Blízká setkání
7. září 2022

Poslechněte si podcast: Spisovatelka Iva Pekárková: Ten příběh je pravdivý. Česká otrokářská rodina lákala oběti za lepším

S orlem na zádech je nejnovější kniha spisovatelky Ivy Pekárkové. Tentokrát se zaměřila na novodobé otrokářství. Co zažívala jako taxikářka v Londýně? Je pravda, že v Anglii, kde žije, stále prší? Kolik má díky svému partnerovi příbuzných v Nigérii? A kdy půjde příběh z knihy k soudu? Více v rozhovoru Adély Gondíkové.

29:38

Blízká setkání

Vydává: Český rozhlas

Tereza Kostková a Adéla Gondíková vedou rozhovory s hosty, které znáte, anebo které stojí za to poznat. Blízká setkání vysíláme každý všední den po jedenácté na Dvojce. 

Web

Včera 28:20

Kuchař Filip Sajler: Víte, jak připravit správná míchaná vejce?

Zdá se vám, že udělat míchaná vajíčka je něco rychlého a jednoduchého? „Naopak, je to velká věda,“ ujišťuje kuchař, známý z televizního pořadu Kluci v akci. Chodí do práce rád? Jak a proč se stal automobilovým závodníkem? Má oblíbenou rychlost? Jak reagoval na trend veganství? Je vegetariánská kuchyně dražší a složitější?

Před dvěma dny 30:22

Petr Salava: Porazil jsem sprintera Useina Bolta

Co může mít sport a hudba společného? Například Petra Salavu, který napsal deníkovou formou novou knihu. Je tentokrát o lockdownu. „Je dobré to zaznamenat,“ ujišťuje. Kterou hudbu má on sám rád? Archivuje si svoje scénáře? Je pravda, že k nám přinesl „mexickou vlnu“‘? Kdo mu vozil desky ze zahraničí v době totality? Končí klub Amfora? Na koho vzpomíná?

Před čtyřmi dny 28:46

Kraus, Březina, Preissová, Bobek, Krámská. To nejlepší z Blízkých setkání

Sestřih toho nejlepšího z vysílání uplynulých dní. Moderují Tereza Kostková a Adéla Gondíková.

Před pěti dny 29:35

Michaela Dohnálková: Jak poznat kvalitní čokoládu? „Podívejte se na složení“

Za své čokolády dostává světová prestižní ocenění. „Každý si myslí, že mám sladkou práci, ale cukru používám málo. Sladká je ta práce tím, že je to láska,“ svěřuje se Michaela Dohnálková. Jak postupuje při pražení bobů? S kolika lidmi na čokoládě spolupracuje? Kolik dnů se vyrábí? Co všechno do čokolády patří? Je zdravá? Poslechněte si v audiu.

Před šesti dny 26:23

Michal Kubal: Jeho styl komunikace vstoupí do dějin

Na selfie a rozhovor s prezidentem Zelenským necelý měsíc po začátku války na Ukrajině je pyšný. „Je to to nejvýjimečnější,“ je si jistý známý televizní novinář a moderátor. Jaké jsou jeho vzpomínky na pohřeb britské královny Alžběty? Co si balí do kufru do Anglie a co na Ukrajinu? Byla jeho žena proti, aby odjel na Ukrajinu? Patří zbraň do ruky novináře? Má pocit, že je svět bezpečný?

Před týdnem 28:25

I introverti překvapí, říká neuropsycholožka Lenka Krámská. Povídá si s pacienty při operacích mozku

Při operacích mozku si s pacienty povídá. Důležitá je znalost pacienta před zákrokem, abych věděla, jak funguje, zdůrazňuje Lenka Krámská, vedoucí oddělení klinické psychologie Nemocnice Na Homolce. "Můj první případ byla žena, která měla mozkový nádor. Diagnostikován byl krátce po porodu, a projevil se epileptickým záchvatem. Byl v místě pro řeč. Proto byla operace při vědomí.“ O čem si s pacienty povídá? Mohou být epileptické záchvaty způsobené i psychikou?

Před týdnem 26:49

Miroslav Bobek: Když se s gorilami potkáte tváří v tvář, je to jeden z nejúchvatnějších zážitků

Mluví o gorilách jako o kamarádech. „Označení zvíře je u nich nesprávné. Před lety, ještě když jsem byl v rozhlasu, jsem o nich začal mluvit jako o trochu jiných lidech,“ vzpomíná. Co všechno zažil za dobu svého ředitelování? Jak odpovídá na otázku, které zvíře má nejraději? Chtěl pracovat se zvířaty už od dětství? Jaké poznatky nasbíral během svých cest po světě?

Před týdnem 26:19

Martina Preissová: Psaní není útěk od herectví, ale jedna z cest mého uměleckého života

Mají v nebi skleničky? To je název nové knihy Martiny Preissové, které je při psaní dobře. „To je jediná chvíle, kdy jsem úplně sama,“ podotýká v Blízkých setkáních herečka a autorka v jedné osobě. Jaký byl pracovní název knihy a proč? Kdo ho změnil? Byly případy, kdy mazala stránky? Kdo je prvním čtenářem jejích knih? Dala ji číst svým dětem? Jak vnímala pohřeb královny Alžběty?

Před týdnem 27:47

Spisovatel Jiří Březina: Detektiv Tomáš Volf jednoho dne zaťukal na dveře mého mozku

Je dvojnásobným držitelem ceny Detektivka roku. „Nikdy mě nenapadlo, že bych něco psal. Přišlo mi to jako nedostižný sen,“ přiznává úspěšný autor, který v dětství považoval za svůj vzor britského spisovatele A. C. Doyla. Mluví mu detektiv Tomáš Volf do děje knihy? Jaký případ řeší ve svém posledním románu? Nechá ho v budoucnu zemřít? Kam všude se dostal při přípravách na své knihy? Kde bere čas na psaní, když má rodinu? Poslechněte si v audiu.

Před týdnem 28:24

Hudebník David Kraus: Říkám své dceři: Buď holčičkou! Ale je mi až strašidelně podobná

„Doktor mi ji ukázal ještě v bříšku. Dnes po roce a půl mi doma pobíhá osobnost, která je mi až strašidelně podobná. Až jsem vyděšený, aby tam ten Kraus nebyl celý,“ směje se. Co provedla malá Esterka doma v kuchyni? Jak muzikant prožívá její domácí řádění? Má krásné zážitky se svojí romskou kapelou? Umí romsky? Má pocit, že se svět zbláznil? Hladí ho rozhlas po duši?