• Podcasty
  • Zprávy Českého rozhlasu Region
Zprávy Českého rozhlasu Region
2. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Stanice metra Jiřího z Poděbrad je opět v provozu. Rekonstrukce trvala necelých deset měsíců

Po desetiměsíční uzavírce je ode dneška znovu v provozu stanice pražského metra Jiřího z Poděbrad. Dělníci dokončili kompletní rekonstrukci nástupišť, vestibulu i přístupu do stanice. Pokračují ale stavební práce na budování bezbariérového výtahu.

01:56

Zprávy Českého rozhlasu Region

Vydává: Český rozhlas

Aktuální zprávy ze středních Čech.

Web

Dnes 02:37

Studentka rozluštila záhadné malby zvířat na stěnách zámku v Bělé pod Bezdězem

Studentka Technické univerzity v Liberci Ludmila Bervicová rozluštila záhadné malby z Valdštejnského sálu zámku v Bělé pod Bezdězem. Při bádání zjistila, že pro renesanční vyobrazení divokého kance, slona, velblouda a dalších zvířat posloužila našim předkům jako předloha německá kniha nazvaná Thierbuch.

Včera 02:19

Vyhořelý obchodní dům Hvězda nechal majitel místo demolice opravit. V přízemí mohou lidé nakupovat

Obchodní dům Hvězda v centru Benešova ožívá. Budova kompletně vyhořela loni v listopadu. I když statici radili její demolici, majitel se rozhodl pro opravu. Zatímco ve dvou nadzemních patrech ještě pracují dělníci, přízemí je hotové. Od dnešního rána tam lidé opět můžou nakupovat. Otevření předcházela rozsáhlá kontrola hasičů a zkouška protipožárního systému. Více informací v reportáži Věry Hájkové.

Včera 02:50

V Huslíku přijali rekordní počet zvířat. Najezdí pro ně stovky kilometrů, vyhlásili sbírku na auto

Záchranná stanice Huslík u Poděbrad na Nymbursku letos přijme rekordní množství zvířat, od ledna jich zatím bylo 2 464. Je to zhruba o 400 víc než za celý loňský rok a nejvíc v historii stanice, která příští rok oslaví 40. výročí svého vzniku. Podrobnosti zjišťovala reportérka Zuzana Roudnická.

Před dvěma dny 02:42

Praha spustila zimní humanitární opatření pro lidi bez domova. Zajistí stovky lůžek i terénní služby

Pražské Centrum sociálních služeb a další neziskové organizace spouští zimní opatření pro lidi bez domova. Ti budou mít letos k dispozici stovky lůžek v noclehárnách, ale také se jim bude věnovat víc sociálních pracovníků v terénu nebo lékaři.

Před dvěma dny 00:31

Tisíce domácností v Praze mají od rána problémy s dodávkou tepla. Příčinou je porucha parovodu

Porucha parovodu v Praze se ráno dotkla kolem 12 000 domácností. Problém způsobila porucha těsnosti vedení. Obnovení dodávek probíhá postupně.

Před třemi dny 02:28

V ZŠ Zdice uspořádali sbírku vybavení, aby na lyžařský výcvik mohly jet i děti z chudších rodin

Na školní lyžařské výcviky vzpomíná řada lidí někdy i celý život. Některé rodiny si ale nemůžou dovolit svoje děti na takzvané lyžáky poslat, protože nemají peníze na nákup nebo půjčení vybavení. A právě pro ně připravila základní škola ve Zdicích na Berounsku sbírku - lidé tam mohou nosit lyže, rukavice, přilby a další. Díky tomu potom vyrazí lyžovat i děti ze sociálně slabých rodin. Více v reportáži Natalie Máchové.

Před týdnem 03:19

Přijďte s kulichem do Sedlčan. Organizátoři chtějí v sobotu překonat svůj vlastní rekord z roku 2017

Zahájení adventu s kostýmovaným průvodem a první rozsvícení vánočního stromu doprovodí v Sedlčanech pokus o další zápis do České knihy rekordů. Proběhne v sobotu 2. prosince, program začíná ve tři odpoledne. Sčítání lidí v čepicích zahájí komisaři z pelhřimovského Muzea rekordů v 16 hodin.

Před týdnem 01:55

Dánští architekti promění pražské Hlavní nádraží. Dominantou návrhu je dřevěná střešní konstrukce

Architektonické studio Henning Larsen Architects zvítězilo v soutěžním dialogu na úpravu území Hlavního nádraží v Praze. Myšlenkou jejich návrhu je přirozené propojení Vrchlického sadů, odbavovací haly, nové tramvajové zastávky před nádražím a historické Fantovy budovy. Na vyhlášení výsledků soutěže natáčel náš kolega Tomáš Kopáček.

Před týdnem 02:37

Poškozený vánoční strom v Benešově a více výjezdů hasičů. Následky počasí ve středních Čechách

Vánoční strom v Benešově poškodil těžký sníh, radnice instaluje nový. A hasičům ve středních Čechách kvůli počasí přibylo výjezdů. Od pondělních 22:00 do dnešních 7:00 zasahovali u 44 událostí.

Před týdnem 01:43

V Praze zaplnili odboráři Malostranské náměstí. I v Mladé Boleslavi vyšli lidé protestovat do ulic

Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis. Protesty probíhají i na řadě míst ve středních Čechách. Na dvě hodiny se zastavila i výroba ve Škoda Autov Mladé Boleslavi.