Seriál Radiožurnálu
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Srpnovou okupaci prožila Marta Kubišová v Praze. Jak dopadlo setkání s Alexandrem Dubčekem?

Marta Kubišová chtěla studovat medicínu, ale hlásila se marně – neměla vhodný třídní původ. Dostala se k divadlu. Srpnovou okupaci pak prožila v Praze, kde její setkání s Alexandrem Dubčekem zachytily kamery. Talisman, který mu chtěla věnovat, ztratila. Později ho však našla a Dubčekovi skutečně darovala. Pro mnohé Čechy je ztělesněním člověka, který si stojí za svým, sama se za hrdinku nepovažuje: „Jsem spíš kalamitní hrdina. Ale respekt mám z lidí, kteří si drží lajnu.“

03:33

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Včera 02:51

Nejen horka. Sportovci se v Kataru musí vyrovnat také s klimatizací – teplotní rozdíl činí i 20 °C

Mistrovství světa ve fotbale je i přes pozdní termín zátěží pro organismus sportovců. Teploty v Kataru přesahují 30 °C ve stínu. Pokud se přidá vysoká vlhkost vzduchu, můžou podmínky dělat fotbalistům velké problémy – stejně jako před 3 lety atletům. „Neviděla jsem tolik odpadlých závodnic," vzpomíná lékařka Karolína Velebová. Při fotbalových zápasech by v Dauhá podobné problémy nastat neměly, stadiony jsou klimatizované. Změny teploty však mají také vliv na imunitní systém.

Včera 03:45

„Ve jménu míru žádám pro všechny obviněné trest smrti!“ Po osmi dnech soud vynesl konečný verdikt

20. listopadu 1952 začal proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem. Vše se odehrávalo podle připraveného scénáře. „Bude to rozsudek nanejvýš spravedlivý za všechny ty strašné zločiny, které jsem spáchal,“ tak zněla Slánského slova během soudního líčení. „Proces nebyl spravedlivý ani zákonný. Byl to kriminální zločin,“ říká historik z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Oldřich Tůma. Rudolf Slánský byl popraven 3. prosince 1952. V roce 1963 ho soud rehabilitoval.

Před dvěma dny 02:58

Klimatická změna a sport. Fotbal přesouvá turnaje z léta a zavádí povinné přestávky na pití

Fotbalové mistrovství světa se poprvé nehraje na jaře nebo v létě. V obvyklém termínu se totiž v zemích kolem Perského zálivu teploty pohybují často kolem čtyřiceti stupňů. Kvůli změně klimatu se stále častěji mění nejen termíny turnajů, ale i pravidla některých sportů – FIFA například povolila povinné přestávky na pití kvůli horku. Vlastní klimatickou strategii si schválily i německé fotbalové kluby. Jak klimatické změny ovlivňují sportovce i diváky?

Před dvěma dny 03:50

Většina obžalovaných v procesu se Slánským byli Židé. „Byl to obrat v politice ČSSR,“ tvrdí historik

V procesu se Slánským bylo 11 ze 14 obžalovaných židovského původu. Antisemitismus v pozadí soudu byl důsledkem obratu politiky Sovětského svazu vůči Izraeli. Pouhých 7 let od konce druhé světové války zneklidňoval celý svět. „Sovětští poradci si začali hledat nové viníky, které by mohli obžalovat z kosmopolitismu a sionismu. 11 obžalovaných židovského původu se možná ani samo nepovažovalo za židy,“ popisuje historik Oldřich Tůma.

Před třemi dny 02:24

Anglický fotbalový tým 100% využívá obnovitelnou energii i srážkovou vodu. Teď staví dřevěný stadion

S rostoucí úrovní fotbalu přibývá nároků na vodu i energie, vybavení, infrastrukturu a nutnost cestování. Spolu s tím roste zátěž na životní prostředí a klima. „Uhlíková stopa je ve fotbale tvořená hlavně dopravou, výstavbou a využíváním sportovišť. Třetí komponent jsou dodavatelské řetězce mnohého vybavení,“ popisuje šéf pražské kanceláře OSN Michal Broža. Co se v tomto ohledu může změnit?

Před třemi dny 03:38

Stáli spolu v čele puče v roce 1948, nakonec Gottwald Slánského obětoval. Přežil ho jen o pár měsíců

Spojovalo je budování socialismu v Československu i nekritický obdiv Stalina a Sovětského svazu. Dva nejmocnější muži Komunistické strany v Československu byli zpočátku přátelé, přesto dal Gottwald souhlas se zatčením Slánského. „Blízký spolupracovník Stalina Gottwaldovi vysvětlil, že Slánský ztratil Stalinovu důvěru a je zapleten do nějakého spiknutí. Gottwald se zatčením souhlasil, nejspíš se domníval, že taky hraje o vlastní krk,“ popisuje historik Oldřich Tůma.

Před čtyřmi dny 02:34

Fotbalový šampionát se nemusí konat v zemi, kde je pro hraní přiliš horko, kritizují odborníci

První fotbalové mistrovství, které se koná na Blízkém východě a podle organizátorů má jít o první šampionát FIFA, který je uhlíkově neutrální a udržitelný. „Je těžké mluvit o udržitelném sportu, když musíte ochladit pomocí klimatizace celé stadiony, aby bylo pro sportovce bezpečné tam soutěžit,“ popisuje atletka Rikke Rønholt Albertsen z Dánského olympijského výboru. „FIFA se tak rozhodla, ale mohla vybrat místo, kde panuje příhodnější klima pro venkovní sport,“ dodává.

Před čtyřmi dny 03:30

Druhý nejmocnější muž. „Slánský byl za perzekuce po únoru 1948 odpovědný víc než kdo jiný“

Rudolf Slánský hrál důležitou roli během únorového převratu v roce 1948 i poté, co se komunisté dostali naplno k moci. „Spolu s Gottwaldem, který už byl prezidentem republiky, a s Antonínem Zápotockým, který byl předsedou vlády, to byl takový mocenský triumvirát,“ vysvětluje historik Oldřich Tůma. Po šesti letech ale přišlo uvěznění a strmý pád. Poslechněte si další díl seriálu k 70. výročí jednoho z největších politických procesů 50. let.

Před pěti dny 03:02

FIFA klame veřejnost, kritizují ekologické organizace. Uhlíková stopa bude v Kataru výrazná

Organizace zabývající se ochranou klimatu obviňují pořadatele fotbalového šampionátu z greenwashingu – FIFA prý klame tvrzením, že MS v Kataru je uhlíkově neutrální. A jeden z největších problémů vidí v letecké dopravě fanoušků a zpochybňuje tvrzení organizátorů, že emise z letů vykoupí kompenzacemi. „Když dáváte fanouškům, že mohou létat, aniž by poškozovali klima, tak tím přispíváte spíš ke zvyšování než snižování letecké dopravy,“ říká Khaled Diab z Carbon Market Watch.

Před pěti dny 03:43

Sympatický, ale uzavřený. Bývalý člen ochranky vzpomíná na Slánského

Vladimír Bohata byl na začátku 50. let členem ostrahy, která hlídala vilu tehdejšího generálního tajemníka Ústředního výboru komunistické strany Rudolfa Slánského. Na jednoho z nejmocnějších mužů komunistického Československa vzpomínal pro projekt Paměť národa. „Slánského jsme viděli málo, protože časně ráno odjížděl a pozdě večer se vracel. Ale pokud jsem se s ním setkal, tak jsem ho vnímal jako velice příjemného, sympatického pána, ale dost uzavřeného.“