Speciál

Český rozhlas

Speciální vysílání věnované aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti.

Web

Epizody

Před čtyřmi dny
25:10

Důchodová reforma? Záleží, jestli nám vadí, že vysokopříjmoví mají nízké penze, tvrdí expert Brabec

Současná vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM si vytkla za jednu ze svých priorit důchodovou reformu, nakonec ji ale nepředložila. Pouze ministerstvo práce pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) představilo novely, na nichž ovšem nepanuje shoda. „Odborníci mají poměrně jasno, co je rychlým řešením, jak systém vybalancovat do plusu. Ale jsou to politici, kteří to musí realizovat. A voliči s tím už mají špatnou zkušenost s pilíři,“ vadí Danuši Nerudové, rektorce Mendelovy univerzity.

Před pěti dny
54:03

Daniel Kaiser: Babiš se pořád neokoukal. Věřím, že v ODS bude ochota jít s ním do koalice nulová

Současný premiér Andrej Babiš (ANO) je podle posledního průzkumu agentury Median nejpřijatelnějším kandidátem na premiéra. Bude skutečně šéf hnutí ANO tím, kdo dostane po volbách první šanci na sestavení nové vlády? „Hodně překvapuje to, že Babiš je po osmi letech takto silný. Za posledních třicet let to v zásadě bylo tak, že politik se tou dobou už okoukal,“ všímá si Daniel Kaiser, komentátor serveru Echo24.

Před šesti dny
25:54

Až 10 procent lidí ohroženo nouzí? „Jenže co je u nás standard, je v Německu chudoba,“ říká expertka

V Česku bylo ještě před pandemií v roce 2019 necelých deset procent obyvatel ohroženo příjmovou chudobou. „To znamená, že milion lidí si nemůže dovolit dostatečný životné standard. Mezi seniory je to každý čtvrtý. Ohrožení jsou samozřejmě samoživitelé. Deset procent, to není zas tak vysoké číslo v porovnání s Evropou. Jenže to, co je český středně příjmový standard, by se už v Německo mohlo považovat za chudou,“ tvrdí Michaela Kudrnáčová z výzkumné organizace PAQ Research.

Před týdnem
49:53

Svrčinová: Zkusíme požadovat bezinfekčnost už při koupi vstupenky. Na Dnech NATO to zkontrolujeme

Ačkoliv čísla nakažených covidem-19 po prázdninových měsících znovu pomalu rostou, data odpovídají tomu, co se zhruba očekávalo, tvrdí hlavní hygienička Pavla Svrčinová. „Převážný výskyt nákazy je ve školách a školních kolektivech. A trošku alarmující je situace v některých výrobních firmách, kde máme za poslední týden dva poměrně velké klastry přes dvacet osob – jsou to nenaočkovaní zahraniční dělníci,“ shrnuje situaci v první polovině září.

Před týdnem
25:16

Šéf odborů Středula: Český daňový systém není spravedlivý. Ani nevíme, kdo se daním vyhýbá

„Český daňový systém není spravedlivý. Nemáme ani dostatečnou statistiku, abychom viděli, kdo se daním vyhýbá,“ upozorňuje šéf odborů Josef Středula. „A není to jen o podnikatelích, ale obecně o plátcích daní,“ říká a dodává, že všichni v Česku přitom chtějí kvalitní zdravotní péči a vzdělání.

Před týdnem
48:43

Politolog: Tým Andreje Babiše dokáže, že vždy vyjde jako vítěz. Ani jedna koalice za ANO nestíhá

Školství nebo zdravotnictví jsou témata, která lidé před volbami vnímají jako nejdůležitější. Zároveň jsou to témata, o kterých strany nejčastěji mlčí. Pojí se s nimi totiž otázka rozpočtu a daní. „Náznaky jsem našel u koalice Pirátu a STAN, ale i tam je to nesmělé. Nedivte se, že to nemá koalice SPOLU, když to byla ODS, která koncem loňského roku pomohla prosadit více jak stomiliardovou sekeru do státního rozpočtu,“ připomíná komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Před týdnem
21:46

Die Linke v německé vládě? Merkelová před tím varuje, ale její autorita má limity, říká politolog

Německá kancléřka Angela Merkelová, která je na odchodu ze spolkové politiky, varovala před možností, že by se levicová strana Die Linke mohla podílet na moci. „To by znamenalo, že by vládu dominantně sestavovala sociální demokracie SPD. CDU totiž spolupráci s Die Linke vylučuje,“ přibližuje Lukáš Novotný, politolog z Katedry politologie Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP). „Teď se jeví jako reálné, že by SPD oslovila Zelené a právě Die Linke.“

Před týdnem
25:44

Sociolog Biler: Covid-19 odkryl epidemii cynismu. Umřeli tady lidé a nikdo nevolá po odpovědnosti

„Myslím, že z pandemie ještě nejsme tak venku, abychom dokázali její dopady přímo hodnotit. Pokud ale něco odkryla, tak jakousi epidemii cynismu. Tím by se dalo vysvětlit, že tady umřely desetitisíce lidí, ale nikdo za to nenese osobní odpovědnost. A nikdo po ní ani nevolá. Jako kdyby se to nestalo,“ hodnotí poslední rok a půl sociolog Stanislav Biler.

Před 2 týdny
24:36

Grubhoffer: Studie protilátek přichází zbytečně pozdě. Některé naše medicínské špičky je ignorují

V Česku postupně končí velká očkovací centra, protože opadá zájem lidí. Vláda teď ale chystá celorepublikovou studii na protilátky a buněčnou imunitu, do které zapojí tisíce lidí. „Na žádnou studii není pozdě. Je to velmi příkladný čin, že se tady objevil někdo, kdo se do protilátkové studie pustí. Dlouhodobě kritizuji, že jsme od počátku pandemie ignorovali význam specifických protilátek proti SARS-CoV-2,“ tvrdí ředitel Biologického ústavu Akademie věd Libor Grubhoffer.

Před 2 týdny
26:17

Pokud se naše ekonomika nezmění, budeme ztrácet životní úroveň, varuje ekonomka Matesová

Struktura české ekonomiky byla už dávno riziková a změny, které se mají odehrát i díky ekologickým plánům Evropské unie jako na projektu Green Deal, mohou Česku pomoci, myslí si ekonomka Jana Matesová, která působila u Světové banky. „Měli jsme příliš vysoký podíl průmyslové výroby a stále na evropské poměry závisíme na jednom sektoru, automobilovém průmyslu,“ připomíná ekonomka. Podle ní česká ekonomika odkládala potřebné změny.