Vltavín
15. květen 2022

Poslechněte si podcast: Spolkový dům, Armáďák, Slavie. Společenské centrum projektoval pro německý spolek český architekt

Park v Dukelské ulici v Českých Budějovicích býval zahradou, na jejímž konci se rozkládala městská plovárna. Tam, kde vede nyní hlavní silnice, bývaly tenisové kurty a hřiště.

33:08

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před dvěma dny 37:57

Na vrchu Pulmon u Ledenic cvičili rakouští dělostřelci, jak porazit napoleonská vojska

Vrch Pulmon leží nedaleko Ledenic, kousek od Českých Budějovic. Je to jeden z dokladů historických paradoxů, protože na tomto kopečku pojmenovaném původně francouzsky se cvičili podle francouzských návodů rakouští dělostřelci, jak porazit napoleonská vojska.

Před týdnem 35:57

U Muckova zůstalo po těžbě mnoho podzemních prostor, zdejší vápenec byl proslulý svou čistotou

Je zajímavé, jaké a jak důležité doly a lomy v jižních Čechách máme, přesněji mívali jsme. V tomto vydání Vltavínu se do některých z nich podíváme. Uslyšíte například archivní reportáž z muckovských mramorových lomů.

Před 2 týdny 34:02

Včelná se původně jmenovala Mezives. Svůj současný název získala přes němčinu

Na průzkum zajímavých názvů obcí, měst a míst na jihu Čech a jejich původu se opět vydáme s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem.

Před 3 týdny 32:53

Zahájí za hájem, Chrášťany podle chrastí a Nákří na keři. Jak vznikly názvy jihočeských obcí

Vějíř zajímavých nahrávek, částečně archivních, částečně čerstvě natočených, nabízí magazín Vltavín. Vydáme se například s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem na procházku, při které připomeneme zajímavé názvy obcí, měst a míst na jihu Čech a objasníme původ těchto názvů.

6. listopad 2022 33:10

Naši předkové měli větší cit pro budování krajiny než my, připomněl přírodovědec Jiří Andreska

Podzim je na jihu Čech vždycky ve znamení výlovů rybníků, rybářů, ale i myslivců vůbec, tak si je připomeneme v osobách Jiřího Andresky nebo legendárního rybáře Matěje Hlavsy.

30. říjen 2022 34:40

Kdybyste si v době Petra Voka objednali pivní desítku, museli byste vypít asi 650 litrů

Rožmberská hrobka, příběh hledání. To je název knihy, která se brzy objeví na pultech knihkupectví, ale je to také skutečný příběh o objevování tajemství rodu Rožmberků. Už podruhé se k tématu vrátíme v magazínu Vltavín, ale tentokrát přidáme i humornější část rožmberské historie.

23. říjen 2022 39:20

Když podzimní slunce svítí do kostela ve Vyšším Brodě, ukazuje místo, kde se skrývá hrobka Rožmberků

Třináct let se archeologové a geofyzikové průběžně vraceli do klášterního kostela ve Vyšším Brodě, kde bádali, ale také postupně psali unikátní příběh o hledání a objevování rožmberské hrobky.

16. říjen 2022 34:01

V doudlebském kostele uchovávají berly zázračně uzdravených poutníků

Ve Vltavínu si projdeme jihočeskou obec Doudleby. A stejně tak nás čeká i cesta do historie Doudleb. Provedou vás redaktor Zdeněk Zajíček a místní historik a kronikář Jan Šimánek.

9. říjen 2022 40:02

Jihočeské ryby chutnaly i ve Vídni nebo ve Vatikánu. Dovolit si je ale mohli jen bohatí

Druhý říjnový víkend je na jihu Čech ve znamení výlovu největšího rybníka Rožmberka. A tak se probereme archivními rozhlasovými nahrávkami na rybářské téma.

2. říjen 2022 29:27

Za posledních sto let se budějovické náměstí jmenovalo sedmkrát jinak

Víte, kde býval v Českých Budějovicích „Frajťák“? Nebo kde byste našli Stínadla a co ten název znamenal? A kudy a kam byste šli, pokud byste se vydali Starou cestou?