Ranní host
8. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Spotřební koš školních jídelen potřebuje revizi, říká Karolína Kallmünzerová

„Největší změnu by si zasloužil spotřební koš, který musí plnit každá školní jídelna. Je to desítky let starý dinosaurus. Prakticky vůbec neřeší, jestli děti dostávají čerstvé nebo instantní potraviny. Jestli jsou dovozové nebo lokální a jestli jsou s aditivy nebo bez,” říká Karolína Kallmünzerová, manažerka projektu Skutečně zdravá škola. „Spotřební koš potřebuje revizi. Za nás jde především o kvalitu vstupních potravin pro přípravu jídel, využívání potravin z blízkého okolí a podporu lokálních farmářů,” dodává ranní host Rádia ZET. 

15:32

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Dnes 16:47

Výrobce mikroskopů Petr Jaroš: V elektronovém mikroskopu nemůžeme sledovat živé buňky, v našem ano

„Základem našeho mikroskopu je složení dvou světelných paprsků. Jeden prochází vzorkem, druhý jde kolem něj,“ popisuje Petr Jaroš, ze společnosti Telight, která se zaměřuje na výrobu mikroskopů. Díky složení dvou paprsků se podle Jaroše pozná, jak moc se zpomalil průchod světla vzorkem. „Výsledkem je mapa ukazující zpoždění světla v každém bodě. Zpoždění závisí na tom, kolik je hmoty ve vzorku,“ říká Petr Jaroš, který byl ranním hostem Rádia ZET. 

Včera 14:22

Aby měl člověk z meditace benefit, musí se držet zadání, říká lektor NEO Centra Ondřej Knybel

„Učení meditaci vyžaduje štědrost k sobě i k ostatním. Rozhodnutí začít cvičit meditaci je totiž krok směrem k sobě. Děláme tím pro sebe něco dobrého. Není to sice vidět, ale význam toho je obrovský,” konstatuje lektor meditace Ondřej Knybel z NEO Centra. On sám učí thajskou meditaci vipassana. „Funguji spíš jako průvodce. Ujišťuji se o tom, že se studenti pohybují v rámcích meditace. Aplikují metodu sami na sebe a cvičí samostatně. Na základě toho získávají vhled, co pro ně meditace znamená, a pak se bavíme o tom, jak jim to jde,” doplňuje ranní host Rádia ZET. 

Před dvěma dny 15:43

Aneta Langerová: Vánoční svátky jsem schopná prospat

„Jednou jsem se na Štědrý den probudila až v půl dvanácté večer, protože jsme za sebou měli dlouhé turné. Končilo 23., takže až 24. jsme se vrátili domů,” vzpomíná zpěvačka Aneta Langerová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. „S mým bratrem, který mi už dlouhé roky dělá manažera, jsme si řekli, že na Vánoce nikdy nebudeme pracovat. Dodržujeme to. Je strašně fajn, když člověk ví, že má před sebou třeba týden úplného klidu,” dodává. 

Před třemi dny 11:46

Výstava Mistři renesance představí repliky pěti nejslavnějších děl světa, říká její producentka Jana Kaiserová

Italsko-rakouský projekt Mistři renesance už byl ve Španělsku, Francii, Německu, Polsku a v Itálii. Celkem výstavu navštívilo přes půl milionu lidí. V Česku bude přístupná veřejnosti od začátku března do konce května příštího roku v pražském Mánesu. Celkem obsahuje repliky z dvanácti světových galerií. Mezi vystavenými exponáty budou Stvoření Adama, Mona Lisa, Vitruviánský muž, Athénská škola či Zrození Venuše. „Každý, kdo by se chtěl podívat na tato umělecká díla v originále, by musel objet půlku světa. Mistři renesance představí i pět nejslavnějších děl planety,” konstatuje producentka výstavy Jana Kaiserová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před šesti dny 15:12

Zkušební trolejbusový provoz na letiště by mohl začít za rok, říká projektový manažer DPP

Praha zažívá trolejbusový boom. Všechny doposud schválené trolejbusové projekty počítají s devadesáti kilometry tratí. „Tento týden jsme zahájili realizaci linky 119. Mezi zastávkami Nádraží Veleslavín a Letiště by zkušební provoz mohl začít přibližně za rok,“ říká projektový manažer Dopravního podniku hlavního města Prahy Michal Andělek, který byl ranním hostem Rádia ZET. 

