• Podcasty
  • Český rozhlas - Umění a kultura
Český rozhlas - Umění a kultura
2. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Špína: Překonej zeď, vykroč do Pásma aneb slezský vítr dovál s Janem Pospíšilem až do Prahy

Po měsících domlouvání k nám do studia zavítal Jan Pospíšil z Václavovic na Ostravsku. Jan se v posledních letech zasadil o tematicky a hudebně pestré projekty, o jejichž ideových rozměrech bychom si mohli povídat doslova hodiny.

45:10

Český rozhlas - Umění a kultura

Vydává: Český rozhlas

Osobnosti, díla, novinky české i světové kulturní scény.

Web

Před třemi dny 26:04

Kultura Plus: Nový seriál České televize s názvem Svatá představí týdeník Kultura Plus

Pozve vás na výstavu Kurta Gebauera do Chrudimi, nabídne reportáž z premiéry digitalizovaného filmu Jánošík, který vznikl už před více než sto lety a představí fotbalové pohádky. Připravila Michaela Vetešková.

Před čtyřmi dny 45:40

ArtCafé: Lámat si hlavu nad hádankami a šiframi

Rachel Mikos svůj výzkum na FF UK věnovala analýze mongolských hádanek. Dnes působí i jako odborná asistentka na Semináři mongolských, korejských a vietnamských studií na FF MU. Religionista Jan A. Kozák z Ústavu filosofie a religionistiky FF UK se k hádankám dostal při bádání na poli staroseverských mytologií. Václav Peca, který se zabývá matematikou a pedagogikou, popisuje charakter legendární šifrovací hry TMOU.

Před týdnem 47:07

ArtCafé: Vyšly dvě růžové knihy o spřízněnosti a odloučení

Vznik a záměr knihy Náhradka: Každé dítě by mělo vyrůstat doma, kterou vydal Vyšehrad, popisují její autorky: novinářka Barbora Postránecká a fotografka Jana Plavec. Nad buřičským titulem Zrušte rodinu: Manifest za péči a osvobození se zastavuje editor knihy, kurátor a umělec František Fekete spolu s Terezou Stejskalovou, kurátorkou a ředitelkou tranzitu. Právě tranzit.cz knihu Sophie Lewis vydal v překladu Olgy Pek.

Před týdnem 25:58

Kultura Plus: Jaké jsou Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante v divadelním zpracování nebo jak vypadá třímetrový "Jubilejní betlém" v pražském Klementinu?

Také to vám prozradí týdeník Kultura Plus. A bývalý slovenský premiér a renomovaný ekonom Ľudovít Ódor představí svou novou knihu Rychlokurz geniality. Připravila Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 48:13

ArtCafé: Žádný život není jenom těžký

Cenami ověnčený mezinárodní soubor Divadlo NIE se vrací do Česka, aby v Paláci Akropolis uvedl ve dnech 11. až 13. prosince v rámci přehlídky své tvorby tři představení: Muzeum vzpomínek, Konec všeho, navždy a Přicházíme zdaleka. Do ArtCafé přišli svůj způsob práce představit zakladatelé souboru: herečka a producentka Iva Moberg, režisér a umělecký ředitel souboru Kjell Moberg a herec Tomáš Měcháček.

Před 2 týdny 25:56

Kultura Plus: Kultura Plus vám představí mezinárodní divadelní projekt o mírovém vyjednávání

Nabídne vám také rozhovor s ředitelem Národního divadla Janem Burianem o novinkách první české scény a prostor dostane i nová šéfka pražského Rudolfina Julia Bailey.

Před 2 týdny 47:17

ArtCafé: Udržitelné kulturní instituce: 1 – Národní divadlo

Můžeme být udržitelní bez spolupráce s ostatními? Jak téma vnímají různé skupiny lidí? Jakou roli v tom všem hraje britský manuál Theater Green Book? A omezují principy udržitelnosti kreativitu? Diskuzi se správní ředitelkou Národního divadla Janou Dvořákovou, dramaturgyní činohry Ninou Jacques a režisérkou inscenace Ještě Chvilku Annou Klimešovou vedla moderátorka Anna Herza Tydlitátová.

Před 3 týdny 26:02

Kultura Plus: Z postu ředitele Galerie Rudolfinum odchází Petr Nedoma - jak hodnotí uplynulých 30 let a jaké má dnes pocity, to se dozvíte v týdeníku Kultura Plus

Podíváme se na inscenaci Valerie a týden divů v podání Laterny magiky na baletní představení Tramvaj do stanice touha na Jatkách78. A upozorníme, že začala vysílat nová televize NASA. Průvodkyní po kulturních aktualitách je Michaela Vetešková.

Před 3 týdny 43:04

ArtCafé: Matky se ztrácí z pracovního procesu

Jak se pracuje rodičům malých dětí? Je to v tradičních profesích jinak než v kultuře? O co se mohou mámy a tátové ve složité i krásné životní situaci opřít? Co jim slaďování jejich pracujících a pečujících povinností usnadňuje a co naopak hází klacky pod nohy?

Před 3 týdny 30:03

Špína: Šoková taktika a vymezování. Bunkerer se svíjí v rytmu krve, potu a železobetonu

Přísné projekce, masky, samply ze socialistické éry i fascinace tehdejší architekturou a grafikou. To vše v sobě skrývá projekt Bunkerer, čerstvá krev navazující na temnou a tísnivou EBM tradici. Do ní vplétá současná společenská témata a vyznává se ze silných inspirací industriálním Kladnem, odkud Vojta Líba, stojící za Bunkerer, pochází.