Souvislosti Plus
3. listopad 2021

Poslechněte si podcast: Babiš z opozice na Hrad? Zastavit by ho mohla jedině neochota prohrát podruhé, tvrdí Jindřich Šídlo

Po osmi letech ve vládě míří hnutí ANO do opozice, a to přesto, že bude mít v nové sněmovně nejsilnější poslanecký klub. „ANO nikdy nezažilo opoziční roli. Bude to pro všechny jeho poslance úplně nová situace – po letech u moci se stávají opoziční stranou, která prohrává každé hlasování,“ připomíná komentátor serveru Seznam Zprávy Jindřich Šídlo. „Budeme opozicí tvrdou, kritickou,“ slibuje poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová.

53:50

Souvislosti Plus

Vydává: Český rozhlas

Politika, ekonomika, věda a společnost v souvislostech.

Web

Včera 53:33

Senátní volby mají dlouhodobě nízkou účast. Nastal čas na reformu horní komory?

Senátní volby skončily a výsledek potvrdil nejen úspěch vládní koalice, ale také slabý voličský zájem. Kdy se opakované debaty o nevalné přitažlivosti Senátu přelijí v akci? Má horní komora v současné podobě smysl a bylo by možné ji nějak reformovat?

Před týdnem 52:35

Inovátorka Pavlíková: Investice do betonu se nám daří, do technologií a lidí ale už moc ne

Hlasy jsou sečteny, komunální volby skončily a strany začaly vytvářet nové koalice ve městech i obcích. Jaká je kvalita života lidí ve velkých českých městech? „To hodnocení jsme se snažili do velké míry pojmout komplexně a vyhnout se žebříčku, kde se žije nejlépe a kde nejhůře. Naopak jsme chtěli vydefinovat konkrétní dimenze,“ říká Sarah Komasová, analytička ústavu empirických výzkumů STEM.

Před 2 týdny 52:24

Ekonomka Fialová: Problém vládní kampaně je, že není cílena na lidi, kteří ty informace potřebují

Vláda dnes bude projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. Nejen Česká republika, ale i ostatní evropské státy si v oblasti ekonomiky prochází největší krizí za několik posledních let. Vysoké ceny energií způsobené válkou na Ukrajině znejistily nejen trhy, ale i firmy a domácnosti, na které dopadla vysoká inflace. Dokáže vláda přijít s řešením, které by tuto situaci uklidnilo? A je schopná případná řešení jasně vysvětlit stále nervóznějším lidem?

7. září 2022 53:53

Novinářka Khazalová: Chceme-li zajišťovat dostupné bydlení, nemusíme za každou cenu stavět

Blíží se komunální volby a obce se jako v každém volebním programu snaží vyřešit problém s bydlením. Lidé se ale podle politologa Miloše Gregora z Masarykovy univerzity v Brně zajímají o krátkodobý horizont své budoucnosti, a to především v souvislosti s vysokými cenami energií a rostoucí inflací. Přesto je bydlení téma, které občany Česka provází neustále. Otázkou tedy je, zdali mohou města svým obyvatelům s bydlením pomoci a co brání tomu, aby byl dostatek dostupných bytů.

27. červenec 2022 53:53

Odborník: Čtenářství není o genech. V rodině je ale přenosné a jeho základ se vytváří v brzkém věku

Knižní série Harryho Pottera je tu letos s námi již 25 let. Příběh o kouzelnickém učni ovlivnil nejen děti, ale i dospělé po celém světě a přivedl je opět ke čtení. Jak je to možné? Proč dětský příběh zlákal i dospělé? Jak přivést děti ke čtení a jak je na tom obecně české čtenářství?

20. červenec 2022 54:01

Veřejnoprávní média jako Netflix? Nabízí toho mnohem víc než streamovací služby, srovnává sociolog

Mediální svět se mění. Soukromé vydavatelské domy řeší, jak pokryjí snižující se příjmy z reklamy nebo klesající počty čtenářů tištěných deníků. A problémy s financemi mají i veřejnoprávní média, jejichž příjmy jsou definovány zákonem. „Spor o to, jak česká média veřejné služby financovat, kolik jim dávat a zda zvyšovat poplatky, provází Českou televizi i Český rozhlas v podstatě od jejich vzniku,“ připomíná situaci v Česku mediální analytik Jaromír Volek.

13. červenec 2022 53:34

Afrikanistka: Výchova namibijských dětí u nás zapadala do sovětské doktríny internacionalismu

Při Univerzitě Palackého nedávno vznikl filmový dokument věnovaný Namibijcům, kteří byli jako děti těsně před pádem komunismu vychovávány v Československu. Jejich osudy jsou odrazovým můstkem pro širší debatu o Afričanech v Česku a jejich integraci. Proč tehdy do Československa přijeli a v jakých podmínkách se vzdělávali? Jaké tady bylo jejich dětství? Co tehdy usnadňovalo a co naopak znesnadňovalo přijetí mladých Afričanů?

29. červen 2022 51:11

Jsou mnohahodinové obstrukce ve sněmovně legitimní nástroj opozice, nebo ne?

Ve větší míře než dříve sledujeme v posledním půlroce ve sněmovně mnohahodinové debaty při projednávání některých návrhů zákonů. Do jaké míry a v jaké podobě jsou podobné obstrukce legitimní součástí politického boje, a kdy překračují přijatelné hranice? Hrozí zablokování Poslanecké sněmovny? A proč je obrana proti tomu v podobě jednacího řádu spíše chabá?

22. červen 2022 52:41

Prožíváme právě dějinnou změnu?

V době, kdy o tom, že by Rusko mohlo napadnout Ukrajinu, spekulovala možná jen hrstka analytiků mezinárodního dění, vlády v Evropě povzbuzovaly občany, aby si koupili plynové kotle - levný a ekologický zdroj. Za pouhé tři roky jsme se dostali do situace, která převrátila naruby mnohé dosavadní jistoty. Nevíme, čím budeme topit, z čeho vyrábět elektřinu a zda se někdy podaří opravit zpřetrhané dodavatelské řetězce. Jak to změní naše životy?

15. červen 2022 53:21

Opravdu bude nový zákon o manželství pro všechny?

Poslancům se na stůl dostává návrh zákona o manželství pro všechny. Právo na stejný právní svazek jako mají muž a žena, by podle něj dostaly i stejnopohlavní páry. Společnost tento krok většinově podporuje, ale jakou šanci má u politiků?