Komentátoři: Národ hledal spasitele, našel hnutí ANO. Andrej Babiš si jde zřejmě pro výhru

Speciál Radiožurnálu
8. září 2021 48:43

Jsou lidé spokojeni se současnou situací v politice? Zdá se jim, že dosluhující vláda za čtyři roky zlepšila podmínky, ve kterých žijeme? A co bude pro voliče stěžejní, až se v říjnu vydají k volebním urnám? Jan Bumba se ptá komentátorů a analytiků.

Speciál Radiožurnálu

Český rozhlas

Speciální vysílání k různým událostem. Komplexní pohled na aktuální témata, politické debaty i přenos přímo z místa dění.

Web

Další epizody

Před šesti dny
53:47

Rozhodnuto. Tomáš Pancíř se v povolebním studiu Radiožurnálu ptal na možné scénáře dalšího vývoje

Jak politici naloží s důvěrou voličů? Pověří prezident sestavením vlády opět Andreje Babiše nebo lídra vítězné koalice Spolu? A jak povolební situací zamíchá memorandum o spolupráci, které spolu v sobotu večer podepsaly předvolební koalice Spolu a Piráti a STAN? Moderátor Tomáš Pancíř se přímo ve studiu ptal zástupců politických stran a koalic, kterým se podařilo dostat do Poslanecké sněmovny. Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu.

Před týdnem
01:44:34

Poslechněte si poslední superdebatu lídrů těsně před otevřením volebních místností

Jakými prostředky bychom měli brzdit růst inflace? Je nevyhnutelné zdražení úvěrů a hypoték? Na co použijeme miliardy, které přicházejí z Evropské unie v rámci Národního plánu obnovy? A jsme připraveni na další hrozby podobné pandemii covidu-19? Také na tyto otázky v pátek odpovídali lídři osmi stran, hnutí a koalic s nejvyššími předvolebními preferencemi. Poslechněte si celou superdebatu, která skončila těsně před otevřením volebních místností.

Před 2 týdny
54:55

Kdo bude příštím premiérem? Největší šance má Andrej Babiš, Šlachta je černý kůň, soudí komentátoři

O příštím premiérovi by mohly rozhodnout hlasy, které u voleb „propadnou“. V předvolební debatě to říkají komentáři, kteří se zamýšlejí nad povolebním vývojem. „Může se stát, že nakonec bude mít velkou váhu právě přerozdělování hlasů,“ uvažuje Lída Rakušanová. „Bude-li Andrej Babiš pověřen sestavením vlády, bude mít ve vyjednávání velkou výhodu. Záleží, jak dopadnou jednotlivé koalice a jak složité bude pro Andreje Babiše rozklížit jejich jednotnost,“ dodává Marie Bastlová.

Před 2 týdny
53:20

Speciál Radiožurnálu: Volby v Německu

Víkendové volby do německého parlamentu ukončily éru kancléřky Angely Merkelové. Mimořádně těsný výsledek předznamenává, že Německo čeká náročné koaliční vyjednávání. Vítězství ve volbách patří sociální demokracii SPD, hned v závěsu se ale umístila konzervativní CDU/CSU. Vůbec tak není jisté, že vládní koalici sestaví vítězná strana. Jaké změny čekají německou politiku? Kdo má největší šanci na kancléřský post? Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu.

Před 3 týdny
44:38

Předvolební debata: ČSSD, Urza.cz, SENIOŘI 21 a VOLNÝ blok

Jak chce jeden z účastníků debaty najít ve státním rozpočtu rezervu až bilion korun během jediného roku? Kdo vidí řešení snižování státního dluhu především ve zvýšení daně vysokopříjmovým obyvatelům? K čemu by měl soužit státní důchodový fond, který prosazuje další z diskutujících? Kdo přirovnává daňový systém k vybírání výpalného? A pro koho je unijní Grean Deal jen zástěrkou pro přerozdělování bohatství? Poslechněte si celou debatu.

Před 3 týdny
44:02

Předvolební debata: SPD, Volte Pravý Blok, Moravské zemské hnutí a Trikolora Svobodní Soukromníci

Deficit státního rozpočtu a dluhy jsou zločinné a nepřijatelné, shodli se kandidáti ve čtvrté předvolební debatě. Který z diskutujících by kvůli úsporám zrušil současné krajské uspořádání? Kdo nabízí řešení ve využívání psychotronických metod při důležitých rozhodnutích? Kdo se domnívá, že opustit EU by byla sebevražda? A proč podle jednoho z debatujících znamená evropský Green Deal pro české občany totální katastrofu? Poslechněte si celou debatu.

Před 3 týdny
44:11

Předvolební debata: Piráti a STAN, hnutí Otevřeme Česko, Strany zelených a Švýcarské demokracie

Proč je podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana stávající návrh státního rozpočtu na příští rok zločinný? Jak masivní propouštění státních zaměstnanců navrhuje hnutí Otevřeme Česko? Proč si zástupkyně Švýcarské demokracie myslí, že jsou elektrická auta nebezpečná? A proč Michal Berg ze Strany zelených přirovnává otázku zákazu spalovacích motorů k pomazánkovému máslu? Poslechněte si celou debatu.

Před 3 týdny
55:19

Předvolební debata: KSČM, Aliance pro budoucnost, Přísaha, Koruna Česká a Aliance národních sil

Kdo ze zástupců stran tvrdí, že Evropa se regulací prodeje spalovacích motorů „střílí do vlastní nohy“? Který z kandidujících se domnívá, že doplnit chybějící pracovníky na trhu práce nepomůže jakákoliv úřední metodika? A shodují se strany na něčem, pokud jde o regulaci schodku státního rozpočtu? Poslechněte si debatu volebních lídrů.

Před 3 týdny
54:57

Předvolební debata: koalice Spolu, hnutí ANO, strany Moravané, Levice a Hnutí Prameny

Snižování počtu státních zaměstnanců, redukce neziskových organizací, nová daň z kapitálu. I tak vypadají návrhy na stabilizaci veřejných rozpočtů, které představili zástupci politických stran v první předvolební debatě lídrů kandidujících stran. Který z diskutujících slibuje návrat k vyrovnanému rozpočtu už v příštím roce? Kdo označuje plány EU v oblasti klimatických změn za „ekologické běsnění“? A komu vadí příliv pracovníků ze zahraničí? Poslechněte si celou debatu.

15. září 2021
54:04

Předvolební speciál: „Společnost se dělí na příznivce a odpůrce Andreje Babiše,“ soudí komentátoři

Do voleb zbývá necelý měsíc. Kdo má největší naději na vítězství? Platí, že bez ohledu na výsledek bude vládu sestavovat Andrej Babiš? A jak mohou do složení nové vlády promluvit volební výsledky menších politických stran? Moderátor Jan Bumba se ve společném speciálním vysílání Radiožurnálu a Plusu ptá politologa Lukáše Jelínka a komentátorů Daniela Kaisera z Echo24, Jana Tvrdoně z Deníku N a Petra Hartmana z Českého rozhlasu.