- Podcasty
- Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou

Poslechněte si podcast: Spánek je přirozená věc, nespavci se na spánek až příliš soustředí, upozorňuje lékař
Naši předkové spali dříve delší dobu než my. Chodili spát krátce po soumraku a naspali klidně i deset hodin. My se dnes dlouho díváme do modrého světla a potom trpíme nespavostí. „Pokud se jedná o akutní nespavost, tak je drobný prášek na usnutí fajn. Pokud je ale příčina hlubší, je dobré zjistit, co se vlastně děje,“ říká Kateřina Cajthamlová.
Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou
Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.
Škytáte déle než dva dny? Zajděte k lékaři, taková škytavka už není neškodná
Škytavka přichází většinou nečekaně a za chvíli obvykle odezní. Někdy může být i několikahodinová, ale většinou trvá minuty, někdy desítky minut. Když trvá déle, může být i bolestivá. A škytá každý stejně?
Domácí mazlíčci jsou jeden z velkých antistresorů. Pozor ale na nemoci, varuje Kateřina Cajthamlová
Jak se můžeme s našimi domácími mazlíčky zdravotně navzájem ovlivnit? Jak nám mohou pomoci s léčením a naopak čím náš mohou ohrozit?
Kateřina Cajthamlová: Čich bychom mohli mít jako psi, ale necvičíme ho
Vůně a pach jsou hodnoticí slova. Čichové kompetence jsou dané geneticky, věkem klesají. Ztráta čichu může souviset i s nemocemi. Je to náš nejlepší, nebo nejhorší smysl?
Tučná večeře, alkohol nebo stres vám po ránu neudělají dobře. Jak vstávat s lehkostí?
Ranní nevolnosti se netýkají jen těhotných žen. Překvapivě existuje mnoho příčin, proč je nám po ránu špatně, bolí nás hlava nebo žaludek a na jídlo není ani pomyšlení.
Když pijeme, až když máme žízeň, je to pozdě. Udělejte si rychlý test, jak jste na tom s dehydratací
V horkých dnech je potřeba pít ještě více než jindy. Jak se může projevit dehydratace a co může způsobit?
Přisáté klíště vyndejte co nejdřív, snížíte možnost nákazy. Pak ho můžete poslat na vyšetření poštou
„Máme sedm druhů klíšťat, co jdou na člověka, nejčastější je to klíště obecné, ale taky existuje piják stepní nebo piják polní,“ uvádí Kateřina Cajthamlová.
Sluneční paprsky pronikají i pod vodu, před spálením nás neochrání, varuje lékařka
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Slunce potřebujeme všichni. Nabíjí nás pozitivní energií a pomáhá vytvářet vitamin D, který je důležitý jak pro zdraví, tak pro dobrou imunitu a psychiku. Pobyt na slunci má ale svá pravidla, jinak si můžeme přivodit mnoho zdravotních potíží.
Za motáním hlavy může stát zhoršený sluch nebo zrak. Typické jsou rotační závratě
S přibývajícím věkem se zhoršuje nejen zrak a sluch, ale i rovnováha. Nad 75 let trpí nějakou formou motání hlavy až 45 procent lidí.
Začali jste se divně potit? Nechte si vyšetřit hlavně ledviny, radí doktorka Cajthamlová
„Ve vedrech vypotíme až tři litry, proto bychom měli dostatečně pít. Je vhodné zařadit do pitného režimu i slané minerálky, protože pot je hypotonický, čili obsahuje méně sodíku,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.
Spoustu věcí z krve nepoznáme a musíme jít do tkání, říká Kateřina Cajthamlová
Krev je životodárnou mízou organismu, pohonem srdce a elektrárnou života. Každé čtyři měsíce se kompletně vymění, aniž bychom to zpozorovali. Je to nejpohyblivější tkáň těla. „To, co máme v krvi, ale ještě nemusíme mít ve tkáních. Typicky to platí pro cukrovku, kdy máme v krvi vyšší hladinu cukru, přitom buňky řvou hlady,“ říká Kateřina Cajthamlová.