Špína
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Mastné háro na Oscarech a neutuchající deprese. Either/or Elliotta Smithe slaví 25 let

Kytarista a zpěvák Elliott Smith se zapsal do povědomí širokého publika jako melancholický, temný písničkář, který otevřeně zpíval o drogách, depresích i těžkém dětství. Hudebník připodobňovaný k Nicku Drakeovi, Kurtu Cobainovi a Lou Barlowovi letos oslavil hned dvě výročí. 25 let od vydání jeho nejzásadnější desky Either/or doplnilo ještě jedno smutnější výročí, které se týká se jeho dobrovolného odchodu ze světa.

36:32

Špína

Vydává: Český rozhlas

Za zdi zavřených zkušeben, garáží, podzemních klubů. Každý čtvrtek Judita Císařová, Honza Šamánek a Petr Wagner provádí posluchače sklepeními lokální i zahraniční DIY scény. Neštítí se ničeho – od punku a hardcoru až k undergroundovému rapu nebo temné elektronice. Listují katalogy nezávislých labelů i stránkami fanzinů, připomínají zásadní milníky z historie, zpovídají kapely a odkrývají mapu scény. Čím víc špíny, tím spíš nastraží uši.

Web

27. říjen 2022 35:40

Obušku z pytle ven, pankáče si vem! Vychází kniha mapující české předrevoluční punkové texty

„Stereotyp všedních dnů, kacíře pálejí, schody vedou nahoru, bomby na domy, všechno je špatně, zpátky na stromy!“ končí jedna ze slok nejslavnější písně pražské kapely Modrý tanky. Skladba Všechno je špatně, zpátky na stromy! poskytla i název nové knize Radima Kopáče, ve které se detailně věnuje předrevoluční punkové vlně u nás – tentokrát však z trochu jiného úhlu, než je obvyklé. O čem zpívali místní pankáči a jaké byly jejich peotické dovednosti jsme rozebrali ve Špíně!

14. říjen 2022 39:18

Špína: Jak se z projektu založeného partou pankáčů stane důležité kulturní a sociální centrum?

Nejdřív to byl rozbitý dům na náměstí, teď je to epicentrum nezávislé kultury na Ostravsku. Klub Futra v Orlové už 25 let úspěšně poskytuje prostor koncertům, přednáškám, zkušebnám, ale i nízkoprahovým službám. Jak se daří propojovat sociální práci s podzemní hudební scénou? O tom jsme se bavili s Kubou Lasotou a Blankou Kissovou z kolektivu Futry.

2. říjen 2022 34:15

Špína: Kapelu jsme založili, protože jsme neměli kámoše. Příběh britských punkáčů Leatherface

Měli našlápnuto k tomu stát se britskou Nirvanou, průlom do mainstreamu se ale nakonec nekonal. Ku příležitosti šesesátých narozenin Frankieho Stubbse jsme se ve Špíně rozhodli rozebrat příběh kapely Leatherface, kterou koncem osmdesátých let založil v přímořském městečku Sunderland společně s Dickiem Hammondem. Jak se na jejich tvorbě podepsala šeď upadajícího maloměsta, vzájemná kapelní rivalita a bohužel i alkohol?