- Podcasty
- Magazín Experiment

Poslechněte si podcast: Srnčata by před posečením mohly chránit drony. Lidem ušetří hodiny práce i nachozené kilometry
Odpudit srnky i s jejich mláďaty, aby se nezdržovaly na polích a loukách určených k sečení, dokážou malé zapáchající kostičky. Už příští rok by je mohly namísto dobrovolníků roznášet drony. Metodu teď testují piloti dronů spolu s myslivci. Pokud se osvědčí, ušetří tak čas i energii lidem, kteří pachové nosiče zatím roznášejí ručně.
Magazín Experiment
Vědecko-technologický magazín Radiožurnálu. Zabýváme se nejnovějšími vynálezy a zjišťujeme, nad čím bádají nejen čeští vědci. Zajímá nás také zákulisí vědy, jak vlastně žijí lidé, kteří zasvětili život vědě a jak fungují špičkové laboratoře. Nezapomínáme ani na moderní technologie – jaké je čeká budoucnost, jak budou sloužit člověku… nebo to bude jinak?
Jaké novinky chystá pro cestující pražské letiště? A jak se restaurují ohořelé dokumenty?
00:00 témata Magazínu Experiment00:44 moderní rentgeny a kontrola příručních zavazadel04:28 bezdrátové řízení strojů07:56 5G sítě v továrních halách10:00 restaurování ohořelých dokumentů14:25 chemikálie v těle dravých ryb 18:23 elektronika pěstovaná v těle mikrobů
I z rozmazaných otisků prstů se dá určit pachatel. Stačí z nich odebrat DNA
Při šetření závažných trestných činů mohou kriminalistům pomoci i nejasné otisky prstů. Na bříšcích prstů se totiž zachytává jedinečná DNA každého člověka. Podle odborníků je to ale až poslední možnost vyhodnocení otisků, protože jedinečné značky se při tom zničí. Do budoucna ale může mít DNA v kriminalistice zásadnější roli, protože už teď z ní vědci umí vyčíst například barvu očí.
DNA mozkového lymfomu se dá zjistit z mozkomíšního moku. Novou metodu testují v Brně
Brněnští vědci vyvinuli nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu. Nepotřebují provádět rizikové odběry vzorků samotného nádoru, stačí jim trocha mozkomíšního moku. V tom totiž plave uvolněná DNA, mimo jiné právě lymfomu. Experti umí genetickou informaci přečíst a zjistit, jestli je pacient opravdu nemocný.
Jak a proč je potřeba kontrolovat solární panely? A jak odhalit mozkový lymfom?
00:00 témata magazínu;00:30 kontrola solárních panelů pomocí dronů;04:00 technologie vodního paprsku;07:25 využití DNA v kriminalistice;09:20 nový způsob diagnostiky mozkového lymfomu;12:55 humanoidi a robotičtí psi na Matematicko-fyzikální fakultě UK;16:35 rozhovor s Romanem Bartákem, vedoucím katedry teoretické informatiky a matematické logiky MFF UK.
V Evropě droga, v Asii lék? Kratom je dobrý sluha, ale zlý pán, varuje neurovědkyně
Česko od července zavádí novou regulaci kratomu. Jde o listy z asijského tropického stromu, které obsahují takzvané psychomodulační látky. Z vědeckého hlediska to mohou být léky, v nepovolaných rukou se z nich ale stávají nebezpečné drogy. O nebezpečí i léčebném potenciálu kratomu nedávno v Praze přednášela neurovědkyně z malajsijské státní vědecké univerzity Zurina Hassanová.
Vodivý beton jako zbraň proti ledovce. Brněnští vědci ho chtějí vyrábět z odpadního laminátu
Vypadá jako běžný beton, ale má v sobě netradiční přísadu – nadrcená a vypálená uhlíková vlákna z laminátového odpadu. Brněnští vědci díky nim umí betonem vést elektřinu a zahřívat ho. Silničáři by tak mohli v zimě rychle rozpustit námrazu. Podobné směsi by navíc mohly ušetřit životní prostředí. Posypová sůl totiž podle odborníků kontaminuje půdu a vodu.
Jaké nemoci mohou přenášet klíšťata? A k čemu slouží vodivý beton?
00:00 témata magazínu;00:30 výzkum klíšťat;04:00 projevy lymské boreliózy;08:00 peněženka z doby římské;10:00 vodivý beton s laminátovým odpadem;14:15 rozhovor o vodivých betonech;17:50 co všechno způsobuje droga kratom?
Od války po konkurenční strategii. Wargaming Table kombinuje přednosti deskových a počítačových her
VR Group, dceřiná společnost státního podniku LOM Praha, vyvinula takzvaný Wargaming Table. Stůl připomínající velký tablet můžou využívat například vojenští důstojníci – otevřít si na něm velké digitální mapy a trénovat různé typy operací. „Wargaming Table je vlastně stůl na hraní digitálních válečných her,“ říká vedoucí týmu brněnských vývojářů Jakub Ondrůšek.
Magazín Experiment ŽIVĚ z pražského planetária: Čím je unikátní jeho nová digitální kupole?
00:00 témata speciálu;00:48 nová kupole pražského planetária;04:40 ovládání digitální obrazovky kupole;10:13 rozhovor s astronomem Janem Veselým;13:40 rozhovor s ředitelem planetária Jakubem Rozehnalem;17:20 otevření zrekonstruovaného planetária
Chytré oblečení může zachránit život hasičům nebo vojákům. Základem technologie jsou vodivé nitě
Na Veletrhu vědy 2025 v pražských Letňanech byly k vidění také ukázky praktického použití vědeckých inovací v běžném životě. Mezi ně patří i takzvané chytré oblečení vyvíjené pro náročné profese jako jsou typicky vojáci nebo hasiči a záchranáři. Do mobilního studia Radiožurnálu je přišel představit Jiří Navrátil, odborník na textilie z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.