Vlakem Libereckým krajem
1. únor 2023

Poslechněte si podcast: Stanice Kořenov: Železniční společnost Tanvald

Redaktor Pavel Petr se znovu vydal do Kořenova, tentokrát blíže představit Železniční společnost Tanvald, která pořádá akce spojené s kořenovskou zubačkou.

10:56

Vlakem Libereckým krajem

Vydává: Český rozhlas

Parní i historické naftové lokomotivy, staré vlakové soupravy, železniční depa, muzea i malebná nádraží. Procestujte s redaktorem Pavlem Petrem zajímavá místa spojená s železniční historií i současností.

Web

Před týdnem 23:59

Železniční mosty: Kamenný most v Mimoni a viadukty u Zahrádek a u Krnska

Redaktor Pavel Petr a nadšenec pro železnici, pan Jiří Šťastný, se tentokrát vydali za železničními mosty nejen Libereckého kraje. Vypravte se s nimi k železničnímu kamennému mostu v Mimoni, dvěma mostům u Zahrádek u České Lípy, tomu přes údolí Peklo a přes boční údolí Pekla, a ještě kousek za hranice kraje, ale stále na trati Liberec – Praha, k viaduktu mezi Jizerním Vtelnem a zámkem Stránov, blízko zastávky Krnsko.

Před 2 týdny 10:32

Nádražní budova, i historie a budoucnost železniční stanice Liberec

Železniční stanice v krajském Liberci není elektrizována. Prý jako jediná z krajských měst České republiky. Nejen to objasní průvodce libereckým nádražím, přednosta provozního obvodu Liberec Josef Kraus.

Před 3 týdny 12:03

Železniční skvosty pražského Technického muzea

Redaktor Pavel Petr se ještě jednou vypravil do Prahy a s kurátorem Technického muzea Adamem Horkým prošel expozici železnice a železniční historie.

1. březen 2023 13:17

Salónní vůz z císařského vlaku. Jeden z nejvzácnějších exponátů Technického muzea v Praze

Redaktor Pavel Petr vyrazil opět vlakem, tentokrát do Prahy. Konkrétně do Technického muzea, kde je i železniční expozice. A co ho zajímalo? Jeho císařské veličenstvo František Josef I., hlavně tedy salónní vůz z císařského vlaku.

24. únor 2023 11:08

Depo Česká Lípa a jeho poklady

Českolipské depo mají návštěvníci možnost si prohlédnout třeba při Dni otevřených dveří. S magazínem Vakem Libereckým krajem můžete jeho brány otevřít už teď.

15. únor 2023 12:32

Českolipské depo s parní krasavicí Albatros

Redaktor Pavel Petr tentokrát po kolejích dorazil do stanice Česká Lípa. Vydal se na návštěvu tamního depa za jednou parní krasavicí. Říká se jí Albatros a je skutečným skvostem mezi parními lokomotivami.

7. únor 2023 14:23

Jižním expresem v bistro voze

Redaktor Pavel Petr se tentokrát vlakem vydal za hranice Libereckého kraje. Z Liberce, České Lípy, Turnova, Harrachova nebo třeba Lomnice nad Popelkou se i vy můžete po kolejích vydat delší cestu. A možná se vám budou hodit postřehy z cesty Jižním expresem a posezení v bistro nebo jídelním voze.

25. leden 2023 14:19

Nádraží roku 2016: Železniční stanice Mimoň

Na nádraží v Mimoni kolegu Pavla Petra čekal železničář ve výslužbě, a hlavně velký znalec historie, pan Jiří Šťastný. Jaká je historie i současnost oceněné stanice, jejíž dominantou je budova z pálených cihel?

25. leden 2023 12:30

Železniční stanice Kořenov: Muzeum ozubnicové dráhy

Redaktor Pavel Petr se tentokrát po kolejích vydal do železniční stanice Kořenov. A zaměřil pozornost nejen na samotné nádraží.