- Podcasty
- Špína
Poslechněte si podcast: Nerozbíjet, ale rozvíjet. WW/RLLX představují album Ending spaces
White Wigwam a Rouilleux letos na podzim vydali další společnou nahrávku nesoucí název Ending spaces. Album, které vyšlo pod hlavičkou pražského kolektivu Klang-und-Krach, je plné ambientních ploch a imaginativních zvuků. Pozvali jsme proto Martina s Lubošem, kteří za projektem stojí, do studia, abychom mohli nahlédnout za závěs do jejich tvůrčího procesu a při té příležitosti i zabrousili trochu do historie.
Špína
Za zdi zavřených zkušeben, garáží, podzemních klubů. Každý čtvrtek Judita Císařová, Honza Šamánek a Petr Wagner provádí posluchače sklepeními lokální i zahraniční DIY scény. Neštítí se ničeho – od punku a hardcoru až k undergroundovému rapu nebo temné elektronice. Listují katalogy nezávislých labelů i stránkami fanzinů, připomínají zásadní milníky z historie, zpovídají kapely a odkrývají mapu scény. Čím víc špíny, tím spíš nastraží uši.
Tajemství skrytá za zdí zahrady. Barbora Hora pootvírá bránu k novému EP
Nahrávka nesoucí název Forgotten garden, wild growth vychází dva roky po debutovém EP The place I’m missing. Hudebnice Barbora Hora se přesunula z jurty do pražského studia Tropical cell a tentokrát sezvala i širokou plejádu hostů a hostek. Tajuplná zákoutí desky, úskalí osamoceného hraní i nejzajímavější koncertní spot jsme probrali tento týden ve Špíně za doprovodu příjemně melancholického playlistu.
Lesk a bída pop punku. Dostáváme se na kobylku kontroverzemi opředeného žánru
Letošní rok se výročími jen hemží, od Nirvany po Kafku, a my na ně často rádi ve Špíně reagujeme. Tohle však může působit až skoro bizarně – letos uběhlo 30 let od vydání alba Dookie od kapely Green Day a stejný čas uplynul i od releasu Smash, který mají na svědomí The Offspring. Obě desky katapultovaly kapely do mainstreamu a zároveň pomohly definovat onen měňavý pojem punk rocku či pop punku, v Česku také neo-punku.
The Cure vydali nové album. Od prvního singlu se mluví o návratu do nejlepší formy
Robert Smith a spol. jsou zpět s novým albem Songs Of A Lost World, které už od prvního singlu vzbuzuje nadšení a spekulace o transformaci kapely do vrcholné formy. Špíně se tedy naskýtá ideální příležitost ponořit se do jejich tvorby a pospekulovat nad tím, čím si The Cure získávají srdce fanoušků a fanynek napříč generacemi už od svých počátků v roce 1976.
Neveselé, truchlivé jsou kraje české. Posloucháme zahraniční hudbu inspirovanou místními reáliemi
Nedávno jsme si, v návaznosti na jeho stoleté výročí, posvítili na odraz díla Franze Kafky u zahraničních kapel. Kafkovské motivy však nejsou jediným lokálním inspiračním zdrojem, který prosákl do písní i desek zahraničního hudebnictva. Své silné zážitky z různých míst, z četby či shlédnutí filmů vytěžil totiž kde kdo a nečekal nás pouze výlet do divokých devadesátek. První zmínky sahají až do šedesátých let.
Proklatě tenká hranice do zásvětí. Slavíme Samhain v křivácích a chystáme se na zimu
Halloween, Samhain, nebo Dušičky? Ve Špíně tento týden přišla řeč na stěžejní podzimní svátek, jehož kořeny sahají až do dob před naším letopočtem. Výhledy do života starých Keltů skrze pavučinami obalená okénka nám doprovodily kapely, jež se halloweenskému tématu nebály zasvětit nějakou tu skladbu – od Sonic Youth či Joy Division až po Slávka Janouška. Těšte se na trochu religionistiky a hodně eklekticismu!
Navěky a na skok. Pátráme po vlivu expatů na lokální nezávislou scénu
Tento týden jsme se ve Špíně zahleděli do minulosti i současnosti. Naším cílem bylo zjistit, jaký dopad zanechaly na podobě DIY scény osoby, které se na delší či kratší dobu rozhodly zakotvit v Česku. Hudební zářezy do srdce Evropy totiž vedou od crustu po noise rock až někam k ambientu. A pochopitelně jsme se nevyhnuli ani vydavatelským či jiným aktivitám.
Noční můry z kroniky budoucnosti. Projíždíme novinky z české a slovenské DIY scény
Podzimní plískanice a krátící se dny si žádají trošku rozčechrat a povzbudit mysl něčím svěžím a novým. A co by mohlo posloužit líp než náhled do chystaných (či nedávno dopečených) desek a EP, které si přichystaly lokální nezávislé kapely a projekty. Ve Špíně jsme se tak po zahraničních novinkách podívali do českých a slovenských zkušeben a studií. Žádnou veselou notu ovšem nečekejte, kromě stresu a paranoie na nás z repráků vyskočil i skin z kapradiny. Pořád na útěku!
Přidat světu trochu tajemství. Nahlížeme za těžké závěsy kodaňského labelu Janushoved
Kazetový label Janushoved slaví 10 let fungování, což nám zavdalo příležitost podívat se mu pořádně na zub. Zajímalo nás, v čem je úmyslná kryptičnost vlastně bytostně punkovou nebo proč jeho šéf od počátku volí sjednocenou antickou estetiku. A za doprovodu pečlivě vybraného playlistu se podařilo odhalit, že na Janushoved nevychází jen a pouze ambientní šumění, jak by se mohlo na první dobrou zdát.
Hlavním snem je žít v klidu. Anki o nové desce, absenci vzorů a budování vztahů s producenty
I want to feel safe - tak jsem jmenuje nové album česko-vietnamského rappera Ankiho. K mnohdy syrovým výpovědím o životě z předešlých No More Drama či EU Passport Karaoke EP, přibyly nové střípky příběhů, které by svou tvrdostí nezapadly ani v textech leckteré přísné punkové kapely. Právě jeho přístup nás ve Špíně přinutil pozvat si ho do studia a probrat místní rapovou scénu, proměny jeho zvuku i osvobozující moc storytellingu.