Epizoda 181. únor 2022

Poslechněte si podcast: Stanislav Zeman (Čedok): Čechům otrnulo. Na Velikonoce už nechtějí sedět doma a kupují zájezdy

Čechům otrnulo a za sluncem cestují skoro jako před covidem. Vyplývá to z dat cestovní kanceláře Čedok, se kterou do exotiky přes zimu odletělo pětkrát víc lidí než v rekordním roce 2019. Lidé už kupují i zájezdy na jaro a léto.

16:52

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 122Včera 11:44

Konstantin Margaretis (Skladon): Některým e-shopům padají tržby až o třetinu. „Mladí manažeři neznají krize“

Po době covidové, kdy e-shopy zažívaly zlaté časy, přichází útlum, za kterým stojí i snaha lidí šetřit kvůli inflaci. Poptávka po skladech, kterou rozjely právě e-shopy, ale podle dat firmy Skladon nyní dosahuje maxima.

Epizoda 121Před dvěma dny 16:43

Petr Novák (AutoSAP): Dodavatelé autodílů mají lék do špatných časů. Sází na pružnost svých lidí

Automobilovou výrobu se nedaří vrátit do předcovidového tempa. Výpadky materiálů a čipů tak dodavatele ženou do ztráty. V rámci úspor může být řešením navýšení počtu agenturních zaměstnanců nebo ještě pružnější pracovní doba.

Epizoda 120Před třemi dny 14:16

Tereza Kavan Klimešová (Deloitte): Stravenky a home office jsou standard. Firmy teď lákají lidi na akcie

Akciové plány jsou vhodným nástrojem pro každého, kdo chce zaměstnance motivovat a udržet si je, říká expertka Deloitte Tereza Kavan Klimešová. Avšak v Česku proti nim jdou daňová pravidla.

Epizoda 119Před pěti dny 12:03

Petr Dvořák (Vodafone): Svět se zmenšil. Pro Čechy končí na hranicích Evropy

Mobilní operátor Vodafone hledá podle svého šéfa Petra Dvořáka prostor pro úspory uvnitř firmy. Ale upozorňuje, že pokud ceny, hlavně energií, zůstanou tak vysoké, promítne se to do toho, jak firma „formuje ceny“.

Epizoda 118Před týdnem 17:33

Olin Novák (Rohlík.cz): Hlavní zbraň proti inflaci. Vylepšíme sklady a nasadíme v nich roboty

Češi loni utratili za potraviny u on-line prodejce Rohlik.cz 11 miliard korun. Firma teď získala od investorů další miliardy korun a má velké plány – zahraniční expanzi i velké inovace v Česku.

Epizoda 117Před týdnem 16:26

Michal Kulig (dodavatel energií Yello): Nový tarif nutí lidi energie šetřit. Je to v pořádku

Úsporný tarif pomůže lidem překonat „šok“ z rychlého růstu energií. Celé zdražení však kompenzovat nemůže, říká šéf dodavatele Yello Energy Michal Kulig.

Epizoda 116Před týdnem 10:46

Miroslav Kratochvíl (cementárna Lafarge): Nestíháme vyrábět. Odstávka a vyšší zájem nás připravily o zásoby

Cement je klíčovou surovinou stavebnictví. Po pitné vodě jde o nejvíce spotřebovávanou komoditu na světě. „Všichni jedou na sto procent, i přes vyšší ceny poptávka výrazně převyšuje nabídku,“ říká v Agendě šéf jedné z cementáren.

Epizoda 115Před týdnem 12:25

Petr Kymlička (Moore Czech Republic): Míříme do recese, začne na podzim a potrvá rok

Propad odvětví prodejů a nákupů firem nekončí, ale bude dál pokračovat. I díky zvyšování úrokových sazeb ČNB, říká partner poradenské Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Epizoda 114Před týdnem 17:08

Jan Polívka (CCS): Benzin a nafta budou i po válce stát kolem 40 korun za litr

Ceny benzínu a nafty jsou podle šéfa CCS Jana Polívky blízko vrcholu. Návrat k předválečným cenám ale neočekává ani po ukončení konfliktu na Ukrajině. Ohledně dopravy vidí do budoucna velkou příležitost v elektromobilitě.

Epizoda 113Před 2 týdny 14:11

Tomáš Balík (Samsung): Kvůli Číně chybí součástka za pár haléřů, nové mobily jsou v ohrožení

Průměrná doba obměny telefony se v kontextu současného dění prodloužila o měsíc a půl. Na samotných přístrojích však Češi nešetří. Ročně se tak v Česku utratí 27 miliard korun jen za telefony a tato suma roste.