4. květen 2022

Poslechněte si podcast: Společné výlety seniorů, cvičení, tréninky paměti, besedy o zdraví... Setkání s Jarmilou Chovancovou

Aktivní pohyb, výlety, trénování paměti i zajímavé přednášky. Tomu se v Odrách věnují senioři, kteří mají chuť se potkávat i něco nového se naučit. Za aktivitami stojí činorodá seniorka a předsedkyně Oderské akademie třetího věku Jarmila Chovancová.

10:59

Odpolední interview

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi známými i neznámými, které ale stojí za to poznat.

Web

Před třemi dny 11:02

Lov pašeráků jako melouch? Takhle nějak to má zoolog František Příbrský

Povolání - lovec pašeráků. To zní jako z nějkého dobrodružného filmu. S jedním takovým člověkem vás seznámíme. Pro upřesnění ale musíme říct, že lovení pašeráků je pro Františka Příbrského jen něco jako melouch. Ve skutečnosti působí jako terénní zoolog v Indonésii.

Před šesti dny 08:44

Proč se Jindřichovu říkalo slepičí vesnice? I to vám prozradí v tamním muzeu

Muzeum v Jindřichově na Osoblažsku najdete v budově bývalé fary. Exponáty do něj shromáždili a od počátku se o něj starají místní senioři.

Před týdnem 10:20

Bravantický barokní kostel sv. Valentina patří k nejstarším v okolí

Barokní kostel v Bravanticích na Novojičínsku je zasvěcen svatému Valentinovi. Chrám je vedle zámku dominantní památkou obce a patří navíc k nejstarším v okolí. Teď ho částečně kryje lešení, protože prochází opravou.

Před týdnem 10:40

Vlasta Ručková bývala profesionální řidičkou. Za volantem strávila přes 70 let

Paní Vlasta Ručková je šarmantní dáma, která doprovází rozhlasovou legendu, pětadevadesátiletého dirigenta a skladatele Pavla Staňka. Jejím osudem se však stal volant.

Před týdnem 10:45

Sběratel uniforem otevřel v Ostravě Vojenské muzeum

Ostrava má nové muzeum. Věnuje se vojenské historii 2. světové války. Sběratel Pavel Pokorný, rodák z Českého Těšína, do něj umístil své rozsáhlé sbírky vojenských uniforem z tohoto období.

Před týdnem 11:32

Divadelní angažmá v Ostravě pro mne hodně znamenalo, vzpomíná herec Tomáš Dastlík

První divadelní angažmá a s ním i doslova role snů. Tak vzpomíná na deset let svého života, které kdysi prožil v Ostravě, herec Tomáš Dastlík. Vyzpovídali jsme ho u příležitosti ostravských Letních Shakespearovských slavností.

Před týdnem 11:50

Znovuoživení starobohumínského kroje se už 11 let věnují Krojovanky

Sukně až po paty, zdobená zástěra, vyšívaný čepec, bílá halenka a nabíraný kabátek. Znovuoživení starobohumínského kroje se v Bohumíně už jedenáct let věnuje spolek Krojovanky. O tom, kde šikovné ženy před nedávnem předvedly a dokonce i darovaly své kroje, uslyšíte v rozhovoru s Ludmilou Uhrovou a Kamilou Smigovou.

Před 2 týdny 10:39

Na ostravském Měsíci autorského čtení opět nechyběl Arnošt Goldflam

Na Měsíc autorského čtení, který probíhá každý červencový večer také v Ostravě, přijel herec, dramatik, režisér a spisovatel Arnošt Goldflam. Vyzpovídali jsme ho před čtením v klubu Provoz. Jak prožívá prázdniny? A co nového napsal?

Před 2 týdny 11:42

Fotbalisté z Řepiští se chystají slavit. Jejich klub byl založen přesně před 60 lety

Napadlo vás někdy při kosení trávy kolem domu, kolik práce byste museli věnovat údržbě trváníku na fotbalovém hřišti? Předseda letošního jubilanta, šedesátiletého fotbalového klubu TJ Řepiště, René Kurák, to ví naprosto přesně.

Před 2 týdny 12:31

Zřícenina hradu Starý Jičín láká na krásné výhledy a letos už opět i na kulturní program

Zřícenina hradu Starý Jičín je místo jako stvořené pro dobrodruhy, romantiky i milovníky historie a krásných výhledů. Patří mezi ně i Arnošt Pokorný, který před patnácti lety změnil ze dne na den profesi a stal se kastelánem. Hrad pomáhá spolu s dobrovolníky a obcí Starý Jičín rekonstruovat a taky na hradě pořádá různé kulturní a zážitkové akce.