v Olomouci.

Před 3 týdny 40:58

V Evropě by měla být všechno rekonstrukce. Lenka Holcnerová budí k životu staré domy v Portugalsku

Architektka Lenka Holcnerová vyrazila do Lisabonu původně na erasmovský semestr. Teď tam žije již třináct let, má tam svůj ateliér, řadu realizací a další chystá. Třeba přeměnu býčí arény na bazén.

28. prosinec 2022 39:33

22 rad z roku 22. Jak bydlet, zařizovat, stavět a cestovat za architekturou. A jak z toho mít radost

Vybrali jsme nejrůznější rady, návody a hacky, které v Bourání letos pronesli naši hosté. A které by byla škoda nechat zmizet s rokem 2022.

20. prosinec 2022 37:47

V teplejším světle je člověk uvolněnější. Se světelným technikem nejen o žárovkách a vánoční výzdobě

Petr Žák se zabývá světlem a ví, jak nasvítit gotickou katedrálu, křižovatku i výstavu. V novém Bourání ovšem poradí i se světlem v domácím obýváku, kde je teď skoro celý den tma.

7. prosinec 2022 39:39

Smějí se architektům a dávají dopaminové šoky. Tajní kritici z Instagramu dorazili do studia

Vytvářejí legrační memy, kritizují všechno i sebe a postují to na instagramové účty @dynamickyblok a @adamngebrian. Drží se v anonymitě, takže svá jména neřekli. Ale prozradili toho nakonec docela dost.

23. listopad 2022 40:57

Fialová s panelákovou zelenou? Nebojte se barev v interiéru. Slovenský ateliér Grau se také nebojí

Andrej Oláh a Filip Marčák vedou v Bratislavě studio Grau, které navrhlo řadu kaváren a restaurací. Nejnovější je Bárik, který slibuje stát se novým bratislavským kávovým spotem. Jak se změnila kávová kultura a jak interiéry kaváren na Slovensku? A nevadí, když Banská Bystrica vypadá jako Amsterdam? V interiérech od Grau můžete ochutnat asijskou kuchyni i langoš. Řeč však nebyla jen o jídle, ale také o akustice nebo světle.

16. listopad 2022 36:47

S rekonstrukcí nechvátat. Musí to uzrát, radí oceňovaní architekti. Svůj domov budovali 8 let

Architekti Bára a Jiří Weinzettlovi rekonstruovali svůj dům v Trhových Svinech. Dva roky projektovali a dalších šest let stavěli. Teď za něj získali Českou cenu za architekturu. Kolik je to stálo času a peněz?

9. listopad 2022 41:37

Sebedůvěra dnešních studentů architektury je značná, říká architekt Jiří Suchomel

Architekt Jiří Suchomel dostal Státní cenu za přínos architektuře – mimo jiné za své nízkoenergetické stavby, které navrhoval už v 80. letech. Nejen na to vzpomíná v novém díle Bourání.

2. listopad 2022 37:31

Králíci, husy a vápenné omítky. Jak žije a pracuje architekt Vojtěch Kmošek na staletém statku

Stavební firmy vydělají víc, když staré zbourají a nahradí novým. Často se vyhazují staré dveře, krovy, podlahy. „Když tam pak přijdeme, vidíme, že tam žádný vážný problém není,“ říká architekt Vojtěch Kmošek.