Jak to vidí...
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Spisovatelka a publicistka Zuzana Maléřová. Nosí na řetízku raději houslový klíč, nebo křížek?

Jak vznikaly její audioknihy O květině a Houslový klíč? Nosí na řetízku raději houslový klíč, nebo křížek? Jakou roli sehrála v jejím životě spisovatelka Marie Podešvová? Jak rozumět tomu, že je pro ni fotbalové hřiště sociologický vzorek společnosti? Cítí za rozhlasovým mikrofonem okamžiky propojení s posluchači?

27:04

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 25:53

Expertka Hejlová: Influencer marketing? Ubránit se mu je velmi těžké. Regulace státu pokulhává

Reklama je konstanta lidského věku. Vyhnout se jí je dnes téměř nemožné. I proto, že stále více firem využívá k sebeprezentaci nebo k propagaci svých výrobků služeb influencerů na sociálních sítích. Jakou budoucnost má tento způsob reklamy? Jsou dnešní digitální tvůrci féroví? Expertka na strategickou komunikaci Denisa Hejlová v audiozáznamu ještě vysvětlí změny ve vizuální identitě některých firem a přiblíží, jak vypadala reklama dřív.

Včera 25:14

politoložka Vladimíra Dvořáková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Včera 24:34

Politoložka: Přijímačky na SŠ? Rozhořčení je namístě. Stát selhal. Z dětí dělá pokusné králíky

Na střední školy se letos hlásily početné populační ročníky. Míst je ale málo. Někteří rodiče stále hledají školu pro své děti. Proč k takové situaci došlo, když už před 15 lety bylo zřejmé, že tyto děti budou letos opouštět devátou třídu? Jak problém řešit? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě pohovoří o složité situaci kolem jmenování ústavních soudců a vysvětlí i to, co se aktuálně děje kolem ministryně obrany Jany Černochové.

Před dvěma dny 27:11

Jsou v "rezervaci tmy" návštěvníci vítáni? Odpoví ředitelka Turistického regionu Jizerské hory

Čím si Jizerskohorské bučiny zasloužily zápis do seznamu Světového dědictví Unesco? Proč by turisté měli chodit v Jizerských horách jen po značených cestách? Změnil podle Denisy Merenusové covid chování turistů? Jsou v mezinárodní "rezervaci tmy" návštěvníci vítáni? Jak Jizerským horám pomáhá káva? Může existovat rivalita mezi Libercem a Jabloncem, když obě města spojuje tramvaj?

Před čtyřmi dny 24:55

Švihlíková: Obraty o 180 stupňů a chybějící analýzy. Takhle se nespravuje ani králíkárna, natož stát

Vláda Petra Fialy představila balíček úsporných opatření, kterými chce zpomalit růst schodku státních financí. S vlastním návrhem však přišla i Českomoravská konfederace odborových svazů. Která z opatření jsou opodstatněná a realistická? Jaké by mělo být tempo snižování schodku? A kde je vlastně prapůvod celého problému? Ekonomka Ilona Švihlíkoví v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se reformy projeví v našich peněženkách, a vysvětlí, jak silné a atraktivní je uskupení BRICS.

Před pěti dny 24:39

Meteorolog Žák: Teplota stoupá, v létě nastane efekt El Niño. Zacloumají vedra i s Českem?

Vědci varují, že se blíží překročení symbolické hranice jednoho a půl stupně průměrného oteplení. „Jediná pozitivní věc je, že oteplení by mělo být pouze krátkodobé,“ vysvětluje jev El Niño meteorolog a moderátor počasí České televize Michal Žák v pořadu Jak to vidí… na Dvojce. Moderuje Zita Senková.

Před šesti dny 25:41

Komentátor Černý: Turné po Evropě i G7 v Hirošimě se Zelenskému vyplatily. Podpořila ho i Indie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na nedávném summitu skupiny G7 v japonské Hirošimě hledal podporu pro svou zemi u lídrů sedmi bohatých ekonomik a nejenom u nich. Jak pochodil? Proč se Brazílie chová více než vlažně? A jak se k válce na Ukrajině staví Čína? Zahraničněpolitický komentátor Adam Černý v audiozáznamu ještě vysvětlí pragmatický postoj arabského světa, okomentuje napětí mezi Paříží a Římem a upozorní na zvláštnosti řeckého volebního systému.

Před týdnem 26:04

Advokát Smutný: Izrael oslavuje s hrdostí svoji nezávislost. I po 75 letech ale stále nemá ústavu

Izrael si připomíná 75 let od vzniku nezávislého židovského státu. Nakolik ho ohrožují kroky Číny a Ruska? A čím argumentuje premiér Benjamin Netanjahu, když tvrdí, že i po přijetí soudní reformy zůstane Izrael silnou demokracií? Advokát Pavel Smutný v audiozáznamu ještě připomene, za co dostal Cyril Höschl Cenu Arnošta Lustiga, a zavzpomíná na operní pěvkyni Soňu Červenou.

Před týdnem 25:14

Politolog Lubomír Kopeček: Do voleb 2025 by se ekonomika mohla zvednout. A nálada lidí také

„Kritika mi přijde přehnaná, bylo rozumné předložit všechny návrhy v jednom,“ komentuje politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI balíček úsporných opatření, který představila vláda Petra Fialy. Jak vycházejí v historickém srovnání snahy různých vlád ozdravit veřejné finance a ušetřit? Jak to vidí… na Dvojce moderuje Vladimír Kroc.