- Podcasty
- Kdo umí, ten umí

Poslechněte si podcast: Staré kontrabasy dostávají v rukou pardubického renovátora nový život
Sám se k tomuto nástroji dostal až po třicítce, když si koupil svojí vlastní basu. Nehrála úplně dobře, ale široko daleko nebyl nikdo, kdo by si s tím poradil. A tak začala nová etapa života Marka Schebesty, která je zasvěcená právě kontrabasům, jejich seřizování a renovacím. Dokonce si jednu basu sám postavil.
Kdo umí, ten umí
Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.
Nezralé tropické ovoce může být toxické. Nejlepší je podle pěstitelky sebrané ze země
Elisabeth Kapitánova se věnuje pěstování tropického ovoce tři roky. S manželem se přestěhovala na Kanárské ostrovy, kde teď oba tráví čas na plantáži. Do Česka podle sezony dováží dračí ovoce, maracuju, mango, ananas, avokádo, karambolu, papáju a další plodiny.
Díky rokajlu vidí svět v barvách. Její šperky vyhledávají odvážné ženy
Věra Mohylová je uznávanou pardubickou šperkařkou. Své autorské výrobky ráda zdobí přírodními materiály, ale nejvíc jí učarovalo obyčejné sklo v podobě rokajlových korálků.
Všechno zlé je pro něco dobré, to v mojí kariéře platí doslova, říká Dagmar Pecková
Dagmar Pecková vyrostla v Medlešicích, absolvovala jeden ročník chrudimského gymnázia v matematicko-fyzikální třídě a dnes ráda háčkuje a vaří. To jsou samozřejmě ty méně podstatné informace z jejího života. Její hlavní náplní stále zůstává hudba. Stále koncertuje, začala hrát ale i činohru a už sedmým rokem pořádá v Chrudimi festival Zlatá Pecka.
Restaurátor Jiří Kmošek opravil starý hostinec, má v něm domov i dílnu
Kdysi to byl zájezdní hostinec U Zlatého řetězu a později Na Babce. Stál na kraji Litomyšle a kromě výčepu a tanečního sálu nabízel pokoje na přespání a maštale pro šedesát koní.
Důchod pro poníka i vítací psi. V Bělečku je zvířecí ráj
O Ranč Bělečko se manželé Holmanovi starají už přes 20 let. Chovají hlavně krávy a kozy, díky kterým ve své minimlékárně vyrábí mléčné produkty. Na farmě žijí také koně, poníci, prasata, slepice, psi a kočky. O každého z nich je přitom postaráno s láskou.
Na začátku kariéry se katapultoval z hořícího letadla. Trauma z toho ale vojenský pilot nemá
David Sochacký je taktický pilot Armády České republiky. Momentálně létá na českém bitevníku L-159. Jako pilot musí mít všeobecný technický přehled, na druhou stranu ale podle svých slov není konstruktér letadla. Musí mít povědomí o fyzice, aerodynamice, základy eletra nebo třeba meteorologie. „Úkolem taktického pilota je spíš syntéza a praktické použití těch věcí a vědomostí zároveň,” vysvětluje David Sochacký.
Zkusil to čtyřicetkrát, než to vyšlo. Student rozjel v Dašicích výrobu cideru
S výrobou cideru začínal Daniel Erben doma v kuchyni a využíval také jablka z vlastního sadu. Teď jeho jablečný nápoj z Dašic znají po celé zemi.
Na mateřské uvařila svou první marmeládu. Dnes je z ní vyhledávaná cukrářka
Otevřít si vlastní kavárnu a péct si tam vlastní dorty, to je sen mnoha žen. Monika Kořínková si však, na rozdíl od mnoha jiných, tento sen splnila. V Srnojedech si otevřela vlastní kavárnu.
Světlana z Pardubic zachraňuje životy na frontě, u Bachmutu to bylo nejhorší
Hranice překročila čtvrtý den po zahájení ruské invaze. Věděla, že Ukrajina bude vedle vojska potřebovat i zkušené zdravotníky, a tak opustila infekční oddělení Pardubické nemocnice a odjela na frontu. Tam dostala Světlana Spilka přezdívku Šamanka. Domů do Pardubic přijela na dovolenou po více než roce.
Úterky a pátky jsem do školy nemohl, hrála se extraliga, vzpomíná Lukáš Radil
Hokejový útočník Lukáš Radil se po několika letech strávených v zahraniční vrátil zpět do české extraligy. Navíc do jediného klubu, za který kdy v nejvyšší domácí soutěži hrál, a to jsou Pardubice.