- Podcasty
- Spot

Poslechněte si podcast: Budou sdílené domy budoucností bydlení? V Praze se rýsuje první projekt
Spolek Sdílené domy rozjíždí v Česku nový typ komunitního bydlení. V čem se liší sdílené bydlení od jiných forem společného vlastnictví a jak se k němu dopracovat? O tom mluvili v urban magazínu Spot členové spolku Adéla Zicháčková a Štěpán Mairovský. Alžběta Medková
Spot
Spot je magazín Radia Wave o urbanismu, veřejném prostoru a životě ve městech. Zkoumá, čím žijí česká města a jejich obyvatelé. Hledá přehlížená témata, pátrá po souvislostech, zpovídá osobnosti, pro které je město víc než jen shluk domů.
Bohdalec a Slatiny čeká nejspíš masivní zástavba. Mohlo by to jít i jinak?
Území Bohdalec-Slatiny bude po Bubnech, okolí Smíchovského nádraží nebo Nákladovém nádraží Žižkov zřejmě další částí Prahy, kterou pohltí hustá zástavba. Vítěz letošního ročníku soutěže o nejlepší diplomovou práci z oblasti architektury, krajinářství a urbanismu Jakub Wiesner se ve své diplomce věnoval alternativnímu využití této lokality. V magazínu Spot mluví o tom, co pro Bohdalec a Slatiny navrhuje a proč mají “špinavá“ a zdánlivě prázdná místa pro města svůj význam.
„Ústí by mělo mít právo na psychoanalýzu.“ Co je právo na město a umíme si ho v Česku vydobýt?
Komu patří město? Třeba takové Ústí nad Labem? Na to se pokouší odpovědět stejnojmenná výstava v ústecké galerii Hraničář. S kurátorkou Martinou Johnovou a etnologem Ladislavem Zářeckým jsme si povídali, co znamená mít právo na město, jaké městské problémy v Ústí místní ne-řeší a jak je to vůbec s veřejným prostorem českých měst.
Americká města jsou jako donut, říká urbanistka. Jak ovlivňují plánování měst rasismus a segregace?
Podepisuje se na podobě měst rasismus? A jakým způsobem? Díky hnutí Black Lives Matter se téma rasismu a segregace v urbanismu dostalo i do Česka. Architektka a urbanistka Bára Šafářová, věnující se prostorové diskriminaci menšin, v magazínu Spot vysvětluje, jaký je vztah mezi rasismem a územním plánováním a jak se na podobě amerických měst podepisuje rasová a příjmová segregace. Stranou nezůstala ani podoba českých měst a to, jak přívětivá jsou pro ženy nebo handicapované.
„Jako když si zajdete pro mouku k sousedovi.“ Místní místním budují solidární město pro všechny
Nabít si telefon, v klidu se posadit nebo dostat sklenici vody jsou pro většinu z nás naprosto běžné věci. Pro lidi bez domova nebo v nouzi jsou ale často nedostupné. Změnit se to snaží organizace Místní místním. O tom, jak budovat sousedskou komunitu a zároveň pomáhat slabým, mluvily v magazínu Spot Ester z Místní místním a Kamila s Alžbětou z žižkovského Prostoru 39.
Architektura je služba, říká architekt, který staví domy v romské osadě
Je v romských osadách na Slovensku, kde žije mnoho lidí jen v nuzných chatrčích, prostor pro architekturu? Jak se dá v tak výjimečných podmínkách projektovat? A čím se navzájem architekti a obyvatelé osad dokážou obohatit? O tom a mnohém dalším ze své praxe vyprávěl v magazínu Spot architekt Michal Sládek, iniciátor projektu Architekti v osadě.
Budoucností městské dopravy budou nejspíš kola. Proč v Česku stále preferujeme auta?
Jarní vlna koronavirové epidemie v mnoha světových velkoměstech znamenala masivní rozvoj městské cyklistiky a útlum automobilové dopravy. Je kolo budoucností městské mobility a v čem jsou vůbec výhody cyklodopravy? A proč se v Česku zatím nic nemění? O tom přišel do magazínu Spot hovořit odborník na cyklodopravu Roman Meliška.
Kvalitní veřejný prostor je potřeba. Dávejme ale pozor, kdo na něm vydělává, říká urbanista
Jaký byl přístup developerů k městu na začátku 90. let a dnes? Formovala střední generaci architektů nenávist k sídlištím? A proč bychom neměli socialistická sídliště jen bezmezně obdivovat? O moderní i postmoderní architektuře, o veřejném prostoru, ale třeba i o anarchokapitalismu v architektuře mluví v magazínu Spot urbanista Maroš Krivý z Estonské akademie umění.
Mileniálové versus boomeři? Ne, nevyhovující pracovní podmínky architektů jsou problém všech
Probíhá v české architektuře konflikt mezi boomers a mileniály? A jak je to s vykořisťováním architektů, o kterém se v poslední době tak mluví? Skupina mladých architektů, architektek a socioložek se rozhodla provést výzkum, aby měli v ruce skutečná data. Pracují architekti hlavně načerno, berou muži víc než ženy a kdo pracuje víc – architekt nebo sociolog? Na to v magazínu Spot odpovídají Jakub Kopecký, Terezie Lokšová a Eliška Pomyjová.
Bedřiška přežije! Ostravská kolonie prozatím unikla zbourání, co ji čeká v budoucnu?
„Bedřiška vstala z mrtvých,“ říká Eva Lehotská, která stojí v čele místních už několik let. Obyvatelům bývalé dělnické kolonie před dvěma lety hrozilo vystěhování a celé lokalitě demolice. Dnes má před sebou revitalizaci a stavbu nových domů. Jak se to podařilo, si poslechněte v magazínu Spot. Uslyšíte v něm i rozhovor s Architekty bez hranic, kteří o Bedřišce natočili dokumentární film.
Žižkovský vysílač jsem původně navrhovat nechtěl, říká architekt Václav Aulický
„Nový vysílač Praha potřebovala, na mně bylo, jak taková obří stavba bude vypadat,“ vysvětluje architekt Václav Aulický. O zpočátku odmítaném a dnes naopak spíše obdivovaném vysílači vyšla nedávno kniha Žižkovská věž. Jaká je historie jedné z nejvyšších českých staveb, kde jinde mohl vysílač stát a patří výškové budovy vůbec do Prahy? O tom v magazínu Spot, natáčeném přímo ve věži, mluvili architekt Václav Aulický a historik umění a editor Žižkovské věže Jakub Potůček.