15. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Je třeba sázet na kartu vyšší přidané hodnoty, která by udržovala lidi v regionu, tvrdí ekonom

Česká společnost se v končícím roce musela vypořádat s celou řadou situací. Rozdělila covidová pandemie Čechy více než volby do Poslanecké sněmovny? A co nás naopak spojilo? Připomeňte si ty nejzajímavější myšlenky hostů pořadu Souvislosti Plus Patricie Polanské.

53:40

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Před pěti dny 53:38

Anglicky se naučí jinde. Ať školy učí jako první jazyk něco složitějšího, navrhuje germanista

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) navrhuje zrušit povinnost učit se druhý cizí jazyk. „Jako ministerstvo souhlasíme, že další cizí jazyk je velice důležitý a rozhodně chceme zajistit, aby všichni žáci, kteří budou chtít, ho mohli navštěvovat. Ale ne všichni žáci mají vlohy a dosahují v mateřském a prvním cizím jazyce takových výsledků, aby si to jen neodseděli,“ vysvětluje Martina Tóthová z odboru základního vzdělávání ministerstva. S tím ale část expertů nesouhlasí.

Před týdnem 53:08

Charanzová: Ukrajina by neměla dostat rychlou cestu do EU. Ale měli bychom jí pomáhat i politicky

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová mluví poměrně optimisticky o tom, že by Ukrajina mohla vstoupit do Evropské unie. „Ukrajina je v mimořádné situaci a takto je potřeba se dívat na proces její integrace do Unie. Myslím, že by Kyjev měl dostat cosi, co bych nazval mimořádným statusem kandidátské země,“ navrhuje novinář Luboš Palata. Politolog Petr Drulák ale namítá: „Jenže tohle neumožňují ani smlouvy, ani reálná situace.“

Před 2 týdny 53:20

Voda, psychosociální pomoc, silnice, obchody. Experti radí, jak dát Ukrajinu na nohy krok za krokem

Do oblasti kolem Kyjeva se opatrně vrací život, ruská ofenziva se přesunula na východ Ukrajiny. Co potřebuje území, kterým se prohnala válka, okamžitě a co bude následovat? „Na prvním místě je dostat lidi do bezpečí a pod střechu. Musíte vybudovat zásobování, mít vodu, alespoň základní potraviny. A potom jsou na seznamu další věci jako léky, lékařská péče, posttraumatická péče. Pak jsou to vyšší stupně civilizace,“ vypočítává náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák (STAN).

Před 3 týdny 53:36

Už se nebude obchodovat na cenu. Na prvním místě je, zda dodávka vůbec bude, říká šéf CzechTrade

Nejdřív dvouletá pandemie, pak ruská invaze na Ukrajinu – obojí zasáhlo světovou ekonomiku a zpřetrhalo dodavatelské řetězce. „Zatímco my řešíme ekonomický rozměr ruské invaze, v Německu se ta debata vede na politické úrovni,“ upozorňuje komentátor Petr Holub. „Německo to bere jako své velké politické selhání, že navázalo příliš úzké ekonomické vztahy s Ruskem, stalo se závislým na jeho plynu, de facto tím podpořilo režim Vladimira Putina, aby se připravil na válku.“

13. duben 2022 53:11

Šéfredaktor Autoweek.cz: Elektromobily nebudou zlevňovat. Spíš zdraží auta se spalovacími motory

Elektromobily jsou budoucností Evropy v příštích pěti až deseti let, je přesvědčený partner poradenské společnosti EY Petr Knap: „Podle našich odhadů se bude v roce 2028 nebo 2029 prodávat víc elektrických aut než spalovacích. Ale pokud jde o příští roky, tak nemáme alternativu, chceme-li naplňovat dekarbonizační cíle.“ Šéfredaktor severu Autoweek.cz Vladimír Rybecký ale upozorňuje, že výroba elektromobilů je energeticky náročná.

6. duben 2022 53:22

Sociolog: Střední třída může subjektivně cítit, že chudne. Ubydou jí peníze, s nimiž může nakládat

Rozsah ekonomických dopadů ruské invaze na Ukrajinu ještě není známý, ale očekává se toho dost. V Česku zdraží plyn, elektřina, pohonné hmoty, doprava a před Velikonocemi prý i mouka do svátečního pečiva. Vláda ale jen málo uklidňuje veřejnost a o problémech informuje se zpožděním, vadí ekonomické novinářce Tereze Zavadilové: „Obávám se, že se opakuje pandemický scénář, kdy vláda říkala věci až na poslední chvíli, jako by pod tlakem. Lidé už často cítí, že jsou v nejistotě.“

30. březen 2022 52:59

Jak válka poznamenala spolupráci Ruska a Západu v kosmu?

Ruská invaze na Ukrajinu se výrazně dotýká kosmonautiky, západní země, včetně Česka, jsou v ní s Ruskem úzce propojeny. Společné projekty se chystají dlouho dopředu a jsou nákladné. Co s nimi bude? Debatují Václav Kobera, vedoucí delegace ČR v Radě Evropské kosmické agentury, Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro spolupráci s EU agenturou pro kosmické programy se sídlem v Praze, kosmický inženýr Jan Lukačevič a popularizátor kosmonautiky Milan Halousek. Moderuje Martina Mašková.

23. březen 2022 52:57

Válka na Ukrajině přepisuje i plány na obnovu české postcovidové ekonomiky

Válka na Ukrajině překreslila české plány na obnovu ekonomiky po dvouleté covidové krizi. Až dosud se mluvilo o růstu, o běžící transformaci. Na konci měla mít vysokou přidanou hodnotu a lidé vyšší platy. Ruský prezident Vladimir Putin ale vše změnil.

16. březen 2022 54:34

Válka o Ukrajinu na sítích. Kdo vyhrává boj o veřejné mínění a co můžeme dělat s dezinformacemi?

Jak se o Ukrajinu bojuje na poli informací? Je už možné říct, že boj o to, jak bude válku vnímat světová veřejnost, ukrajinská vláda vyhrála? Jakým způsobem by se uprostřed konfliktu mělo zacházet s informacemi, které přicházejí od válčících stran? Co se dá dělat s dezinformacemi a jak velké nebezpečí představují? Ptá se Lukáš Matoška. Odpovídají socioložka Barbora Vacková, analytik Vojtěch Bahenský, mluvčí Českých elfů Vít Kučík a advokát Jan Vobořil.

10. březen 2022 53:51

Ekonomka Nerudová: Rusko je na hranici bankrotu. Může se stát druhou KLDR s bídou a hladomorem

Chování Ruska a zejména Vladimira Putina nasvědčuje tomu, že celá invaze na Ukrajinu byla plánována minimálně rok dopředu, soudí ekonomka Danuše Nerudová: „Z toho velmi nízkého zadlužení Ruska a z té naprosto astronomické výšky devizových rezerv je jasně patrné, že ten konflikt připravovali více jak rok. Těch 650 miliard dolarů je tak vysoká částka, že to skutečně nealokujete v devizových rezervách za pár měsíců.“