Jak to vidí...
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Pavel Kosatík: Rajčatová polévka v galeriích? Zvláštní. Ale jak jinak vyburcovat k ochraně klimatu?

V Egyptském Šarm aš-Šajchu skončila mezinárodní klimatická konference. Přestože šlo o největší akci svého druhu, konkrétní kroky pro zavedení již dříve přijatých závazků se naplno přijmout nepodařilo. Jak hodnotit výsledek? A jak vnímat protesty proti liknavé politice světového společenství na ochranu klimatu? Spisovatel Pavel Kosatík v audiozáznamu ještě probere česko-slovenské vztahy 30 let po rozdělení a zhodnotí debaty kolem prezidentských kandidátů.

25:22

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 24:57

Václav Malý: Naše společnost je v budování míru ospalá. Klid zbraní bereme jako samozřejmost

Papež František na setkání se školáky opět apeloval na úsilí budovat mír. A to i v dobách, kdy válka zrovna nezuří. Jaká pozornost je věnována míru ve světě od vypuknutí války na Ukrajině? Bere západní společnost klid zbraní jako samozřejmost? A proč následovat moderní proroky? Biskup Václav Malý v audiozáznamu ještě zavzpomíná na Václava Havla a prozradí, o čem bychom měli přemítat v době adventu.

Včera 24:45

Jan Pačes: Kolik lidí uživí planeta? Možná 10 miliard. Za předpokladu, že lidstvo omezí své nároky

Podle nedávné zprávy OSN žije na planetě Zemi už přes osm miliard lidí. Poslední miliarda přitom přibyla za pouhých 11 let. Kam až může počet obyvatel stoupat? Kolik lidí planeta uživí? A bude se i přesto kvalita našeho života zvyšovat? Molekulární genetik Jan Pačes v audiozáznamu ještě vysvětlí, jaký smysl dává nulová tolerance proti covid-19, i to, zda v populaci pořád ještě koluje omicron.

Před dvěma dny 24:12

ekonomka Ilona Švihlíková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.

Před třemi dny 25:17

Kateřina Šafaříková: Orbán namíchal Evropě výbušný koktejl trpělivosti. Zbývá šalamounské řešení

Velkouherská šála na fotbalovém zápase nebo oficiální návštěva íránského ministra zahraničních věcí. Maďarský prezident Viktor Orbán dráždí Evropskou unii nejedním „detailem“. Nejvíce však svojí blokací 18 miliard určených Ukrajině. Co za odblokování Maďarsko požaduje? Jaké možnosti řešení Evropská komise vůbec má? Zpravodajka v Bruselu Kateřina Šafaříková v audiozáznamu ještě přiblíží problémy belgické komunity s marockými kořeny i to, jak v Belgii slaví advent.

Před čtyřmi dny 25:26

Jan Kubáček: Chodit do televize stačit nebude. Volbu prezidenta rozhodne „program peněženka“

O post hlavy státu bude bojovat 9 z 21 přihlášených kandidátů, kteří splnili zákonné podmínky. Nemusí to však být číslo konečné. Tři uchazeči se proti vyřazení odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Co rozhodne prezidentskou kampaň? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě prozradí, co odblokuje vyjednávání o nové koalici v Praze, a vysvětlí prezidentovy výhrady k zákonu o státní službě.

Před pěti dny 25:59

Oftalmolog Petr Sklenka. K čemu při výuce budoucích očních lékařů potřebuje prasečí oko?

Pamatuje si svoji první operaci šedého zákalu? Co musí umět mikrochirurg, který operuje oko? Jaké okolnosti ho přivedly k operování šedého zákalu v Bejrútu v rámci humanitárního programu MEDEVAC? V čem jsou operace na misi jiné, než v domácím prostředí? Jak tamější pacienti reagují, když je pozdraví arabsky? K čemu při výuce budoucích očních lékařů potřebuje prasečí oko? Má něco společného operace očí a bubnování? Jak najít jiný úhel pohledu na svět?

Před týdnem 24:27

komentátor Adam Černý

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc.

Před týdnem 25:13

Pavel Smutný: Pozice Ukrajiny oslabuje. Putin vede Rusko někam, odkud není návratu. A není v tom sám

Z víkendového ostřelování jaderné elektrárny v Záporoží se obviňují válčící strany navzájem. Podle Kyjeva jde o součást ruského plánu nechat Ukrajince umrznout k smrti. Podle Moskvy jde o cílenou provokaci Ukrajiny. Jak moc je situace vážná? Hrozí jaderná havárie? A proč se ještě nepodařilo válku ukončit? Advokát Pavel Smutný v audiozáznamu ještě zhodnotí výsledky klimatické konference COP27 i pokusy Izraele sestavit novou vládu.

Před týdnem 24:48

Iva Holmerová: Akutní medicína je špičková. Starat se preventivně o své zdraví nám ale nejde

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhuje, aby se do českého zdravotnictví vrátila nadstandardní péče. Podle jeho odůvodnění to přinese zkvalitnění péče pro všechny. Zlepšit by se podle něj měla i prevence a dostupnost lékařů. V čem jsou největší slabiny českého zdravotnictví? Gerontoložka Iva Holmerová v audiozáznamu ještě vysvětlí úskalí prodloužení věku odchodu do důchodu i to, na jaké problémy naráží systém sociální péče.