Za obzorem
18. červen 2023

Poslechněte si podcast: Srbové jsou v ulicích. Každý má trochu jiný důvod, všichni ale nechtějí zemi strachu a nenávisti

Desítky tisíc lidí už několik týdnů protestují v srbských městech proti násilí. Do ulic vyšli po dvou tragických útocích ze začátku května. Zemřelo při nich dohromady 17 lidí – většinou děti. Protestující chtějí, aby se násilí a jeho propagace vytratily z veřejného prostředí. Protesty se postupně vyvinuly do protivládních demonstrací – a účastní se jich lidé z různých skupin společnosti.

24:59

Za obzorem

Vydává: Český rozhlas

Konflikty, politika i kultura – pečlivé analýzy z opomíjených koutů světa. Posouváme horizonty zahraničního zpravodajství.

Web

Před týdnem 25:06

Niger po převratu: Ze situace nejvíc těží místní džihádisté a možná i wagnerovci

Nigerská junta se u moci drží i skoro dva měsíce po převratu. Přestože západoafrické ekonomické sdružení ECOWAS hrozilo několik týdnů možnou vojenskou intervencí, pravděpodobnost, že k ní dojde, dál klesá. Zčásti kvůli iniciativě Alžírska nebo dobré pověsti nigerské armády, zčásti kvůli nestabilitě severní Nigérie, odkud by intervence musela být vedena.

Před 2 týdny 25:18

Ztracený svět indických Židů: Zůstaly po nich jen opuštěné synagogy

Malabárské pobřeží v dnešním jihoindickém státu Kérala bylo od pradávna centrem námořního obchodu. Koření sem z dalekých krajů lákalo kupce a mezi nimi i Židy. Zpátky na Blízký východ s sebou přiváželi nejen pepř, ale i slova z místního jazyka, která si našla cestu až do hebrejské bible.

Před 3 týdny 24:04

Kuba prochází další z mnoha ekonomických krizí

U moci jsou přitom stále komunisté, a to už od roku 1959. A ti stále využívají odkaz zesnulého kubánského vůdce Fidela Castra. Hlasí se k němu i současný vládce Miguel Díaz-Canel. O životnosti castrismu na Kubě natáčel Eduard Freisler.

27. srpen 2023 24:28

Kambodža se stala další asijskou zemí pod nadvládou jednoho rodinného klanu

Premiér Hun Sen si v červnových volbách zajistil další vítězství, když nechal uvěznit hlavní tváře opozice nebo je vyhnal do exilu. V půlce srpna ho pak po 40 letech u moci nahradil v čele vlády jeho syn Hun Manet. Hun Sen zanechává svou zemi v hlubokém bahně korupce, klientelismu a závislosti na Číně. O jeho politickém odkazu je tento díl pořadu Za obzorem.

27. srpen 2023 24:28

V kambodžském přístavu Sihanoukville zřejmě vzniká utajená čínská vojenská základna

Kambodžu už za pár dní čekají parlamentní volby. Málokdo přitom pochybuje, jak dopadnou. Premiér Hun Sen vládne v zemi už od roku 1985 a ani tentokrát nenechává nic náhodě. Opoziční lídři skončili ve vězení nebo utekli do exilu, a vládní Kambodžská lidová strana tak nemá žádného výrazného soupeře. Ve volbách se navíc poprvé o hlasy uchází i Hun Senův syn a připravuje se na to, že v budoucnu převezme otěže jedné z nejvíc zkorumpovaných zemí světa.

20. srpen 2023 24:40

Maduro se pasoval do role komiksového Supermana. Říká si Súper Bigote (Super Knír)

Venezuelský socialistický vůdce Nicolás Maduro je u moci přesně deset let. Za tu dobu přežil různé pokusy o sesazení: od atentátu přes nájezd žoldáků, impeachment, půlroční pouliční protesty i paralelní prezidentství šéfa domácí opozice. I proto se dnes Maduro sám pasuje do role Supermana, komiksového hrdiny s názvem Super Knír, respektive Súper Bigote.

13. srpen 2023 24:24

Potlačování kultury, nucené vlastenecké vzdělávání, ale taky mučení a sterilizace žen

Příběhy, které už několik let opakovně přinášejí Ujgurové, kterým se podařilo utéct před čínskou vládou. Jak se situace menšin v západní Číně změnila za covidové pandemie? Téma pro reprízu pořadu Za obzorem Jany Karasové.

13. srpen 2023 24:24

Ujgurové? Nucené sterilizace, ponižování a nedobrovolná výuka čínštiny

Před rokem exiloví představitelé Čínou pronásledovaných Ujgurů vyzývali k bojkotu zimních olympijských her. Peking je hostil jen krátce po vynesení rozsudku takzvaného Ujgurského tribunálu, který pronásledování Ujgurů označil za genocidu. Na konci loňského srpna vydal zprávu o situaci v autonomním regionu taky Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva.

6. srpen 2023 25:12

Znám ženu, které vojáci hodili dítě do ohně, říká příslušník Rohingů. Ty z Barmy vyhánějí buddhisté

Buddhismus spolu s taoismem platí za nejvíce mírumilovné, v podstatě pacifistické náboženství. Buddhisté ve všech koutech Asie, Evropy, a dokonce i Ameriky nebo Oceánie vám řeknou, že neubližování tvoří základní kámen jejich věrouky. Jak je tedy možné, že tak mírumilovné náboženství stále častěji toleruje, a na některých místech světa dokonce otevřeně podněcuje násilí, vraždy a nespravedlnost?

30. červenec 2023 23:19

Cesta, která trvala několik dní teď zabere jen několik hodin

Vnitrozemský Laos před dvěma lety otevřel moderní železniční trať spojující zemi s Čínou. Nesporný pokrok a šance pro další rozvoj má ale jeden velký háček, stavba vznikla na dluh za čínské peníze. A vydává tak chudý Laos napospas Pekingu. Jak funguje takzvaná dluhová past, o tom je dnešní díl pořadu Za obzorem, který připravil David Jakš.