Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 70621. leden 2023

Poslechněte si podcast: STAN se neshodne na návratu Polčáka. Politik našel zastání ve svém hnízdě

Článek Ondřeje Koutníka. Europoslanec Stanislav Polčák má zájem vrátit se do STAN. Členství přerušil kvůli případu Dozimetr, jeho současný záměr ale vyvolal v hnutí rozporuplné reakce.

04:53

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1372Dnes 05:20

Nechoďte si pro starou vakcínu proti covidu. Počkejte na novou, radí lékaři

Článek Josefa Mačího. Očkování proti koronaviru běží, lidé se ale ještě nemohou dostat k nové vakcíně. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek proto radí pár dnů počkat. Počet případů covidu pozvolna narůstá. Na podzim se pak bude nemoc šířit ještě více. Obranou proti těžkému průběhu je očkování, a tak je opět možné se k němu registrovat. Pokud ale pacient použije klasickou cestu přes portál Ministerstva zdravotnictví, zjistí, že není možné si zarezervovat očkování novým typem vakcíny. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237191] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Včera 06:31

Místo motorů do aut jaderný hi-tech. Američané si předcházejí Čechy kvůli atomu

Článek Terezy Šídlové. V Praze byl tento týden na námluvách americký jaderný průmysl. Mluvilo se ale spíš o malých reaktorech než o těch velkých pro Dukovany a Temelín. Obří tendr na tradiční reaktory přitom spěje do finále. Rozběhnutá česko-americká jaderná partie má další zápletku. Ve dnech, kdy Westinghouse napíná vládu, zda se zúčastní tendru na výstavbu „velkých“ bloků v Dukovanech, přijeli do Prahy američtí byznysmeni z oboru s velkými plány na výstavbu malých jaderných reaktorů. Ty mají v Česku v blízké budoucnosti nahrazovat uhelné elektrárny a fungovat po boku tradičních reaktorů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237120] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Včera 04:11

Už je penicilin? Pár krabiček lékárnám přišlo, sirupy spíš nejsou

Článek Josefa Mačího. Jak to vypadá s dostupností penicilinu v lékárnách? Hlásí, že několik balení tablet skutečně dorazilo, jak Ministerstvo zdravotnictví slibovalo. Přetrvává problém s dětskými sirupy. Dva týdny poté, co Seznam Zprávy popsaly případy marného hledání penicilinu po lékárnách, jsme se znovu podívali, jak na tom čeští pacienti jsou. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237142] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Včera 07:41

„Dělají si z nás blázny.“ Ultrakonzervativní lidovci rozčílili koalici

Článek Martiny Machové a Lucie Stuchlíkové. Část poslanců za KDU-ČSL se podle koaličních partnerů chová nekolegiálně a snaží se prosadit svoje konzervativní návrhy bez ohledu na vládní dohody. Čerstvé kroky ultrakonzervativního křídla poslaneckého klubu lidovců naštvaly i koaliční spojence. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237100] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Včera 06:53

Ruský majitel české továrny zemřel. Nový je napojen na Putinova oligarchu

Článek Jiřího Pšeničky. Jen několik dnů po smrti dosavadního ruského majitele se v majetkové struktuře středočeské továrny Safina objevil úplně nový ruský vlastník. Od něj vedou nitky k sankciovanému miliardáři Viktoru Vekselbergovi. Známá česká firma Safina, která se ve Vestci u Prahy zabývá výrobou produktů z drahých a neželezných kovů, přišla o svého dosavadního ruského majitele. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237110] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1371Před dvěma dny 08:59

Starostové nechtějí závod na lithium. Alternativu jsme neřešili, slyšeli

Článek Jana Nováka. Reportáž z Košťan u Dubí, kam přijeli premiér Petr Fiala a ministři Josef Síkela a Petr Hladík diskutovat se starosty okolních obcí o plánech na těžby lithia. Závod na zpracování kovu zůstane tam, kde je plánován. Před kulturním domem v tříapůltisícových Košťanech u Dubí stojí muž s transparentem. Představuje se jako Josef Fasmann, obyvatel Teplic. Tvrdí, že sem přišel vyjádřit nesouhlas s těžbou lithia. Prý hovoří za Tepličany, ale před kulturákem je sám. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237121] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Před dvěma dny 06:04

Váhání s Istanbulskou úmluvou nás negativně poškozuje, tvrdí zmocněnkyně

Článek Michaely Rambouskové. Senát i Poslanecká sněmovna v následujících měsících svedou boj o ratifikace Istanbulské úmluvy. Jen v první polovině letošního roku bylo v Česku v rámci partnerského násilí zavražděno 43 žen. S takovým argumentem pro podporu ratifikace Istanbulské úmluvy přišla do Poslanecké sněmovny vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237147] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1370Před dvěma dny 10:57

Analýza: Ukrajina je blíž velkému cíli. Ukusuje Rusku Krym a Černé moře

Analýza Lukáše Marka. Fatální poškození ponorky a výsadkové lodě, zásah dvou protivzdušných systémů, obsazení ropných plošin a lov na hlídkové lodě. Ukrajina ukázala, že Krym ani Černé moře nejsou bezpečným odrazovým můstkem pro ruskou válku. K úspěšnému ukrajinskému útoku na suchý dok v Sevastopolu došlo ve středu, kdy rakety Storm Shadow nebo jejich francouzská verze SCALP-EG zasáhly ruskou ponorku Rostov na Donu a výsadkovou loď Minsk v okamžiku, kdy zrovna procházely údržbou. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236980] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1368Před dvěma dny 10:56

„Člověk musí hodně počítat, aby vyšel.“ Reportáž z města, kam míří prezident

Reportáž Tomáše Svobody a Daniely Krásenské. Dvacetitisícové Blansko se oklepalo z divoké porevoluční přeměny. Nicméně místní se neshodnou, jak moc regionu chybí obří průmyslové továrny, které za komunismu zaměstnávaly desítky tisíc lidi. Je to krajina jako stvořená pro milovníky chátrajících průmyslových areálů. Zašlé železniční vlečky, nekonečná síť potrubí i mohutné komíny liduprázdných fabrik. Blansko a jeho blízké okolí bývalo výkladní skříní těžkého průmyslu v socialistickém Československu. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236715] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1369Před dvěma dny 06:56

Senát získal novou roli v dohledu nad ČT, teď mu hrozí jednací maraton

Článek Martiny Machové. Senátoři se chystají na svou první volbu členů Rady České televize. Vybírat budou hned šest „svých“ radních. Od 1. října Senát oficiálně získá novou pravomoc – volit radní do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. Pár dní před kýženým cílem, na kterém senátoři pracují několik posledních let, ale vychází najevo, jak málo jsou regule horní komory na tuto novou roli připraveny. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236821] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.