Před týdnem

Poslechněte si podcast: Wichterle: Česko se bohužel extrémně uzavřelo. Dostat sem kvalifikované pracovníky je nemožné

V době, kdy končící i nastupující vláda řeší pandemii, energetickou krizi a rozpočet, přišly poprvé od 90. let dvě skupiny významných osobností mimo politiku s návrhy konkrétních reforem pro Česko. V jedné iniciativě jde o modernizaci české státní správy, ve druhé o transformaci ekonomiky. „Jsme v situaci před modernizací. Digitalizace zjednoduší a zefektivní práci státní správy,“ věří Eva Pavlíková z platformy Česko Digital. Změnám je prý nakloněna i část úředníků.

52:43

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Včera 53:59

Lidi, kteří nemyslí na zadní kolečka, bychom měli nějak trestat, míní ekonom České spořitelny

Na jedné straně exekuce nebo problémy kvůli rostoucím cenám, na druhé straně úspory na běžných účtech a strach z investic. Oba jevy mají stejného jmenovatele – nízkou finanční gramotnost Čechů. „Ačkoliv je téma finanční gramotnosti poměrně diskutované, peníze jako takové zůstávají tabu. Většinou se o nich nebavíme ani doma. Spoléháme na to, že se děti naučí základy ve škole, ale nedáváme jim úplně dobrý příklad,“ všímá si Helena Brychová, expertka na finanční vzdělávání.

Před 2 týdny 52:36

Lidé vidí jen to, že svoboda druhých omezuje tu jejich svobodu, uvažuje investor Dobrovský

Je společnost nejen v Česku svobodnější, než tomu bylo před rokem 1989, nebo naopak o své svobody přicházíme? A pokud je svobody méně, vadí nám to? „Za těch 32 let se stala nepředstavitelná věc. Stále si se svobodou nevíme rady. Ten pojem totiž neznamená nic v okamžiku, kdy svobodu máte, nepotřebujete ji a kdy nestrádáte nesvobodou. V okamžiku, kdy nesvobodu cítíte dennodenně, tak po ni toužíte jako po něčem, co vám dá křídla,“ shrnuje fotograf a investor Jan Dobrovský.

Před 3 týdny 53:48

Český les je poušť jako pole. Aplikujeme tam pesticidy, říká biolog

V péči o lesy se mnohdy neshodují ti, kdo ji realizují, tedy různé instituce státu. „Naše lesy, tak jak je máme nastavené mimo chráněná území, jsou v podstatě pole na dřevo,“ míní Vladimír Hula z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Biologové mimo jiné upozorňují na to, že v lesích je tma. „V tomto hodně zapracovala lesní škola a lesníci, že vnímáme vysoký les jako krásný. To, kam jdeme na houby. Z pohledu biologa je to poušť, stejně jako pole.“

3. listopad 2021 53:50

Babiš z opozice na Hrad? Zastavit by ho mohla jedině neochota prohrát podruhé, tvrdí Jindřich Šídlo

Po osmi letech ve vládě míří hnutí ANO do opozice, a to přesto, že bude mít v nové sněmovně nejsilnější poslanecký klub. „ANO nikdy nezažilo opoziční roli. Bude to pro všechny jeho poslance úplně nová situace – po letech u moci se stávají opoziční stranou, která prohrává každé hlasování,“ připomíná komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo. „Budeme opozicí tvrdou, kritickou,“ slibuje poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová.

27. říjen 2021 53:35

Martin Bursík: Vláda by mohla garantovat další úvěry lidem, kteří nemají peníze na fotovoltaiku

Budoucí česká vláda vzniká v době vysokých cen energií na světových trzích a postpandemických problémů v průmyslu. Podle mínění expertů má příští kabinet příležitost posunout Česko směrem k inovacím v energetice, a to díky evropským dotacím. „Vstupujeme do desetiletí, kdy k nám jdou stovky miliard korun na přerod českého hospodářství, dekarbonizaci,“ argumentuje bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík.

20. říjen 2021 53:49

Po generace si lidé v regionech zvykli, že chodí do fabriky, nejdou s kůží na trh, popisuje ekonom

Těžba uhlí a průmysl, odliv vysokoškoláků, chybějící dopravní infrastruktura. I tak by se daly pojmenovat rysy nejchudších regionů Česka – Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. „Řada společností, které u nás působí, má v regionu pouze provozy, nikoli své centrály. To znamená, že zde mají své výrobní pozice se střední a nižší kvalifikací. Nedostává se nám ale míst s kvalifikací vyšší,“ načrtává Petr Kulhánek, hejtman zvolený za Karlovarskou občanskou alternativu.

14. říjen 2021 53:47

Ivan Bartoš měl ostříhat dredy, nebo odložit oblek, uvažuje o debaklu Pirátů novinářka Bastlová

Mladí lidé nechodí k volbám, tedy méně než senioři. Stranou, která na podporu nejmladších voličů dlouhodobě vsází, jsou Piráti. Ti nakonec ve volbách získali pouhé čtyři mandáty. Vymstila se jim sázka na nevyzpytatelné mladé voliče? „Nemyslím si, že to rozdělení poslanců mezi Piráty a STAN odráží vůli voličů,“ komentuje výsledky voleb Julie Hrstková z Hospodářských novin.

6. říjen 2021 53:58

Energie zdražují. „Je čas přejít k nejlepšímu možnému dodavateli a zafixovat si cenu,“ radí ekonom

Energie na světových burzách zdražují. A to i o deset procent za den. Rekordní ceny elektřiny a plynu se začínají projevovat i v koncových cenách pro spotřebitele. „Lidé mají výhodu – to, co se děje na burze, se do koncových cen pro zákazníky promítá relativně dlouhou dobu,“ připomíná chování trhu Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

29. září 2021 54:01

Třicítkou ve městech? Děti by mohly jezdit do školy na kole, ne autem, předpovídá dopravní urbanista

Evropská města řeší omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině. „Přijde mi, že jízda ve městě by měla být pomalá, pohodová,“ věří expert na udržitelnou dopravu z ČVUT, profesor Michal Vojtíšek a dodává: „Všichni se na ty silnice musíme vejít.“