Před týdnem 16:36

Vědkyně Leona Mahelová: Chceme vyvinout biomateriál, který napodobí živou tkáň

„Biomateriál je cokoliv, co přijde do kontaktů s živým organismem, nezpůsobuje v něm žádné vedlejší efekty a nahrazuje či vylepšuje jeho funkci,“ vysvětluje vědkyně Leona Mahelová. Ta byla hostem ranního vysílání Rádia ZET. V dnešní medicíně se s tím setkáváme běžně. „Mezi biomateriály můžeme zařadit třeba kardiostimulátor nebo kloubní náhrady, ale také třeba kontaktní čočky nebo zubní plomby,“ dodává. Mahelová je zároveň členkou projektu JUNG (Juniorské granty) Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.  

Před týdnem 16:07

Film Tmání má člověku s depresí dodat pocit, že v tom není sám, říká jeho autor Ondřej Moravec

Autobiografický animovaný film Tmání Ondřeje Moravce seznamuje diváky s pocity člověka trpícím depresemi. On sám se s těmito problémy potýká už 14 let. Snímek navíc vytvořil v prostředí virtuální reality. Čtyřiatřicetiletý Filmař Ondřej Moravec byl hostem ranního vysílání Rádia ZET a přiznal, že snímek je zaměřen především na mladé lidi. „Studenti za mnou po projekci filmu chodí a svěřují se mi se svými problémy,“ popisuje.  Projekce filmu je současně k vidění až do 12. února příštího roku v pražském Centru současného umění DOX.

Před týdnem 15:49

Snažíme se odbourat myšlenku, že matematiku v životě nepotřebujeme, říká manažerka centra Didaktikon

„Matematika je složitá v tom, že její využití vidíme až za nějaký čas. Staví na sebe a dřív nebo později se nám ukáže, že ji opravdu potřebujeme,” myslí si matematička a manažerka science centra Didaktikon Tereza Martínková Bártlová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. V rámci programu v Didaktikonu se s návštěvníky věnuje i animovanému seriálu Simpsonovi, který je podle ní plný skrytých narážek na matematiku, fyziku a ostatní přírodní vědy. 

Před týdnem 17:56

Zápasník Procházka se ve videoklipu režíroval dobře, říká frontman Eddie Stoilow

Kapela Eddie Stoilow bude mít 5.12. premiéru písně a videoklipu. Jedná se o první novinku v nové sestavě. „Ještě jsme toho spolu tolik nezažili, ale vypadá to na klidnou budoucnost. Od covidu máme snad milion nových věcí. O to hůř se z toho ale vybírá,” popisuje frontman kapely Jan Žampa. V klipu bude hrát zápasník UFC Jiří Procházka. „Jirka je můj dobrý kamarád. Ten song je takový motivační, on se do toho perfektně hodí. Režíroval se jednoduše, měl největší disciplínu,” dodává ranní host Rádia ZET. 

Před týdnem 16:42

Dominika na cestě: Dřív mě hrozně stresovalo, co budu jíst a kde budu spát. Teď už to neřeším

Na první cestu se Dominika Gawliczková vydala v 19 letech. Bylo to do Španělska. „Vyrazila jsem, ale vůbec jsem nevěděla, jak se to dělá nebo co to obnáší. Tehdy jsem zápasila i s tím, jak postavit stan. Před cestou jsem si to trénovala v obýváku. Počáteční problémy byly roztomilé. Co budu jíst, kde budu spát. Dřív mě to hrozně stresovalo, teď už to neřeším. Většinou nevím, kde budu spát a co budu jíst,” směje se cestovatelka a motorkářka Gawliczková známá jako Dominika na cestě. Ačkoliv studovala strojní inženýrství, živí ji cestování. „Pořádám přednášky z cest a píšu o tom knihy. Když se vrátím z výpravy, jezdím po celé republice a někdy i po Slovensku. Ráda o tom vyprávím,” dodává ranní host Rádia ZET.