19. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Španělsko, Itálie, Portugalsko nebo Francie - tam všude zápasí hasiči s četnými požáry

Ve Španělsku už plameny zničily 25 000 hektarů plochy, od začátku roku je to dokonce 70 tisíc, což je podle tamního premiéra Pedra Sánchéze dvojnásobek oproti průměru obvyklém za stejné období v posledních deseti letech. Na vině je vlna veder, na mnoha místech padají a ještě mají padat teplotní rekordy. Na ty se ostatně chystá také Spojené království. V některých částech Anglie je dnes až 70 procentní pravděpodobnost, že teplota překročí 40 stupňů Celsia.

23:34

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Dnes 22:38

Ředitel NP České Švýcarsko: Obnova se bude na jednotlivých místech různit podle lokality a reliéfu

V Českém Švýcarsku hasiči ještě nacházejí místa se zvýšenou teplotou. Většinou doutná půda, kterou prolévají vodou a rozkopávají motykami. Vyhořelé oblasti procházejí policisté a strážci národního parku, kterým pomáhají i kolegové z jiných částí Česka a z Polska. Co ukázaly dosavadní prohlídky míst, kde hořelo? Kde bude obnova nejtěžší?

Dnes 22:46

Velký požár v Českém Švýcarsku dohořel, hasiči dál hlídají citlivá místa

Co bude dál? S místními obyvateli, domy a přírodou? Moderuje Martina Mašková.

Včera 22:53

Dnes se spouští registrace k přeočkování druhou posilující dávkou proti covidu-19

Do centrálního rezervačního systému se můžou hlásit starší 18ti let, kterým od poslední vakcíny uplynuly alespoň 4 měsíce. Zájemci si pro vakcínu můžou chodit bez rezigstrace už od 18. července, podle dat na webu ministerstva zdravotnictví to zatím udělalo zhruba 90 tisíc lidí. Ministerstvo přeočkování doporučuje hlavně kvůli možné podzimní vlně epidemie. Resort by zároveň dnes mělo spustit první část nové kampaně, která má přeočkování proti koronaviru podpořit. Moderuje Martin Matějka.

Před čtyřmi dny 23:00

V Česku se nejspíš meziročně zvýší sklizeň základních obilovin i řepky

Té se podle aktuálních odhadů Českého statistického úřadu letos sklidí skoro o pět procent víc - to znamená přes milion tun. Základních obilovin by mohlo být o dvě a půl procenta víc, zemědělci by jich tak mohli sklidit téměř sedm a půl milionu tun. Moderuje Martin Matějka.

Před čtyřmi dny 22:35

V Česku se nejspíš meziročně zvýší sklizeň základních obilovin i řepky

Té se podle aktuálních odhadů Českého statistického úřadu letos sklidí skoro o pět procent víc - to znamená přes milion tun. Základních obilovin by mohlo být o dvě a půl procenta víc, zemědělci by jich tak mohli sklidit téměř sedm a půl milionu tun.

Před pěti dny 22:50

Válka na Ukrajině musí skončit osvobozením Krymu, řekl Zelenskyj

A to hned po úterním výbuchu základny na Krymu. Co se tam stalo? Může za to výbuch munice, jak tvrdí Rusko. Jakými zbraněmi aktuálně Ukrajina disponuje? Poslední ze zpráv hovoří o zničení 9 letadel, čím je sestřelili? Už mají Himars s doletem 300 km? Mohla by Ukrajina už zničit Krymský most? Vedlo by to k další eskalaci konfliktu? Jak by na to reagovala Moskva?  Je ještě vůbec prostor pro diplomacii?

Před šesti dny 22:43

Razie FBI v sídle Donalda Trumpa

Před týdnem 23:03

Policejní velitelé dostanou školení o zásazích na shromážděních

Informoval o tom mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán. Podle něj se na školení shodl policejní prezident Martin Vondrášek s policejními řediteli a zástupci odborů vnitřní kontroly na dopolední schůzce. Reagují tím na nedávné zásahy svých kolegů na politických mítincích bývalého premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Babiš se dnes rozhodl na základě Vondráčkova doporučení nově vyhradit na politických mítincích hnutí ANO místo pro odpůrce. Moderuje Jan Burda.

Před týdnem 22:37

Ukrajina přebírá iniciativu. Rusové jsou nuceni zásadně měnit své plány, uvádí generál Macko

O víkendu pokračovaly ruské dělostřelecké, raketové a letecké útoky na ukrajinská města. Výbuchy byly slyšet v Mykolajivu, Záporoží a Nikopolu. Ostřelována byla také Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny. Daří se ukrajinským silám vojenská ofenziva na jihu země? Jaká je situace v regionech okupovaných ruskými silami a jaké postoje k válce převládají mezi Ukrajinci?

Před týdnem 22:02

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek jedná o nastavení úrokových sazeb

Podle odhadů ekonomů, které oslovila ČTK, bankovní rada zřejmě úrokové sazby ponechá na sedmi procentech. Důvodem má být podle nich nové složení bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Úroková sazba by tak nadále zůstala nejvýše od roku 1999. Rozhodnutí je ale podle ekonomů neznámou, někteří z nich totiž nevylučují ani mírné zvýšení sazeb.