• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Správa Krkonošského národního parku vyzývá k boji proti invazivnímu druhu, lupině mnoholisté

V Krkonoších se šíří lupina mnoholistá. Tato rostlina, známá také jako vlčí bob, právě kvete a rozšiřuje se. Jedná se ale o invazivní rostlinný druh a pro luční druhy rostlin představuje velké nebezpečí. Proto Správa Krkonošského národního parku vyzývá k její likvidaci. Co mohou hospodáři a lidé udělat? To zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

02:48

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:01

Lidé mířící za koupáním na vrchlabský Kačák jsou nemile překvapeni. Plavání je tam poměrně obtížné

Dlouhá neustále rostoucí tráva. Minimum lidí ve vodě. To je současný obrázek vrchlabského rybníku Kačák. Ten má za sebou kompletní revitalizaci. Cílem radnice, která ji provedla, bylo zvýšit kvalitu koupání. Jenže výsledek není takový, jaký očekávala. Vedení města hledá řešení, jak zlepšit kvalitu koupání.

Dnes 01:59

Ukrajinská operní pěvkyně našla uplatnění v malém sboru kostela svatého Václava v Dobrušce

V Charkově před válkou učila na konzervatoři a zpívala v opeře. Aby se mohla svému milovanému zpěvu věnovat i u nás, začala docházet do malého kostelního sboru v Dobrušce. Řeč je o Světlaně Gordějevové, která uprchla z ukrajinského Charkova právě na Rychnovsko. A protože chce zpívat i u nás, sáhla po první příležitosti, která se jí tady naskytla.

Včera 02:26

Sváteční dny lidé tráví různě, někteří zamířili i přes ochlazení k vodě, jiní dali přednost výletům

Jaký je během svátků zájem o Adršpašské skály a lanovku na Sněžku? A co nového uvidíte v ZOO Dvůr Králové nad Labem? Jak to vypadá na nejnavštěvovanějších místech Královéhradeckého kraje zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Včera 02:25

Svátky růží na opočenském zámku nabízí interiéry zdobené živými květy. Letos jsou tématem pohádky

Opočenským zámkem se v těchto dnech nese vůně více než šesti stovek růží. A nejen to, v interiérech jsou v unikátních vazbách naaranžované další druhy pestrobarevných květin. Svátky růží se v Opočně na Rychnovsku konají už po třinácté, tentokrát jsou zaměřené na pohádky. A taková prohlídka baví děti i dospělé.

Včera 02:29

Skoro kilo zlata a na 300 diamantů. Fabergého vejce je k vidění v Galerii minerálů ve Dvoře Králové

Říká se mu Fabergého vejce. Originálů existuje na světě jen kolem padesáti. Jedna z novodoných verzí je nově k vidění v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Jde o mistrovské dílo, na kterém jeden trutnovský zlatník dennodenně pracoval celý půlrok. Jeho dílo je vyrobené z téměř kilogramu zlata, osázené drahými kameny a minerály.

Před dvěma dny 02:35

Proměny dřeva. Skuhrovem nad Bělou se nese zvuk motorových pil, vznikají unikátní řezbářská díla

Areál zříceniny hradu ve Skuhrově nad Bělou na Rychnovsku žije uměním. Od neděle se tam totiž koná řezbářské sympozium Proměny dřeva. I letos se na něj sjeli řezbáři z celé republiky, aby pomocí svých motorových pil vytvořili unikátní díla.

Před dvěma dny 02:28

Za kolik aktuálně nakoupíte paliva nebo potraviny v Polsku? Na nákupy se tam chystá řada Čechů

Dvoudenní svátky se chystá řada Čechů využít k nákupům v Polsku. Lákají je nižší ceny paliv nebo potravin. V turisticky oblíbeném lázeňském městečku Kudowa Zdrój nedaleko Náchoda zjišťoval informace reportér Václav Plecháček.

Před dvěma dny 01:29

Objízdná trasa kolem opravovaného úseku silnice I/11 na Hradecku je podle místních závodní dráhou

Obyvatelé obcí na trase objížďky silnice první třídy číslo 11 na Hradecku přes Urbanice nebo Praskačku si stěžují na kamióny, které na trase nemají co dělat, a na nedodržování rychlosti řady dalších řidičů. Jak to vypadá ve skutečnosti se byl přesvědčit s mikrofonem reportér Tomáš Lörincz.

Před třemi dny 02:22

Vodním záchranářům komplikuje službu zdražení energií a benzínu. Žádají víc peněz od státu

Na bezpečnost na přehradě Rozkoš na Náchodsku během letních prázdnin znovu dohlíží vodní záchranáři. Letošní služba pro ně ale bude jiná, důvodem je nedostatek peněz na běžný provoz. Vodní záchranná služba Českého červeného kříže proto jedná s Ministerstvem vnitra o navýšení příspěvku na provoz.

Před třemi dny 01:39

Začaly prázdniny a rozbíhají se turnusy letních táborů. U Nemojova na Trutnovsku ho postavili skauti

O víkendu naplno začaly prázdniny. V kraji se rozeběhly první turnusy desítek táborů, na které zamířily stovky dětí. Svůj tábor si v Nemojově nedaleko Dvora Králové postavili a připravili i skauti z Dolní Kalné na Trutnovsku.